Zginęło wtedy 67 osób. Upamiętnili ofiary największej katastrofy kolejowej w powojennej Polsce

2025-08-19, 20:04  Michał Zaręba/Redakcja
Po nabożeństwie, w lesie pomiędzy Brzozą a Otłoczynem, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy zebrani złożyli kwiaty/fot. Michał Zaręba

Po nabożeństwie, w lesie pomiędzy Brzozą a Otłoczynem, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy zebrani złożyli kwiaty/fot. Michał Zaręba

Bliscy, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych - upamiętnili ofiary katastrofy kolejowej koło Otłoczyna. 19 sierpnia 1980 r. wczesnym rankiem, na trasie Toruń-Włocławek, zderzyły się czołowo dwa pociągi.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie. Po nabożeństwie, w lesie pomiędzy Brzozą a Otłoczynem, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy zebrani złożyli kwiaty. - W tym czasie, jak co roku, wracamy myślami do największej po wojnie katastrofy kolejowej w Polsce. Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli, a także pełnym poświęcenia ratownikom - mówił marszałek Piotr Całbecki.

Wśród uczestników akcji ratunkowej był 43 lat temu Kazimierz Janicki, wówczas naczelnik lokomotywowni w Toruniu, dowódca jednego z dwóch pociągów ratowniczych. To właśnie on zwrócił się do marszałka Całbeckiego z prośbą o zorganizowanie uroczystości upamiętniających 30. rocznicę katastrofy (w 2010 roku). Jeszcze tego samego roku samorząd województwa dotarł do rodzin ofiar, uczestniczących w akcji ratowników, wojskowych oraz strażaków i zaprosił ich na uroczystość, podczas której odsłonięto pamiątkową tablicę z nazwiskami tragicznie zmarłych.

„19 sierpnia o godzinie 4.30 w pobliżu Torunia wydarzyła się tragiczna katastrofa kolejowa" - tak brzmiał komunikat Polskiej Agencji Prasowej 45 lat temu. Maszynista pociągu towarowego, po ponad 20-godzinnej służbie, zignorował znak „stop" na semaforze i wjechał pod prąd, wprost na jadący naprzeciw pociąg osobowy. Błąd maszynisty sygnalizowały urządzenia sterowania ruchem, jednak było już za późno. Załoga nie była w stanie nic zrobić. Kierujący pociągami nie mieli łączności. Pociągi zderzyły się o godzinie 4.30 w podtoruńskiej Brzozie. Życie straciło 67 osób. Była to największa katastrofa kolejowa w powojennej historii Polski. 

Relacja Michała Zaręby

Region

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyszła przed szereg We wsi Michale już po finale [wideo, zdjęcia]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyszła przed szereg! We wsi Michale już po finale! [wideo, zdjęcia]

2025-01-10, 19:16
Bydgoszcz: koniec śledztwa w sprawie wyłudzania kredytów. Oskarżona przyznała się do winy

Bydgoszcz: koniec śledztwa w sprawie wyłudzania kredytów. Oskarżona przyznała się do winy

2025-01-10, 16:40
Biolodzy noc zamienili w dzień, żeby w laboratoriach zmieściło się więcej gości [wideo, zdjęcia]

Biolodzy noc zamienili w dzień, żeby w laboratoriach zmieściło się więcej gości! [wideo, zdjęcia]

2025-01-10, 16:30
MON: gen. bryg. Dariusz Mendrala nowym szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

MON: gen. bryg. Dariusz Mendrala nowym szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

2025-01-10, 15:56
Wywalczyli polskość Pomorza. W Żninie oddano hołd powstańcom wielkopolskim

Wywalczyli polskość Pomorza. W Żninie oddano hołd powstańcom wielkopolskim

2025-01-10, 15:19
Zderzenie samochodu z lokomotywą. Kierowca zignorował znak stop na przejeździe [AKTUALIZACJAzdjęcia]

Zderzenie samochodu z lokomotywą. Kierowca zignorował znak „stop" na przejeździe [AKTUALIZACJA/zdjęcia]

2025-01-10, 14:52
Prokuratura o zgubionych minach: Czterem żołnierzom grozi do pięciu lat więzienia

Prokuratura o „zgubionych” minach: Czterem żołnierzom grozi do pięciu lat więzienia

2025-01-10, 14:41
Kuratorium mówi nie likwidacji szkół w Kiełpinie i Stobnie Burmistrz zapowiada zażalenie

Kuratorium mówi „nie” likwidacji szkół w Kiełpinie i Stobnie! Burmistrz zapowiada zażalenie

2025-01-10, 14:05
Psy weszły na lód, wpadły do stawu. Uratowali je strażacy z Solca Kujawskiego

Psy weszły na lód, wpadły do stawu. Uratowali je strażacy z Solca Kujawskiego

2025-01-10, 13:17
Nowe drogi i kanalizacja deszczowa. Rekordowa inwestycja w Wąbrzeźnie zakończona

Nowe drogi i kanalizacja deszczowa. Rekordowa inwestycja w Wąbrzeźnie zakończona

2025-01-10, 12:34
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę