Komentarze prezydentów, prośba biskupa o modlitwę za Pawła Adamowicza

2019-01-14, 09:05  Redakcja, Monika Siwak-Waloszewska, Andrzej Krystek, Monika Kaczyńska
- Ta smutna wiadomość porusza ludzkie serca, a ludzi wierzących wzywa do modlitwy - apeluje biskup Wiesław Śmigiel/fot. Renata Czerwińska, mat. Diecezji Toruńskiej

- Ta smutna wiadomość porusza ludzkie serca, a ludzi wierzących wzywa do modlitwy - apeluje biskup Wiesław Śmigiel/fot. Renata Czerwińska, mat. Diecezji Toruńskiej

- Módlmy się o siły i zdrowie dla prezydenta Gdańska. Prośmy także Boga, aby chronił nas od nienawiści i przemocy! - apeluje biskup toruński Wiesław Śmigiel. - Dużo sił w walce o powrót do zdrowia! Musi być dobrze - piszą prezydenci z naszego regionu po ataku na Pawła Adamowicza.

Samorządowcy z naszego regionu, którzy - tak jak zaatakowany nożem prezydent Gdańska - stali na scenach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - są wstrząśnięci niedzielną tragedią.

Zdeptanie wszelkich granic
"Bądźmy myślami z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i jego rodziną. To co się stało, to zdeptanie wszelkich granic" - napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

"Jestem myślami z Pawłem Adamowiczem i jego rodziną" - pisze na swoim profilu prezydent Torunia. "Drogi Pawle - dużo sił w walce o powrót do zdrowia! Musi być dobrze!" - dodaje Michał Zaleski.

- Szaleńczy atak pod sercem WOŚP na Pawła Adamowicza odbieram jako atak na każdego z nas, ludzi wspierających niesienie pomocy dla innych, ale również na samorządowców - mówi prezydent Inowrocławia - Dość już polityki nienawiści, ośmieszania, szczucia i dzielenia. Nie w taki sposób buduje się silne i bezpieczne państwo - dodaje Ryszard Brejza, życząc Pawłowi Adamowiczowi powrotu do zdrowia.

- Gdańsk... jestem z Wami..." -napisał tuż po tragedii prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Módlmy się o siły i zdrowie dla prezydenta
W związku z atakiem na życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował do diecezjan prośbę o modlitwę. Treść jego listu poniżej:

"Trwamy jeszcze w zadumie i modlitwie w intencji dziewcząt, które zginęły w Koszalinie, a wczoraj dowiedzieliśmy się o przestępczym ataku na pana Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Ta smutna wiadomość porusza ludzkie serca, a ludzi wierzących wzywa do modlitwy. Nienawiść i przemoc skierowane przeciwko drugiemu człowiekowi zawsze są złem i nic ich nie usprawiedliwia. Jezus Chrystus naucza, że nie tylko czyn przestępczy jest grzechem, ale „każdy kto się gniewa na swego brata, będzie osądzony” (Mt 5, 21-22). Chrystus wypowiedział te słowa w kontekście wezwania do pojednania (por. Mt 5, 23-25).

Nożownik, sprawca napadu, prawdopodobnie jest szaleńcem, który wymaga leczenia, niemniej to tragiczne wydarzenie przynagla do rachunku sumienia, czy swoimi słowami i czynami nie szerzymy niechęci i nienawiści wobec bliźnich? Nie zapominajmy, że dar wolności łączy się z odpowiedzialnością za słowa i czyny oraz świadomością, że jesteśmy siostrami i braćmi, a Polska jest naszym domem.

W tak trudnym czasie zapewniam o modlitwie oraz proszę wiernych diecezji toruńskiej, by również modlili się o siły i zdrowie dla Pawła Adamowicza oraz o pokój serca dla rodziny, znajomych i przyjaciół Pana Prezydenta Gdańska. Prośmy także Boga, aby chronił nas od nienawiści i przemocy! Osoby zdrowe zachęcam do oddania krwi dla rannego, gdyż zawsze jest to cenny dar miłości, który ratuje życia!" - napisał biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Wiec przeciwko nienawiści
W poniedziałek (14 stycznia) o godz. 20.00 KOD Bydgoszcz prosi o zapalenie " Światełka dla Prezydenta Adamowicza " pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego.

Z kolei Kujawsko-Pomorski KOD organizuje w poniedziałek o godz. 18.00 przy pomniku Kopernika w Toruniu Wiec przeciwko nienawiści i przemocy. - Spotykamy się, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem - zapowiada.

Z kolei Grudziądz przyłącza się do zbiórki krwi dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Życiodajny płyn można oddawać w poniedziałek w centrum krwiodawstwa przy ulicy Włodka do godziny 17 oraz w środę i czwartek. Ważne - potrzebna jest grupa 0Rh-.

Mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski

Mówi prezydent Torunia Michał Zaleski

Region

Darmowe badania dla 150 osób. Program wczesnego wykrywania raka płuc

Darmowe badania dla 150 osób. Program wczesnego wykrywania raka płuc

2021-06-22, 08:38
Ekologiczny ciąg bezpieczny dla pieszych i rowerzystów. Zielony korytarz we Włocławku

Ekologiczny ciąg bezpieczny dla pieszych i rowerzystów. Zielony korytarz we Włocławku

2021-06-22, 06:51
Popierają budowę parkingu ParkRide. Ale trzeba zadbać o transport publiczny

Popierają budowę parkingu Park&Ride. „Ale trzeba zadbać o transport publiczny”

2021-06-21, 21:00
Budżet obywatelski we Włocławku: mieszkańcy już mogą wybierać i głosować

Budżet obywatelski we Włocławku: mieszkańcy już mogą wybierać i głosować

2021-06-21, 20:05
Pijany i z trzema zakazami prowadzenia pojazdów wiózł żonę oraz dziecko

Pijany i z trzema zakazami prowadzenia pojazdów wiózł żonę oraz dziecko

2021-06-21, 19:10
Kamper warty 400 tys. zł skradziono w Szwecji. Prowadził go mieszkaniec regionu

Kamper warty 400 tys. zł skradziono w Szwecji. Prowadził go mieszkaniec regionu

2021-06-21, 17:12
Płoną lasy w regionie. Leśnicy: Dziewięć na dziesięć pożarów to wina człowieka

Płoną lasy w regionie. Leśnicy: Dziewięć na dziesięć pożarów to wina człowieka

2021-06-21, 16:19
Ale podwyżka Mieszkańcy tej gminy zapłacą 100 więcej za wywóz śmieci

Ale podwyżka! Mieszkańcy tej gminy zapłacą 100% więcej za wywóz śmieci

2021-06-21, 13:32
Ale skwar Poniedziałek też upalny, ale od wtorku ma być już nieco chłodniej

Ale skwar! Poniedziałek też upalny, ale od wtorku ma być już nieco chłodniej

2021-06-21, 12:22
Szlabany były w górze Groźny wypadek na przejeździe w gminie Jeżewo [zdjęcia, wideo]

Szlabany były w górze? Groźny wypadek na przejeździe w gminie Jeżewo [zdjęcia, wideo]

2021-06-21, 11:17
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę