Trzeci rok bez kwesty? Włocławskie nekropolie czekają na decyzję o zbiórce

2024-10-23, 11:46  Marek Ledwosiński/Redakcja
Cmentarz komunalny we Włocławku/fot. By Rafał Jendrzejewski - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org

Cmentarz komunalny we Włocławku/fot. By Rafał Jendrzejewski - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org

Do Dnia Wszystkich Świętych coraz bliżej, tymczasem nadal nie wiadomo, czy na cmentarzu we Włocławku odbędzie się tradycyjna kwesta na ratowanie historycznych nagrobków. Na pewno wiadomo, że lokalne stowarzyszenie, które kwestowało przez minione lata, w tym roku do akcji się nie włączy.

Nie znika fatum znad cmentarnej kwesty we Włocławku. W tej chwili nikt nie wie, czy będą zbierane pieniądze, a jeśli nie, to będzie to już trzeci kolejny rok bez kwesty.
Dziewięć poprzednich zbiórek było udanych. Kwestorzy zebrali kilkadziesiąt tysięcy złotych. Udało się odnowić zabytkowe nagrobki ważne dla historii miasta między innymi działaczki społecznej Izabeli Zbiegniewskiej, kompozytora Kazimierza Łady, czy XIX-wiecznego przedsiębiorcy i filantropa Ludwika Bauera.

Co się wydarzyło? Otóż stowarzyszenie, które organizowało kwestę, nie rozliczyło finansów, praktycznie zaprzestało swojej działalności, a zbiegło się to ze śmiercią lidera komitetu, włocławskiego historyka i archiwisty Tomasza Dzikiego.
Oczywiście, nikt niczego nie ukradł. Pieniądze z puszek zdeponowano na rachunku Urzędu Miasta. Problem polega na tym, że komitet nie zamknął kwestii oficjalnie i formalnie, a zatem wniosek o kolejną kwestię nie może być rozpatrzony przez Ministerstwo Finansów.

Czy coś się zmieni? Z wieści nieoficjalnych wynika, że kwesta będzie, ale przeprowadzi ją zupełnie inne stowarzyszenie. Czasu jest niewiele. Oficjalne wieści mają się pojawić tuż przed weekendem.

Relacja Marka Ledwosińskiego

Region

Kolizja koło Pawłówka. Auto w rowie, a nietrzeźwy kierowca uciekał do lasu [zdjęcia]

Kolizja koło Pawłówka. Auto w rowie, a nietrzeźwy kierowca uciekał do lasu [zdjęcia]

2021-11-11, 19:14
Zakończyła się rewitalizacja centrum Sępólna Krajeńskiego

Zakończyła się rewitalizacja centrum Sępólna Krajeńskiego

2021-11-11, 15:23
11 listopada - Święto Niepodległości. Tak je obchodziliśmy w regionie [relacje, wideo, zdjęcia]

11 listopada - Święto Niepodległości. Tak je obchodziliśmy w regionie [relacje, wideo, zdjęcia]

2021-11-11, 13:22
Szpital w Grudziądzu chce mieć własny zakład utylizacji odpadów

Szpital w Grudziądzu chce mieć własny zakład utylizacji odpadów

2021-11-11, 07:15
Nowy punkt, w którym można zrobić test. Toruń walczy z epidemią COVID-19

Nowy punkt, w którym można zrobić test. Toruń walczy z epidemią COVID-19

2021-11-10, 20:17
Walczyli o niepodległą Polskę. Medal Stulecia i Krzyż Oficerski dla bohaterów

Walczyli o niepodległą Polskę. Medal Stulecia i Krzyż Oficerski dla bohaterów

2021-11-10, 19:35
Prawie dwa razy mniej chorych na COVID-19 w szpitalach w regionie niż rok temu

Prawie dwa razy mniej chorych na COVID-19 w szpitalach w regionie niż rok temu

2021-11-10, 18:47
Święto Niepodległości w regionie można celebrować na wiele sposobów [wideo, galeria, program]

Święto Niepodległości w regionie można celebrować na wiele sposobów! [wideo, galeria, program]

2021-11-10, 17:53
Marszałek Całbecki: Najlepsza gęś na świecie pochodzi z naszego regionu [wideo]

Marszałek Całbecki: Najlepsza gęś na świecie pochodzi z naszego regionu [wideo]

2021-11-10, 17:15
Dostają prawie 2 tys. zł za dyżur, chcą dwa razy tyle. Lekarze odchodzą ze szpitala

Dostają prawie 2 tys. zł za dyżur, chcą dwa razy tyle. Lekarze odchodzą ze szpitala

2021-11-10, 16:12
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę