Kolorowa terapia dla uczniów. Pomysł Grzegorza Pleszyńskiego sprawdza się od 25 lat [zdjęcia]

2025-01-16, 14:00  Monika Siwak/Redakcja
Antydepresyjne Tygodnie Kolorów są organizowane w szkołach już od ćwierć wieku. Po raz 25. rozmaite wydarzenia i różnobarwne ubrania mają pomóc w walce ze stresem w Szkole Podstawowej nr 2 w Szubinie - tam gdzie akcja została wymyślona/fot. Monika Siwak

Antydepresyjne Tygodnie Kolorów są organizowane w szkołach już od ćwierć wieku. Po raz 25. rozmaite wydarzenia i różnobarwne ubrania mają pomóc w walce ze stresem w Szkole Podstawowej nr 2 w Szubinie - tam gdzie akcja została wymyślona/fot. Monika Siwak

Antydepresyjne Tygodnie Kolorów są organizowane w szkołach już od ćwierć wieku. Po raz 25. rozmaite wydarzenia i różnobarwne ubrania mają pomóc w walce ze stresem w Szkole Podstawowej nr 2 w Szubinie - tam gdzie akcja została wymyślona.

O jej genezie przypomina szkolna koordynatorka akcji polonistka, Arleta Jagodzińska.

- Nasz wielki artysta plastyk i nauczyciel plastyki, Grzegorz Pleszyński, tak zwany „Plecha", wymyślił, że to jest bardzo depresyjny czas, kiedy kończy się semestr. Wszyscy są bardzo zmęczeni. Jest zima - czasami wcale nie biała, piękna, gwiazdkowa, tylko po prostu szarobura i stwierdził, że wymyśli antydepresyjną szkołę. A żeby ją ożywić, to co może zrobić malarz? Namalować! I pomalował ją kolorami. Wymyślił, że będziemy przychodzić do szkoły ubrani w kolory, które będą nas chronić.

Jak wspomina Arleta Jagodzińska, kiedy był czas na kolor „zielony", przychodzili leśnicy i opowiadali o tym, co się dzieje w lesie. W dniu „białym" szkołę odwiedzali piekarze i opowiadali, jak powstają bułki, czy chleb. - Zapraszaliśmy ludzi z różnych szkół. Wymyśliliśmy takie hasło na ten tydzień: „Wszyscy równi - każdy inni". I mówimy o uczuciach.

Martyna Kubanek wyjaśnia znaczenie kolorów. - W poniedziałek kolor żółty, czyli radość, zielony to empatia, czerwony miłość i złość. Dzisiaj uczniowie rozmawiają o smutku, więc wszyscy ubraliśmy się na niebiesko.

W piątek (17 stycznia) zaplanowano dzień wielokolorowy i playback show z udziałem 600 uczniów. Z szubińskiej „dwójki" akcja rozprzestrzeniła się na cały region.

O Grzegorzu Pleszyńskim można przeczytać: TUTAJ.

Relacja Moniki Siwak

Region

Światełko dla Grzesia. Bydgoskie studentki chcą uczcić pamięć pobitego na śmierć dziecka

„Światełko dla Grzesia". Bydgoskie studentki chcą uczcić pamięć pobitego na śmierć dziecka

2024-09-20, 14:30
Cały Fordon w jednym tramwaju Po bydgoskich torach z Władysławem Jagiełłą [wideo, zdjęcia]

Cały Fordon w jednym tramwaju! Po bydgoskich torach z Władysławem Jagiełłą [wideo, zdjęcia]

2024-09-20, 13:00
Tak jak zesłańcy, musieli ciąć drewno i rozpalać ogień. Młodzież pamięta o Sybirakach [zdjęcia]

Tak jak zesłańcy, musieli ciąć drewno i rozpalać ogień. Młodzież pamięta o Sybirakach [zdjęcia]

2024-09-20, 12:03
W kraju wspieramy powodzian, za oceanem zaczynamy biznes. Marszałek Całbecki w Rozmowie Dnia

W kraju wspieramy powodzian, za oceanem zaczynamy biznes. Marszałek Całbecki w „Rozmowie Dnia”

2024-09-20, 09:01
Astronomiczny jubileusz Torunia. Obserwatorium w Piwnicach i radioteleskop to duma UMK

Astronomiczny jubileusz Torunia. Obserwatorium w Piwnicach i radioteleskop to duma UMK

2024-09-20, 08:49
W Inowrocławiu wraca budżet obywatelski. Od poniedziałku zgłaszanie projektów

W Inowrocławiu wraca budżet obywatelski. Od poniedziałku zgłaszanie projektów

2024-09-20, 06:45
Czekając na rodzinę zastępczą, dom mają tutaj. Nibylandia we Włocławku ukończona [zdjęcia]

Czekając na rodzinę zastępczą, dom mają tutaj. „Nibylandia” we Włocławku ukończona! [zdjęcia]

2024-09-19, 21:11
W Bydgoszczy powstanie nowy budynek Collegium Medicum UMK Tak planuje rektor

W Bydgoszczy powstanie nowy budynek Collegium Medicum UMK? Tak planuje rektor

2024-09-19, 20:08
Grudziądz będzie chronić się przed podtopieniami. Powstaną trzy zbiorniki retencyjne

Grudziądz będzie chronić się przed podtopieniami. Powstaną trzy zbiorniki retencyjne

2024-09-19, 19:16
Generał Grzmot-Skotnicki mieszkał w tej kamienicy w Bydgoszczy. Tablica odsłonięta [zdjęcia]

Generał Grzmot-Skotnicki mieszkał w tej kamienicy w Bydgoszczy. Tablica odsłonięta [zdjęcia]

2024-09-19, 18:29
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę