Dr Radziszewski: Tomasz Gollob chodził za pomocą egzoszkieletu

2017-07-24, 18:26  Polska Agencja Prasowa

"Tomasz Gollob chodził dziś za pomocą egzoszkieletu. To urządzenie może być bardzo pomocne w trakcie rehabilitacji" - powiedział PAP koordynator kliniki rehabilitacji 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy dr Krzysztof Radziszewski.

"Wypróbowaliśmy egzoszkielet. Efekty są na miarę oczekiwań. Na tym etapie dobrze byłoby pracować przy pomocy tego urządzenia. Żużlowiec chodził dziś w nim. Jest to możliwe nie indywidualnie, ale we współpracy z fizjoterapeutą, który obsługiwał ten sprzęt. Pacjent idzie w tym aparacie przy pomocy balkonika, ale porusza się. Urządzenie to daje więc nie tyko możliwość pionizacji, ale i chodu" - poinformował dr Radziszewski.

Lekarz przyznał, że w klinice rehabilitacji, w której Gollob znajduje się od ponad dwóch miesięcy, chciano sprawdzić, czy można już na tym etapie użyć egzoszkieletu.

"Nie mamy tego urządzenia na stanie. Ono jest wypożyczone, więc sprawą otwartą jest dalsze korzystanie z niego. Przez najbliższe dni będzie to jeszcze możliwe i widzimy, że byłoby ono niezwykle przydatne, ułatwiające rehabilitację. Daje ono także dodatkowy walor psychologiczny, gdyż pozwala pacjentowi chodzić, co ma nieocenioną wartość. Stan funkcjonalny i neurologiczny pacjenta zmienia się, ale nie ma w tym zakresie wielkiego przełomu, gdyż nie może być z dnia na dzień. To proces długotrwały" - wskazał dr Radziszewski.

46-letni Gollob, indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu z 2010 roku, 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi.

Jak wykazały badania, doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Miał również stłuczone oba płuca. Przeszedł długą operację i był przez lekarzy utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Po kilku dniach został z niej wybudzony. Od 2 maja znajdował się na oddziale neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy pod opieką prof. Marka Harata, a 22 maja został przeniesiony do kliniki rehabilitacji. Tam poddawany jest zabiegom fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii. (PAP)

Region

Maciak apeluje do włocławian przed wyborami: Nie ulegajcie gigantomanii plakatów

Maciak apeluje do włocławian przed wyborami: Nie ulegajcie gigantomanii plakatów

2024-04-05, 17:09
W regionie ma grzmieć i silnie wiać Jest ostrzeżenie dla kilku powiatów

W regionie ma grzmieć i silnie wiać! Jest ostrzeżenie dla kilku powiatów

2024-04-05, 17:01
Schreiber: Bydgoszczanie mają wybór  kolejne pięć lat niedasizmu albo ambitne miasto

Schreiber: Bydgoszczanie mają wybór – kolejne pięć lat „niedasizmu” albo ambitne miasto

2024-04-05, 16:22
Bydgoskie WZL-e pod lupą prokuratury. Polska armia od 2021 roku czeka na drony

Bydgoskie WZL-e pod lupą prokuratury. Polska armia od 2021 roku czeka na drony

2024-04-05, 15:11
Stawia na równy rozwój całego Grudziądza. Prezydent Glamowski podsumowuje kampanię

Stawia na równy rozwój całego Grudziądza. Prezydent Glamowski podsumowuje kampanię

2024-04-05, 14:48
Michał Zaleski gotowy na szóstą kadencję. W tej kampanii nie byliśmy dla siebie złośliwi

Michał Zaleski gotowy na szóstą kadencję. „W tej kampanii nie byliśmy dla siebie złośliwi”

2024-04-05, 14:00
Ewa Koman: Przyszłość jest kobietą, wybierzmy Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia

Ewa Koman: Przyszłość jest kobietą, wybierzmy Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia

2024-04-05, 13:12
Kandydaci do sejmiku o gospodarce i komunikacji. Debata w PR PiK [wideo, zdjęcia]

Kandydaci do sejmiku o gospodarce i komunikacji. Debata w PR PiK [wideo, zdjęcia]

2024-04-05, 13:00
Znika taxi, wracają kwiaciarnie, będzie więcej zieleni. Plac Wolności będzie jak nowy [wideo]

Znika taxi, wracają kwiaciarnie, będzie więcej zieleni. Plac Wolności będzie jak nowy [wideo]

2024-04-05, 12:21
Pociski z czasów drugiej wojny światowej w Śliwicach. Zneutralizowali je saperzy

Pociski z czasów drugiej wojny światowej w Śliwicach. Zneutralizowali je saperzy

2024-04-05, 11:27
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę