Dr Radziszewski: Tomasz Gollob chodził za pomocą egzoszkieletu

2017-07-24, 18:26  Polska Agencja Prasowa

"Tomasz Gollob chodził dziś za pomocą egzoszkieletu. To urządzenie może być bardzo pomocne w trakcie rehabilitacji" - powiedział PAP koordynator kliniki rehabilitacji 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy dr Krzysztof Radziszewski.

"Wypróbowaliśmy egzoszkielet. Efekty są na miarę oczekiwań. Na tym etapie dobrze byłoby pracować przy pomocy tego urządzenia. Żużlowiec chodził dziś w nim. Jest to możliwe nie indywidualnie, ale we współpracy z fizjoterapeutą, który obsługiwał ten sprzęt. Pacjent idzie w tym aparacie przy pomocy balkonika, ale porusza się. Urządzenie to daje więc nie tyko możliwość pionizacji, ale i chodu" - poinformował dr Radziszewski.

Lekarz przyznał, że w klinice rehabilitacji, w której Gollob znajduje się od ponad dwóch miesięcy, chciano sprawdzić, czy można już na tym etapie użyć egzoszkieletu.

"Nie mamy tego urządzenia na stanie. Ono jest wypożyczone, więc sprawą otwartą jest dalsze korzystanie z niego. Przez najbliższe dni będzie to jeszcze możliwe i widzimy, że byłoby ono niezwykle przydatne, ułatwiające rehabilitację. Daje ono także dodatkowy walor psychologiczny, gdyż pozwala pacjentowi chodzić, co ma nieocenioną wartość. Stan funkcjonalny i neurologiczny pacjenta zmienia się, ale nie ma w tym zakresie wielkiego przełomu, gdyż nie może być z dnia na dzień. To proces długotrwały" - wskazał dr Radziszewski.

46-letni Gollob, indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu z 2010 roku, 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi.

Jak wykazały badania, doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Miał również stłuczone oba płuca. Przeszedł długą operację i był przez lekarzy utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Po kilku dniach został z niej wybudzony. Od 2 maja znajdował się na oddziale neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy pod opieką prof. Marka Harata, a 22 maja został przeniesiony do kliniki rehabilitacji. Tam poddawany jest zabiegom fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii. (PAP)

Region

Kto znajdzie się w Bydgoskiej Alei Autografów Urzędnicy czekają na zgłoszenia kandydatur

Kto znajdzie się w Bydgoskiej Alei Autografów? Urzędnicy czekają na zgłoszenia kandydatur

2024-07-11, 13:02
Wypadek dwóch aut osobowych koło Gorynia. Jeden z pojazdówsięzapalił. Są ranni [zdjęcia]

Wypadek dwóch aut osobowych koło Gorynia. Jeden z pojazdów się zapalił. Są ranni [zdjęcia]

2024-07-11, 11:39
Żaden sprawdzian jej niestraszny Zuzanna Orzechowska zdała maturę na 100 procent

Żaden sprawdzian jej niestraszny! Zuzanna Orzechowska zdała maturę na 100 procent

2024-07-11, 10:25
Blisko 400 interwencji strażaków w regionie. Silny wiatr połamał gałęzie i uszkodził dachy

Blisko 400 interwencji strażaków w regionie. Silny wiatr połamał gałęzie i uszkodził dachy

2024-07-11, 09:42
Tonący przez kilka minut ma świadomość, że umiera. Rozmowa Dnia z ratownikiem WOPR

Tonący przez kilka minut ma świadomość, że umiera. „Rozmowa Dnia” z ratownikiem WOPR

2024-07-11, 09:03
Poszukiwania 34-latka w Zalesiu przerwane po zmroku. Rano zostały wznowione

Poszukiwania 34-latka w Zalesiu przerwane po zmroku. Rano zostały wznowione

2024-07-11, 08:32
GDDKiA wybrała przebieg obwodnicy Kowalewa Pomorskiego. Mieszkańcy się sprzeciwiają

GDDKiA wybrała przebieg obwodnicy Kowalewa Pomorskiego. Mieszkańcy się sprzeciwiają

2024-07-11, 06:49
Uczniowie zasiądą w ławach sejmowych. Szkoła dostała list i flagę od marszałka Hołowni

Uczniowie zasiądą w ławach sejmowych. Szkoła dostała list i flagę od marszałka Hołowni

2024-07-10, 21:32
Policjantka podczas urlopu zatrzymała pijanych rowerzystów. Wydmuchali 0,5 promila

Policjantka podczas urlopu zatrzymała pijanych rowerzystów. Wydmuchali 0,5 promila

2024-07-10, 19:52
Co dalej z siecią ciepłowniczą w Toruniu Zdaniem miasta konserwator zabytków zignorował propozycje

Co dalej z siecią ciepłowniczą w Toruniu? Zdaniem miasta konserwator zabytków zignorował propozycje

2024-07-10, 19:07
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę