80 lat temu polscy żołnierze wbili słup graniczny nad Odrą. Uroczystość we Włocławku

2025-02-28, 20:14  Marek Ledwosiński/Redakcja
Uroczystość w rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą/fot. Włocławek, Facebook

Uroczystość w rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą/fot. Włocławek, Facebook

Emerytowani włocławscy saperzy uczcili 80. rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą. Został wbity w ziemię, nim jeszcze oficjalnie ustalono granicę, a następnego dnia – zniszczony przez niemiecką artylerię.

W wiosce Czelin nad Odrą w lutym 1945 roku słup graniczny wkopali żołnierze 6. Warszawskiego Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego. Samodzielny batalion został podniesiony do rangi pułku i tuż po wojnie osadzony we Włocławku. Jednostka stacjonowała w mieście przez kilkadziesiąt lat.

Rocznicowa uroczystość odbyła się na terenie dawnych koszar, przy pomniku Sapera Polskiego. Emerytowani saperzy stawili się wraz z dawnym dowódcą, byłym prezydentem Włocławka, pułkownikiem doktorem Ryszardem Chodynickim. - Co prawda jednostki inżynieryjnej nie ma już we Włocławku, ale te tradycje są kultywowane, są nawet szkoły podstawowe noszące imię Bohaterów Wojsk Inżynieryjnych, natomiast nam pozostały te spotkania w środowiskach szkolnych, gdzie się kształtuje młodzież i mówi o tym, żeby nie zapominała o tych tradycjach wojskowych – bo przecież my nie będziemy tutaj na stałe - powiedział.

W uroczystości wzięły udział delegacje Wojska Polskiego, policji, straży miejskiej, poczty sztandarowe szkół. Obecna była wiceprezydent Włocławka Monika Jabłońska.

Sam historyczny słup graniczny został już następnego dnia po wkopaniu zniszczony przez niemiecką artylerię. Po wojnie jego szczątki, wraz z listem w butelce zakopanym przez żołnierzy, trafił do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie do dziś prezentowany jest na ekspozycji stałej.

Relacja Marka Ledwosińskiego

Włocławek

Region

Poprawki w Koncepcji Rozwoju Kraju Rozmowy posłów Ziemi Bydgoskiej z ministerstwem

Poprawki w Koncepcji Rozwoju Kraju? Rozmowy posłów Ziemi Bydgoskiej z ministerstwem

2024-09-12, 19:37
Nie chcemy nikogo łączyć na siłę. Marszałek Całbecki odpowiedział na list prezydenta Bydgoszczy

„Nie chcemy nikogo łączyć na siłę”. Marszałek Całbecki odpowiedział na list prezydenta Bydgoszczy

2024-09-12, 18:49
Samochód uderzył w łosia i wpadł do stawu w Sokoligórze. Nie żyje 25-latka

Samochód uderzył w łosia i wpadł do stawu w Sokoligórze. Nie żyje 25-latka

2024-09-12, 17:56
Leśniczy znalazł niewybuch w Balczewie. Pocisk zabrali saperzy z Inowrocławia

Leśniczy znalazł niewybuch w Balczewie. Pocisk zabrali saperzy z Inowrocławia

2024-09-12, 17:07
Fordon w roli głównej. Rusza szereg warsztatów i zajęć dla dzieci i młodzieży [program]

Fordon w roli głównej. Rusza szereg warsztatów i zajęć dla dzieci i młodzieży [program]

2024-09-12, 16:15
Filia urzędu miasta w bydgoskim Fordonie w nowym miejscu. Zmiana od października

Filia urzędu miasta w bydgoskim Fordonie w nowym miejscu. Zmiana od października

2024-09-12, 15:21
Policjanci z Wąbrzeźna zlikwidowali domową fabrykę narkotyków. 26-latek miał plantację [wideo]

Policjanci z Wąbrzeźna zlikwidowali domową fabrykę narkotyków. 26-latek miał plantację [wideo]

2024-09-12, 14:26
Staw w podbydgoskim Wtelnie ma stać się ozdobą wsi Umowa na rewitalizację podpisana

Staw w podbydgoskim Wtelnie ma stać się ozdobą wsi! Umowa na rewitalizację podpisana

2024-09-12, 13:44
Znaleziony portfel odniosła na komisariat. Policjanci dziękują mieszkance Szubina

Znaleziony portfel odniosła na komisariat. Policjanci dziękują mieszkance Szubina

2024-09-12, 13:00
Restrykcje związane z ASF w województwie uchylone. Nie ma nowych ognisk

Restrykcje związane z ASF w województwie uchylone. Nie ma nowych ognisk

2024-09-12, 12:37
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę