Próchnica atakuje prawie 100 procent dzieci. „To choroba, nie kwestia estetyczna” [ROZMOWA DNIA]

2025-11-12, 08:54  Agnieszka Marszał/Redakcja
Lekarz stomatolog Ewelina Kopycińska o próchnicy u dzieci/fot. Agnieszka Marszał

Lekarz stomatolog Ewelina Kopycińska o próchnicy u dzieci/fot. Agnieszka Marszał

Próchnica zębów to plaga wśród polskich dzieci – alarmują dentyści. Ma ją prawie 100 procent nastolatków. Jakie są przyczyny? Czym grozi nieleczona próchnica? Gościem „Rozmowy Dnia” był lekarz stomatolog Ewelina Kopycińska. Rozmawiała z nią Agnieszka Marszał.

O próchnicy można niestety powiedzieć, że jest jedną z głównych „chorób cywilizacyjnych” u polskich dzieci. Dane nt. występowania jej u najmłodszych są zatrważające. – Procenty próchnicy u dzieci są bardzo duże. U 18-latków to aż 96% – powiedziała Kopycińska. – Próchnica to choroba, ważne, by to wybrzmiało – stwierdziła.

Skąd wynika problem? – Próchnica bierze się z nieodpowiedniej diety, przyjmowania zbyt dużej ilości cukrów prostych. Do tego dochodzi niedostateczna higiena jamy ustnej w domu. Bakterie, które bytują w naszej jamie ustnej, rozkładają cukry do kwasów, a kwasy niszczą nasze zdrowe szkliwo – opisała lekarka. – Najgorsze są wszystkie substancje klejące, np. żelki, słodkie bułki, drożdżówki. One są problemem, gdyż oprócz cukru prostego jest tam jeszcze skrobia, przez co ząbki są obklejone cukrem przez dłuższy czas – zaznaczyła.

Ważne, by jak najszybciej zadbać u dziecka o zdrowie jamy ustnej. – Pierwsza wizyta powinna być już w momencie wyrznięcia pierwszego ząbka, czyli około do roku. Niestety w gabinetach to rzadki widok. Ludziom wydaje się, że po co iść dentysty w tym czasie. Jest to jednak idealny moment, żeby przyzwyczaić dziecko do sytuacji, kiedy ktoś ogląda jamę ustną. Możemy też nauczyć rodziców, jak prawidłowo pilnować higieny jamy ustnej – powiedziała lekarka.

Co ciekawe, receptą na usuwanie cukru nie jest błyskawiczne mycie zębów. – Po posiłku powinniśmy umyć zęby po około pół godziny. Reakcja od razu sprawi, że obniżone pH spowoduje, że myciem zębów spowodujemy aktywowanie kwasów, które jeszcze bardziej zniszczą szkliwo. Reakcja od razu po zjedzeniu słodkich rzeczy przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego – przyznała stomatolog.

– Ogólnie według zaleceń, powinniśmy myć zęby dwa razy dziennie. Dwa, ewentualnie trzy razy dziennie to jest optymalna częstotliwość – dodała.

Pełna rozmowa poniżej.

INNE ROZMOWY DNIA

Rozmawiała Agnieszka Marszał

Region

Co z rowerami miejskimi we Włocławku Na razie Miasto wypożyczy jednoślady

Co z rowerami miejskimi we Włocławku? Na razie Miasto wypożyczy jednoślady

2025-06-12, 10:06
Wojewoda Sztybel: Budowa schronów i miejsc ukrycia potrwa pięćdziesięć lat [Rozmowa Dnia]

Wojewoda Sztybel: Budowa schronów i miejsc ukrycia potrwa pięć–dziesięć lat [Rozmowa Dnia]

2025-06-12, 09:04
Policja w całym kraju zatrzymała 55 poszukiwanych. W akcji też mundurowi z regionu

Policja w całym kraju zatrzymała 55 poszukiwanych. W akcji też mundurowi z regionu

2025-06-12, 08:36
Łoś jest dziki, nawet jeśli słodki Leśnicy o tym, co robić, gdy spotkamy dzikie zwierzę

Łoś jest dziki, nawet jeśli słodki! Leśnicy o tym, co robić, gdy spotkamy dzikie zwierzę

2025-06-12, 06:45
Głosowanie przy pomocy m.in. fikcyjnych danych. Śledztwo w sprawie BBO 2024 trwa

Głosowanie przy pomocy m.in. fikcyjnych danych. Śledztwo w sprawie BBO 2024 trwa

2025-06-11, 21:00
W gminie Chełmża spłonął samochód osobowy. Nikomu nic się nie stało

W gminie Chełmża spłonął samochód osobowy. Nikomu nic się nie stało

2025-06-11, 19:43
Qemetica Soda Polska będzie działać na rzecz Inowrocławia. Powstała fundacja

Qemetica Soda Polska będzie działać na rzecz Inowrocławia. Powstała fundacja

2025-06-11, 18:48
Karol Nawrocki odebrał uchwałę PKW o wyborze na urząd prezydenta RP

Karol Nawrocki odebrał uchwałę PKW o wyborze na urząd prezydenta RP

2025-06-11, 18:20
Napadli na nastolatka w kamienicy w Bydgoszczy. Dwaj mężczyźni w areszcie

Napadli na nastolatka w kamienicy w Bydgoszczy. Dwaj mężczyźni w areszcie

2025-06-11, 17:34
Nowoczesny obiekt stanął nad jeziorem Deczno. Ośrodek otwarty po remoncie [zdjęcia]

Nowoczesny obiekt stanął nad jeziorem Deczno. Ośrodek otwarty po remoncie [zdjęcia]

2025-06-11, 16:41
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę