Dr Radziszewski: Tomasz Gollob chodził za pomocą egzoszkieletu

2017-07-24, 18:26  Polska Agencja Prasowa

"Tomasz Gollob chodził dziś za pomocą egzoszkieletu. To urządzenie może być bardzo pomocne w trakcie rehabilitacji" - powiedział PAP koordynator kliniki rehabilitacji 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy dr Krzysztof Radziszewski.

"Wypróbowaliśmy egzoszkielet. Efekty są na miarę oczekiwań. Na tym etapie dobrze byłoby pracować przy pomocy tego urządzenia. Żużlowiec chodził dziś w nim. Jest to możliwe nie indywidualnie, ale we współpracy z fizjoterapeutą, który obsługiwał ten sprzęt. Pacjent idzie w tym aparacie przy pomocy balkonika, ale porusza się. Urządzenie to daje więc nie tyko możliwość pionizacji, ale i chodu" - poinformował dr Radziszewski.

Lekarz przyznał, że w klinice rehabilitacji, w której Gollob znajduje się od ponad dwóch miesięcy, chciano sprawdzić, czy można już na tym etapie użyć egzoszkieletu.

"Nie mamy tego urządzenia na stanie. Ono jest wypożyczone, więc sprawą otwartą jest dalsze korzystanie z niego. Przez najbliższe dni będzie to jeszcze możliwe i widzimy, że byłoby ono niezwykle przydatne, ułatwiające rehabilitację. Daje ono także dodatkowy walor psychologiczny, gdyż pozwala pacjentowi chodzić, co ma nieocenioną wartość. Stan funkcjonalny i neurologiczny pacjenta zmienia się, ale nie ma w tym zakresie wielkiego przełomu, gdyż nie może być z dnia na dzień. To proces długotrwały" - wskazał dr Radziszewski.

46-letni Gollob, indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu z 2010 roku, 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi.

Jak wykazały badania, doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Miał również stłuczone oba płuca. Przeszedł długą operację i był przez lekarzy utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Po kilku dniach został z niej wybudzony. Od 2 maja znajdował się na oddziale neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy pod opieką prof. Marka Harata, a 22 maja został przeniesiony do kliniki rehabilitacji. Tam poddawany jest zabiegom fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii. (PAP)

Region

Policja znów miała nosa. Ponad dwa kilogramy narkotyków w piwnicy i w aucie [zdjęcia]

Policja znów miała nosa. Ponad dwa kilogramy narkotyków w piwnicy i w aucie [zdjęcia]

2024-03-18, 16:00
Kierowcy na dziesiątce notorycznie przekraczają prędkość. Były wzmożone kontrole

Kierowcy na „dziesiątce” notorycznie przekraczają prędkość. Były wzmożone kontrole

2024-03-18, 14:48
Nie róbcie z mieszkańców zakładników. Apel wojewody do protestujących rolników [wideo]

„Nie róbcie z mieszkańców zakładników!”. Apel wojewody do protestujących rolników [wideo]

2024-03-18, 13:16
Roczne dziecko potrzebowało pomocy lekarskiej. Policjanci pilotowali auto do szpitala

Roczne dziecko potrzebowało pomocy lekarskiej. Policjanci pilotowali auto do szpitala

2024-03-18, 12:15
Politycy z regionu o rolniczych protestach. Radiokonferencja w PR PiK [wideo]

Politycy z regionu o rolniczych protestach. „Radiokonferencja" w PR PiK [wideo]

2024-03-18, 11:22
Przejechał autem między pieszymi na przystanku wiedeńskim. Uchwyciła to kamera [wideo]

Przejechał autem między pieszymi na przystanku wiedeńskim. Uchwyciła to kamera [wideo]

2024-03-18, 10:54
Sąd zakazuje blokad w regionie, rolnicy się odwołują. Gdzie protesty na pewno będą

Sąd zakazuje blokad w regionie, rolnicy się odwołują. Gdzie protesty na pewno będą?

2024-03-18, 09:58
Legenda Solidarności: Mam nowe informacje na temat Bydgoskiego Marca 1981 [Rozmowa dnia]

Legenda „Solidarności”: Mam nowe informacje na temat Bydgoskiego Marca 1981 [Rozmowa dnia]

2024-03-18, 09:00
Bydgoskie Przedmieście jest piękne. Koalicja Ruchów Miejskich uczy historii... w ruchu

„Bydgoskie Przedmieście jest piękne”. Koalicja Ruchów Miejskich uczy historii... w ruchu!

2024-03-18, 07:55
Chcą zachować linii kolejową z Mogilna do Orchowa, tymczasem PKP już zdejmuje tory

Chcą zachować linii kolejową z Mogilna do Orchowa, tymczasem PKP już zdejmuje tory

2024-03-18, 07:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę