Bakterie coli w wodociągach w gminie Mrocza. Sanepid: Woda jest już zdatna do picia [aktualizacja]

2026-03-21, 18:34  Monika Siwak/BN
Fot. ilustracyjna

Fot. ilustracyjna

Mieszkańcy kilkunastu miejscowości w gminie Mrocza (pow. nakielski) muszą uważać na wodę z kranów. W wodociągu wykryto bakterie coli, a woda uznana została za warunkowo przydatną do spożycia.

Mieszkańcy gminy Mrocza (pow. nakielski), a konkretnie miejscowości: Białowieża, Izabela, Jadwigowo, Jeziorki Zabartowskie, Kaźmierzewo, Konstantynowo, Matyldzin, Orle, Orlinek, Rajgród, Rościmin, Wiele i Witosław borykają się z problemami z wodą. W wyniku badań przeprowadzonych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nakle nad Notecią wykryto obecność bakterii coli w jednym z miejsc w gminie.

Na stronie internetowej gminy Mrocza podano, że próbki wody w pięciu miejscach zostały pobrane i przebadane 16 marca. W jednej z próbek, pobranej z instalacji wewnętrznej za wodomierzem głównym w hali pomp w Stacji Podnoszenia Ciśnienia w Witosławiu, stwierdzono dwie jednostki bakterii coli na 100 mililitrów wody, co sprawiło, że została ona uznana za warunkowo przydatną do spożycia. Nie stwierdzono chorobotwórczych Escherichia i Enterokoków.

Na stronie internetowej gmina przestrzega: wodę z kranu należy pić tylko po co najmniej dwuminutowym przegotowaniu bez gwałtownego schładzania. Przegotowana musi być także woda do przyrządzania posiłków, mycia warzyw i owoców, mycia zębów, naczyń czy przemywania ran. Woda z kranu może być używana tylko do spłukiwania toalet i innych celów gospodarczych.

Zakład Gospodarki Komunalnej prowadzi dezynfekcję wody (z powodu zastosowania podchloryny sodu, woda może mieć specyficzny smak i zapach).

Sanepid w Nakle: Woda zdatna do picia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią wydał w poniedziałek (23 marca) komunikat. Poinformował, że woda z wodociągu w Wielu jest już zdatna do picia bez ograniczeń. To samo dotyczy wody pochodzącej z wodociągu w Mroczy, która zaopatruje miejscowości: Mrocza, Chwałka, Dąbrowice, Drążno, Drążonek, Krukówko, Ostrowo, Samsieczynek, Zdrogowo.

Relacja Moniki Siwak

Region

Policyjni wodniacy z regionu najlepsi w całej Polsce Zwycięstwo indywidualne i drużynowe [zdjęcia i wideo]

Policyjni wodniacy z regionu najlepsi w całej Polsce! Zwycięstwo indywidualne i drużynowe [zdjęcia i wideo]

2026-06-12, 20:50
Cieszą się treningami, poznają nowych ludzi i robią masę Niepełnosprawni na olimpiadzie [zdjęcia]

Cieszą się treningami, poznają nowych ludzi i robią masę! Niepełnosprawni na olimpiadzie [zdjęcia]

2026-06-12, 20:21
Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych. Inowrocław świętował [zdjęcia]

Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych. Inowrocław świętował [zdjęcia]

2026-06-12, 19:39
Gąsienice, które mogą być niebezpieczne pojawiły się w gminie Pruszcz w powiecie świeckim

Gąsienice, które mogą być niebezpieczne pojawiły się w gminie Pruszcz w powiecie świeckim

2026-06-12, 19:02
Wyjątkowy dzień w bydgoskim Centrum Onkologii. Dzwon Nadziei zabrzmiał po raz pierwszy [zdjęcia]

Wyjątkowy dzień w bydgoskim Centrum Onkologii. Dzwon Nadziei zabrzmiał po raz pierwszy [zdjęcia]

2026-06-12, 18:22
Uczniowie z bydgoskiego Braillea dołączyli do ogólnopolskiej akcji czytelniczej [zdjęcia]

Uczniowie z bydgoskiego Braille’a dołączyli do ogólnopolskiej akcji czytelniczej [zdjęcia]

2026-06-12, 17:41
Inowrocław będzie protestować w Warszawie. Władze chcą dostępu miasta do drogi szybkiego ruchu

Inowrocław będzie protestować w Warszawie. Władze chcą dostępu miasta do drogi szybkiego ruchu

2026-06-12, 17:00
Na rzecznych łachach się nie wędkuje ani nie leżakuje Te wysepki są tymczasowe [Temat Tygodnia]

Na rzecznych łachach się nie wędkuje ani nie leżakuje! Te wysepki są tymczasowe [Temat Tygodnia]

2026-06-12, 16:19
Psy tropiące w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy. Byliśmy na nocnych ćwiczeniach służb [zdjęcia]

Psy tropiące w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy. Byliśmy na nocnych ćwiczeniach służb [zdjęcia]

2026-06-12, 15:26
Jedna osoba w szpitalu po zderzeniu dwóch osobówek niedaleko Torunia, na DK80

Jedna osoba w szpitalu po zderzeniu dwóch osobówek niedaleko Torunia, na DK80

2026-06-12, 15:11
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę