Były szef Orlenu Daniel Obajtek chce dołączyć do protestu głodowego w IKS Solino

2026-06-26, 17:57  Marcin Glapiak/Redakcja
Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek spotkali się w piątek pod siedzibą Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO/fot. Marcin Glapiak

Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek spotkali się w piątek pod siedzibą Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO/fot. Marcin Glapiak

Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek spotkali się w piątek pod siedzibą Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO. Sprzeciwiają się sprzedaży biznesu solnego Qemetiki niemieckiej firmie K+S. Ich zdaniem rząd powinien zobligować władze Orlenu do przejęcia Qemetiki, co pozwoli uchronić Solino przed likwidacją.

- Ten zakład powinien być kupiony przez firmę Orlen - uważa Mateusz Morawiecki. - Orlen ma interesy bezpośrednio powiązane z całym ciągiem produkcyjnym związanym z tą firmą. To, co się teraz dzieje z zakładem, grozi nie tylko utratą miejsc pracy, ale także utratą wielu strategicznych możliwości działania.

- W momencie, kiedy Qemetica zostanie sprzedana firmie niemieckiej, nasze zakłady przestaną istnieć - ocenia Daniel Obajtek. - 90 procent solanki nie będzie odbierane, a co za tym idzie, to jest pełne bankructwo tych zakładów. Stąd apel do pana premiera Donalda Tuska: w każdej chwili możecie pomóc i zobligować również zarząd do rozmów w zakresie przejęcia firmy Ciechu - Qemetiki.

Jednocześnie Daniel Obajtek zapowiedział, że dołączy do protestu głodowego w Solino.

  • Przypomnijmy: protest w inowrocławskiej spółce trwa już 103 dni. Protestujący domagają się interwencji państwa w celu ochrony krajowego kompleksu sodowo-solnego.

Relacja Marcina Glapiaka

Region

Ponad 30 kg narkotyków i leki bez zezwoleń ukrywał w wynajętych mieszkaniach [zdjęcia, wideo]

Ponad 30 kg narkotyków i leki bez zezwoleń ukrywał w wynajętych mieszkaniach [zdjęcia, wideo]

2026-05-18, 12:45
Płonie stodoła w gminie Dąbrowa Chełmińska. Kłęby dymu widać w Bydgoszczy

Płonie stodoła w gminie Dąbrowa Chełmińska. Kłęby dymu widać w Bydgoszczy

2026-05-18, 12:30
Filipińczyk mieszkał w Polsce nielegalnie. Podczas kontroli znaleziono przy nim narkotyki

Filipińczyk mieszkał w Polsce nielegalnie. Podczas kontroli znaleziono przy nim narkotyki

2026-05-18, 12:30
Podopieczni wiązani w pasy i kaftan. Oświadczenie Domu Pomocy Społecznej w Grabiu

Podopieczni wiązani w pasy i kaftan. Oświadczenie Domu Pomocy Społecznej w Grabiu

2026-05-18, 11:50
Małżonkowie jubilaci nie dożywają wspólnego odebrania medalu. Wojewoda interweniuje

Małżonkowie jubilaci nie dożywają wspólnego odebrania medalu. Wojewoda interweniuje

2026-05-18, 11:02
Gospodynie To już ostatni moment na zgłoszenie do kulinarnego konkursu Polska smakuje

Gospodynie! To już ostatni moment na zgłoszenie do kulinarnego konkursu „Polska smakuje"

2026-05-18, 10:30
Burze nad regionem. Meteorolodzy wydali ostrzeżenie dla części Pomorza i Kujaw

Burze nad regionem. Meteorolodzy wydali ostrzeżenie dla części Pomorza i Kujaw

2026-05-18, 09:51
Reportażysta nie ma szukać sensacji, tematu, bohatera. Liczy się wkład własny [Rozmowa Dnia]

Reportażysta nie ma szukać sensacji, tematu, bohatera. Liczy się wkład własny [„Rozmowa Dnia"]

2026-05-18, 08:55
Realistyczne aż do bólu Takie były mistrzostwa w udzielaniu pierwszej pomocy w Skępem

Realistyczne aż do bólu! Takie były mistrzostwa w udzielaniu pierwszej pomocy w Skępem

2026-05-18, 07:00
Zderzenie samochodów na rondzie Kujawskim. Są utrudnienia w ruchu [zdjęcia]

Zderzenie samochodów na rondzie Kujawskim. Są utrudnienia w ruchu [zdjęcia]

2026-05-18, 06:52
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę