80 lat temu polscy żołnierze wbili słup graniczny nad Odrą. Uroczystość we Włocławku

2025-02-28, 20:14  Marek Ledwosiński/Redakcja
Uroczystość w rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą/fot. Włocławek, Facebook

Uroczystość w rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą/fot. Włocławek, Facebook

Emerytowani włocławscy saperzy uczcili 80. rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą. Został wbity w ziemię, nim jeszcze oficjalnie ustalono granicę, a następnego dnia – zniszczony przez niemiecką artylerię.

W wiosce Czelin nad Odrą w lutym 1945 roku słup graniczny wkopali żołnierze 6. Warszawskiego Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego. Samodzielny batalion został podniesiony do rangi pułku i tuż po wojnie osadzony we Włocławku. Jednostka stacjonowała w mieście przez kilkadziesiąt lat.

Rocznicowa uroczystość odbyła się na terenie dawnych koszar, przy pomniku Sapera Polskiego. Emerytowani saperzy stawili się wraz z dawnym dowódcą, byłym prezydentem Włocławka, pułkownikiem doktorem Ryszardem Chodynickim. - Co prawda jednostki inżynieryjnej nie ma już we Włocławku, ale te tradycje są kultywowane, są nawet szkoły podstawowe noszące imię Bohaterów Wojsk Inżynieryjnych, natomiast nam pozostały te spotkania w środowiskach szkolnych, gdzie się kształtuje młodzież i mówi o tym, żeby nie zapominała o tych tradycjach wojskowych – bo przecież my nie będziemy tutaj na stałe - powiedział.

W uroczystości wzięły udział delegacje Wojska Polskiego, policji, straży miejskiej, poczty sztandarowe szkół. Obecna była wiceprezydent Włocławka Monika Jabłońska.

Sam historyczny słup graniczny został już następnego dnia po wkopaniu zniszczony przez niemiecką artylerię. Po wojnie jego szczątki, wraz z listem w butelce zakopanym przez żołnierzy, trafił do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie do dziś prezentowany jest na ekspozycji stałej.

Relacja Marka Ledwosińskiego

Włocławek

Region

Dzielnicowi spotkali się z seniorami z Sicienka. Ostrzegali ich przed oszustami

Dzielnicowi spotkali się z seniorami z Sicienka. Ostrzegali ich przed oszustami

2024-10-07, 17:13
Kolejne utrudnienia na bydgoskim Moście Bernardyńskim. Jeden pas ruchu wyłączony

Kolejne utrudnienia na bydgoskim Moście Bernardyńskim. Jeden pas ruchu wyłączony

2024-10-07, 14:56
Mieli wprowadzać do obrotu ponad 580 kg narkotyków. Toruńska policja rozbiła szajkę [wideo, zdjęcia]

Mieli wprowadzać do obrotu ponad 580 kg narkotyków. Toruńska policja rozbiła szajkę [wideo, zdjęcia]

2024-10-07, 13:44
Motocyklista stracił panowanie nad maszyną. Policja zna szczegóły tragicznego wypadku [zdjęcia]

Motocyklista stracił panowanie nad maszyną. Policja zna szczegóły tragicznego wypadku [zdjęcia]

2024-10-07, 12:47
Poznaj bydgoskich bohaterów. Pietraszak, Wyczółkowski, Rejewski w miejskiej grze [zdjęcia]

„Poznaj bydgoskich bohaterów". Pietraszak, Wyczółkowski, Rejewski w miejskiej grze [zdjęcia]

2024-10-07, 12:30
Kradli dary dla powodzian. Zatrzymali ich bydgoscy policjanci pracujący na zalanych terenach

Kradli dary dla powodzian. Zatrzymali ich bydgoscy policjanci pracujący na zalanych terenach

2024-10-07, 11:49
Poselskie mieszkania, alkotubki i obsada stanowisk. O tym w Radiokonferencji [zapis transmisji]

Poselskie mieszkania, „alkotubki" i obsada stanowisk. O tym w „Radiokonferencji" [zapis transmisji]

2024-10-07, 11:11
Wojewoda domaga się wyjaśnień od rektora UMK. Chodzi o wypowiedź na antenie PR PiK

Wojewoda domaga się wyjaśnień od rektora UMK. Chodzi o wypowiedź na antenie PR PiK

2024-10-07, 10:07
Zwolnij, bo dostaniesz mandat Nie Zwolnij, bo ktoś może zginąć [Rozmowa Dnia]

„Zwolnij, bo dostaniesz mandat? Nie! Zwolnij, bo ktoś może zginąć!" [Rozmowa Dnia]

2024-10-07, 09:03
Afera we włocławskiej Izbie Wytrzeźwień. Dyrektor stracił pracę. W tle nietrzeźwy pracownik

Afera we włocławskiej Izbie Wytrzeźwień. Dyrektor stracił pracę. W tle nietrzeźwy pracownik

2024-10-06, 18:17
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę