80 lat temu polscy żołnierze wbili słup graniczny nad Odrą. Uroczystość we Włocławku

2025-02-28, 20:14  Marek Ledwosiński/Redakcja
Uroczystość w rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą/fot. Włocławek, Facebook

Uroczystość w rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą/fot. Włocławek, Facebook

Emerytowani włocławscy saperzy uczcili 80. rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą. Został wbity w ziemię, nim jeszcze oficjalnie ustalono granicę, a następnego dnia – zniszczony przez niemiecką artylerię.

W wiosce Czelin nad Odrą w lutym 1945 roku słup graniczny wkopali żołnierze 6. Warszawskiego Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego. Samodzielny batalion został podniesiony do rangi pułku i tuż po wojnie osadzony we Włocławku. Jednostka stacjonowała w mieście przez kilkadziesiąt lat.

Rocznicowa uroczystość odbyła się na terenie dawnych koszar, przy pomniku Sapera Polskiego. Emerytowani saperzy stawili się wraz z dawnym dowódcą, byłym prezydentem Włocławka, pułkownikiem doktorem Ryszardem Chodynickim. - Co prawda jednostki inżynieryjnej nie ma już we Włocławku, ale te tradycje są kultywowane, są nawet szkoły podstawowe noszące imię Bohaterów Wojsk Inżynieryjnych, natomiast nam pozostały te spotkania w środowiskach szkolnych, gdzie się kształtuje młodzież i mówi o tym, żeby nie zapominała o tych tradycjach wojskowych – bo przecież my nie będziemy tutaj na stałe - powiedział.

W uroczystości wzięły udział delegacje Wojska Polskiego, policji, straży miejskiej, poczty sztandarowe szkół. Obecna była wiceprezydent Włocławka Monika Jabłońska.

Sam historyczny słup graniczny został już następnego dnia po wkopaniu zniszczony przez niemiecką artylerię. Po wojnie jego szczątki, wraz z listem w butelce zakopanym przez żołnierzy, trafił do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie do dziś prezentowany jest na ekspozycji stałej.

Relacja Marka Ledwosińskiego

Włocławek

Region

Odblaski włóż, na czerwonym stój Policja z wizytą u przedszkolaków w Dobrczu i Koronowie

Odblaski włóż, na czerwonym stój! Policja z wizytą u przedszkolaków w Dobrczu i Koronowie

2024-10-14, 11:12
Jednym z największych problemów nauczycieli jest wypalenie zawodowe [Rozmowa Dnia]

Jednym z największych problemów nauczycieli jest wypalenie zawodowe [Rozmowa Dnia]

2024-10-14, 09:02
W Warlubiu o liniach kolejowych pod CPK. Dziś spotkanie z mieszkańcami

W Warlubiu o liniach kolejowych pod CPK. Dziś spotkanie z mieszkańcami

2024-10-14, 08:44
Pomagamy ludziom, którzy ucierpieli podczas powodzi Zbiórka darów w PR PiK [lista]

Pomagamy ludziom, którzy ucierpieli podczas powodzi! Zbiórka darów w PR PiK [lista]

2024-10-14, 07:45
Samochód ciężarowy potrącił rowerzystę. Tragiczny wypadek pod Radziejowem [aktualizacja]

Samochód ciężarowy potrącił rowerzystę. Tragiczny wypadek pod Radziejowem [aktualizacja]

2024-10-13, 22:10
Pociąg wrócił na linię Tuchola-Pruszcz. Teraz czekają na decyzję marszałka [wideo, zdjęcia]

Pociąg wrócił na linię Tuchola-Pruszcz. Teraz czekają na decyzję marszałka [wideo, zdjęcia]

2024-10-13, 19:27
Czy Radosław Sikorski będzie kandydatem na prezydenta Polski Po wykładzie w Toruniu

Czy Radosław Sikorski będzie kandydatem na prezydenta Polski? Po wykładzie w Toruniu

2024-10-13, 15:25
Trzy osoby ranne w wypadku w Przyłubiu. Kolejne dziś zderzenie na dziesiątce

Trzy osoby ranne w wypadku w Przyłubiu. Kolejne dziś zderzenie na „dziesiątce"

2024-10-13, 14:34
Karambol czterech samochodów na krajowej dziesiątce. Trzy osoby ranne

Karambol czterech samochodów na krajowej „dziesiątce". Trzy osoby ranne

2024-10-13, 12:50
Nowy Komitet Wykonawczy PiS. Jest w nim czworo polityków z naszego regionu

Nowy Komitet Wykonawczy PiS. Jest w nim czworo polityków z naszego regionu

2024-10-13, 11:03
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę