Szpital Biziela w Bydgoszczy czeka na decyzję rezydentów

2018-02-21, 11:48  Tatiana Adonis

Rezydenci ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy mają tydzień na podjęcie decyzji, czy na nowo podpiszą umowy umożliwiające im pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. W Kujawsko-Pomorskiem to właśnie ta placówka najbardziej odczuła protest młodych lekarzy. Z powodu wypowiedzenia przez nich klauzul opt-out, w kilku klinikach lecznica musiała ograniczyć przyjmowanie pacjentów.

W całym regionie, z prawie 120 rezydentów, którzy w ramach protestu wypowiedzieli umowy umożliwiające im pracę powyżej 48 godzin tygodniowo, ponowne jej podpisanie zadeklarowało do tej pory 40 młodych lekarzy.

Dyrektorzy szpitali liczyli na to, że efektem podpisanego porozumienia między rezydentami a ministerstwem zdrowia będzie powrót młodych lekarzy do umów umożliwiających im pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Tymczasem w Szpitalu Biziela w Bydgoszczy, który
miał największy problem z obsadzeniem dyżurów, do tej pory tylko 8 z 65 prezydentów, którzy w ramach ogólnopolskiego protestu wypowiedzieli wcześniej klauzulę opt-out zdecydowało się na ponowne ich podpisanie. Trwają negocjacje z dyrekcją. Propozycja dotyczy m.in. innej formy zatrudnienia.

- Rozważamy zamianę zatrudnienia w formę czasu zrównoważonego, czyli rezydenci będą pracować po 12 godzin - powiedziała Wanda Korzycka - Wilińska, dyrektor Szpitala Uniwersytckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

Część młodych lekarzy zamierza podpisać umowę umożliwiającą im dłuższą pracę tylko pod pewnymi warunkami.


o czym już wcześniej komunikował bartoszowek który przewodniczył akcji protestacyjnej rezydentów w Bydgoszczy część osób powiedziała że może powrócić do klauzuli opt-out pewnymi warunkami to znaczy

- Za pracę ponad wymiar czasu, który jest zapisany w kodeksie pracy dodatek motywacyjny, oprócz dodatku za pracę ponad normę rezydenci oczekują także pakietu socjalnego - informował lekarz rezydent Bartosz Fiałek.

Projekt porozumienia trafił do dyrekcji szpitala. Nieoficjalnie wiadomo, że na dodatek motywacyjny lecznicy nie stać. Ostatecznie szefostwo Szpitala Biziela dało młodym lekarzem czasy do 1 marca. Do tego momentu mają zdecydować czy ponownie podpiszą umowę opt-out czy nie.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu z 36 prezydentów, którzy wypowiedzieli wcześniej umowy opt-out ponownie podpisali je prawie wszyscy. Nie zrobiły tego zaledwie 4 osoby.



Dwa tygodnie temu rezydenci podpisali z ministrem zdrowia porozumienie. Zakłada ono m.in. podwyżki płac.

Od 1 lipca młodzi medycy mają zarabiać do 4 tys. zł brutto lub 4,7 tys. zł, gdy rezydenci odbywają specjalizację w dziedzinach priorytetowych. Mają również wzrosnąć nakłady na ochronę zdrowia. W 2024 roku mają wynieść 6 proc. PKB.

Szpital Biziela w Bydgoszczy czeka na decyzję rezydentów

Bydgoszcz

Region

Bałagan w finansach grudziądzkiego szpitala. Strata jednak mniejsza

Bałagan w finansach grudziądzkiego szpitala. Strata jednak mniejsza

2019-02-08, 11:18
Jan Rulewski o Okrągłym Stole: To była korzyść dla Polski

Jan Rulewski o Okrągłym Stole: To była korzyść dla Polski

2019-02-08, 10:03
A1 w kierunku Łodzi zablokowana na węźle Lisewo [aktualizacja]

A1 w kierunku Łodzi zablokowana na węźle Lisewo [aktualizacja]

2019-02-08, 08:07
Co dalej ze Szkołą Rolniczą w Bielicach Placówkę przejmie Ministerstwo Rolnictwa

Co dalej ze Szkołą Rolniczą w Bielicach? Placówkę przejmie Ministerstwo Rolnictwa?

2019-02-07, 21:15
Budżet obywatelski, a bilet elektroniczny. Ten drugi na razie testowo

Budżet obywatelski, a bilet elektroniczny. Ten drugi na razie testowo

2019-02-07, 20:15
Andrzej Krystek nagrodzony przez radę programową rozgłośni [wideo]

Andrzej Krystek nagrodzony przez radę programową rozgłośni [wideo]

2019-02-07, 19:03
Pożar ugaszony Zmieszane śmieci będzie można przetwarzać w spalarniach na prąd i ciepło

Pożar ugaszony? Zmieszane śmieci będzie można przetwarzać w spalarniach na prąd i ciepło

2019-02-07, 18:45
Kierował po amfetaminie. Sąd II instancji podwyższył wyrok

Kierował po amfetaminie. Sąd II instancji podwyższył wyrok

2019-02-07, 18:00
Rozpoczynają się prace. Kiedy pojedziemy tramwajem Kujawską

Rozpoczynają się prace. Kiedy pojedziemy tramwajem Kujawską?

2019-02-07, 17:18
Warto być bohaterem i pomagać innym

"Warto być bohaterem" i pomagać innym!

2019-02-07, 16:12
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę