Dr Radziszewski: Tomasz Gollob chodził za pomocą egzoszkieletu

2017-07-24, 18:26  Polska Agencja Prasowa

"Tomasz Gollob chodził dziś za pomocą egzoszkieletu. To urządzenie może być bardzo pomocne w trakcie rehabilitacji" - powiedział PAP koordynator kliniki rehabilitacji 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy dr Krzysztof Radziszewski.

"Wypróbowaliśmy egzoszkielet. Efekty są na miarę oczekiwań. Na tym etapie dobrze byłoby pracować przy pomocy tego urządzenia. Żużlowiec chodził dziś w nim. Jest to możliwe nie indywidualnie, ale we współpracy z fizjoterapeutą, który obsługiwał ten sprzęt. Pacjent idzie w tym aparacie przy pomocy balkonika, ale porusza się. Urządzenie to daje więc nie tyko możliwość pionizacji, ale i chodu" - poinformował dr Radziszewski.

Lekarz przyznał, że w klinice rehabilitacji, w której Gollob znajduje się od ponad dwóch miesięcy, chciano sprawdzić, czy można już na tym etapie użyć egzoszkieletu.

"Nie mamy tego urządzenia na stanie. Ono jest wypożyczone, więc sprawą otwartą jest dalsze korzystanie z niego. Przez najbliższe dni będzie to jeszcze możliwe i widzimy, że byłoby ono niezwykle przydatne, ułatwiające rehabilitację. Daje ono także dodatkowy walor psychologiczny, gdyż pozwala pacjentowi chodzić, co ma nieocenioną wartość. Stan funkcjonalny i neurologiczny pacjenta zmienia się, ale nie ma w tym zakresie wielkiego przełomu, gdyż nie może być z dnia na dzień. To proces długotrwały" - wskazał dr Radziszewski.

46-letni Gollob, indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu z 2010 roku, 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi.

Jak wykazały badania, doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Miał również stłuczone oba płuca. Przeszedł długą operację i był przez lekarzy utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Po kilku dniach został z niej wybudzony. Od 2 maja znajdował się na oddziale neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy pod opieką prof. Marka Harata, a 22 maja został przeniesiony do kliniki rehabilitacji. Tam poddawany jest zabiegom fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii. (PAP)

Region

Policjanci z Gniewkowa namierzyli dziuplę samochodową i zatrzymali paserów

Policjanci z Gniewkowa namierzyli „dziuplę” samochodową i zatrzymali paserów

2024-05-23, 14:00
Każde ugrupowanie ma przedstawiciela. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia wybrani

Każde ugrupowanie ma przedstawiciela. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia wybrani

2024-05-23, 12:59
81-latka potrącona na przejściu w Ślesinie. Śmigłowiec LPR zabrał ją do szpitala

81-latka potrącona na przejściu w Ślesinie. Śmigłowiec LPR zabrał ją do szpitala

2024-05-23, 12:49
Grudziądzcy radni KO: Raport o RCL z czasów Krzysztofa Szczuckiego jest porażający

Grudziądzcy radni KO: Raport o RCL z czasów Krzysztofa Szczuckiego jest porażający

2024-05-23, 12:27
Samochód ciężarowy i tramwaj zderzyły się w Bydgoszczy. Ruch już przywrócony [aktualizacja]

Samochód ciężarowy i tramwaj zderzyły się w Bydgoszczy. Ruch już przywrócony [aktualizacja]

2024-05-23, 11:15
Bezpłatne i anonimowe testy na HIV. Akcja Małomiasteczkowy tym razem w Nakle

Bezpłatne i anonimowe testy na HIV. Akcja „Małomiasteczkowy” tym razem w Nakle

2024-05-23, 10:45
Lepiej mieszkać w czystym miejscu. Uczniowie i mieszkańcy sprzątali bydgoskie Okole

„Lepiej mieszkać w czystym miejscu”. Uczniowie i mieszkańcy sprzątali bydgoskie Okole

2024-05-23, 10:01
Psycholog: W komunikacji brakuje nam empatii, nie stawiamy się w roli odbiorcy [Rozmowa Dnia]

Psycholog: W komunikacji brakuje nam empatii, nie stawiamy się w roli odbiorcy [Rozmowa Dnia]

2024-05-23, 09:04
Wyciągają seniorów z domu Chełmiński Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już 15 lat

Wyciągają seniorów z domu! Chełmiński Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już 15 lat

2024-05-23, 07:51
Na rynku pracy w Bydgoszczy stabilnie. Stopa bezrobocia najniższa w regionie

Na rynku pracy w Bydgoszczy stabilnie. Stopa bezrobocia najniższa w regionie

2024-05-23, 06:45
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę