Dr Radziszewski: Tomasz Gollob chodził za pomocą egzoszkieletu

2017-07-24, 18:26  Polska Agencja Prasowa

"Tomasz Gollob chodził dziś za pomocą egzoszkieletu. To urządzenie może być bardzo pomocne w trakcie rehabilitacji" - powiedział PAP koordynator kliniki rehabilitacji 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy dr Krzysztof Radziszewski.

"Wypróbowaliśmy egzoszkielet. Efekty są na miarę oczekiwań. Na tym etapie dobrze byłoby pracować przy pomocy tego urządzenia. Żużlowiec chodził dziś w nim. Jest to możliwe nie indywidualnie, ale we współpracy z fizjoterapeutą, który obsługiwał ten sprzęt. Pacjent idzie w tym aparacie przy pomocy balkonika, ale porusza się. Urządzenie to daje więc nie tyko możliwość pionizacji, ale i chodu" - poinformował dr Radziszewski.

Lekarz przyznał, że w klinice rehabilitacji, w której Gollob znajduje się od ponad dwóch miesięcy, chciano sprawdzić, czy można już na tym etapie użyć egzoszkieletu.

"Nie mamy tego urządzenia na stanie. Ono jest wypożyczone, więc sprawą otwartą jest dalsze korzystanie z niego. Przez najbliższe dni będzie to jeszcze możliwe i widzimy, że byłoby ono niezwykle przydatne, ułatwiające rehabilitację. Daje ono także dodatkowy walor psychologiczny, gdyż pozwala pacjentowi chodzić, co ma nieocenioną wartość. Stan funkcjonalny i neurologiczny pacjenta zmienia się, ale nie ma w tym zakresie wielkiego przełomu, gdyż nie może być z dnia na dzień. To proces długotrwały" - wskazał dr Radziszewski.

46-letni Gollob, indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu z 2010 roku, 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi.

Jak wykazały badania, doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Miał również stłuczone oba płuca. Przeszedł długą operację i był przez lekarzy utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Po kilku dniach został z niej wybudzony. Od 2 maja znajdował się na oddziale neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy pod opieką prof. Marka Harata, a 22 maja został przeniesiony do kliniki rehabilitacji. Tam poddawany jest zabiegom fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii. (PAP)

Region

Pożar w skupie złomu w Kruszy Zamkowej. Z ogniem walczyło ponad 60 strażaków

Pożar w skupie złomu w Kruszy Zamkowej. Z ogniem walczyło ponad 60 strażaków

2024-05-17, 16:04
Uchwycili piękno Grudziądza w obiektywie. Jury zasiada do wyboru zwycięzcy

Uchwycili piękno Grudziądza w obiektywie. Jury zasiada do wyboru zwycięzcy

2024-05-17, 15:41
Samochód osobowy uderzył w drzewo pod Kcynią. Zginął 66-letni kierowca

Samochód osobowy uderzył w drzewo pod Kcynią. Zginął 66-letni kierowca

2024-05-17, 15:07
Poczują się jak niepełnosprawni, by dla nich projektować. Pierwsza taka pracownia w regionie [zdjęcia]

Poczują się jak niepełnosprawni, by dla nich projektować. Pierwsza taka pracownia w regionie! [zdjęcia]

2024-05-17, 13:56
Myślęcinek ma potencjał najpiękniejszych brytyjskich parków. Społecznicy z wizją

Myślęcinek ma potencjał najpiękniejszych brytyjskich parków. Społecznicy z wizją!

2024-05-17, 13:17
Bohaterska postawa 17-latka z Mroczy. Zatrzymał na ulicy pijanego kierowcę

Bohaterska postawa 17-latka z Mroczy. Zatrzymał na ulicy pijanego kierowcę

2024-05-17, 12:40
Wypadek auta osobowego z karetką na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy. Trzy osoby ranne

Wypadek auta osobowego z karetką na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy. Trzy osoby ranne

2024-05-17, 11:55
Nie żyje Maciej Pakulski, były dziennikarz i prezes Polskiego Radia PiK. Miał 78 lat [zdjęcia, archiwum]

Nie żyje Maciej Pakulski, były dziennikarz i prezes Polskiego Radia PiK. Miał 78 lat [zdjęcia, archiwum]

2024-05-17, 10:00
Roszady, wakaty i sukcesy policji w regionie. Inspektor Jakub Gorczyński gościem Rozmowy Dnia

Roszady, wakaty i sukcesy policji w regionie. Inspektor Jakub Gorczyński gościem „Rozmowy Dnia”

2024-05-17, 08:58
Już wiadomo, ile będzie zarabiać prezydent Inowrocławia. Radni patrzyli na każdy grosz

Już wiadomo, ile będzie zarabiać prezydent Inowrocławia. Radni patrzyli na każdy grosz

2024-05-17, 07:45
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę