Politechnika Bydgoska rozpoczęła kształcenie lekarzy. Rektor: Ten rok przejdzie do historii

2024-10-02, 16:58  Polska Agencja Prasowa/Jolanta Fischer
Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Bydgoskiej/fot. Politechnika Bydgoska, Facebook

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Bydgoskiej/fot. Politechnika Bydgoska, Facebook

- Wobec zmieniającej się rzeczywistości, postępującej cyfryzacji i rozwoju technologii nikogo nie powinno dziwić, że dobrzy lekarze - na miarę XXI wieku - będą z politechniki - mówił podczas inauguracji nowego roku akademickiego rektor prof. Marek Adamski.

Uczelnia w środę zainaugurowała 74. rok akademicki, a czwarty jako politechnika. Po raz pierwszy naukę rozpoczęli studenci medycyny - 60 osób.

Lekarze będą z Politechniki
Rektor pokreślił, że rozpoczęty rok akademicki przejdzie do historii, z tego powodu, że wśród studentów pierwszego roku są studenci kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. - Wielu nawet nie wierzyło, że ten moment w ogóle nadejdzie, czy się uda. Oprócz niedowiarków byli także oponenci. Były czasami bezpodstawne publikacje, nieuprawione i krzywdzące opinie: jak to, lekarze z politechniki? Tymczasem fakty związane dobrym przygotowaniem organizacyjnym, kadrowym oraz infrastrukturalnym uczelni, wynikającym z troski o wysoką jakość kształcenia obroniły się - mówił prof. Adamski.

Rektor zaznaczył, że w obliczu dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, postępującej cyfryzacji i rozwoju technologii w wielu dziedzinach życia, także w medycynie, nikogo nie powinno dziwić, że „dobrzy lekarze, na miarę XXI, wieku będą właśnie z politechniki". Dodał, że dyplom absolwenta studiów poszerzających klasyczne kształcenie medyczne o wiedzę i umiejętności związane z nowoczesnymi technologiami będzie stanowił dużą wartość dodaną u progu lekarskiej kariery.

Prosektorium otwarte!
Prof. Adamski poinformował, że do dyspozycji studentów medycyny będzie nowo otwarte prosektorium anatomii prawidłowej, zorganizowane w zmodernizowanym budynku na terenie Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy. Zapowiedział, że na kształcenie na kierunku lekarskim, poza otrzymanymi wcześniej prawie 70 mln zł z budżetu państwa, w najbliższych miesiącach zostanie przeznaczone ponad 9 mln zł pozyskanych z NCBR. Wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach, zgodnie z wcześniejszą decyzją władz Bydgoszczy, dojdzie do przekazania politechnice Szpitala Miejskiego na potrzeby kształcenia lekarzy.

Rektor zapowiedział, że uczelnia będzie wzmacniać interdyscyplinarny charakter o nowe dziedziny nauki i związane z tym nowe kierunki studiów, a także zamierza rozwinąć kształcenie międzywydziałowe w kierunku studiów interdyscyplinarnych. Uczelnia będzie prowadzić kierunki studiów związane z tzw. zieloną rewolucją technologiczną i wyzwaniami wynikającymi ze zmian klimatu, a także z obszaru szeroko rozumianej informatyki, technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji.

Drugi kierunek lekarski w Bydgoszczy
Politechnika Bydgoska za czasów poprzedniego rządu otrzymała zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego od roku akademickiego 2024/2025, pomimo negatywnej opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Po zmianie władzy uczelnie, który znalazły się w podobnej sytuacji, żeby rozpocząć kształcenie lekarzy, musiały spełnić wszystkie wymagania PKA i przejść ponowny audyt. Uczelnia przeszła przez ten proces pomyślnie i znalazła się w rozporządzeniu minister zdrowia z 16 lipca 2024 roku dotyczącym m.in. limitów przyjęć na kierunkach lekarskich.

W Bydgoszczy działa już Collegium Medicum, będące częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Powstało w 2004 roku, gdy bydgoska Akademia Medyczna została włączona do UMK. Do CM UMK należą dwa szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy.

Relacja Jolanty Fischer

Region

Pędził 126 km na godzinę w terenie zabudowanym. I niemało za to zapłaci

Pędził 126 km na godzinę w terenie zabudowanym. I niemało za to zapłaci

2024-07-24, 15:40
Pijany wiózł dziewięciolatkę na motorowerze. Może trafić na trzy lata do więzienia

Pijany wiózł dziewięciolatkę na motorowerze. Może trafić na trzy lata do więzienia

2024-07-24, 13:15
Paliła się kamienica w centrum Inowrocławia. Już drugi raz w tym miesiącu

Paliła się kamienica w centrum Inowrocławia. Już drugi raz w tym miesiącu

2024-07-24, 12:32
Sebastian Chmara: Igrzyska Olimpijskie są jedyne i niepowtarzalne [Rozmowa Dnia]

Sebastian Chmara: Igrzyska Olimpijskie są jedyne i niepowtarzalne! [Rozmowa Dnia]

2024-07-24, 09:01
Natura najważniejsza Leśnicy chcą uznania kolejnych rezerwatów przyrody w regionie

Natura najważniejsza! Leśnicy chcą uznania kolejnych rezerwatów przyrody w regionie

2024-07-24, 07:51
Będzie szerzej, wygodniej i bezpieczniej. Droga krajowa nr 25 zostanie rozbudowana

Będzie szerzej, wygodniej i bezpieczniej. Droga krajowa nr 25 zostanie rozbudowana

2024-07-24, 06:49
Tytoniowy biznes 37-latki z Nakła. Policjanci znaleźli blisko 11 tysięcy papierosów i worki z krajanką

Tytoniowy biznes 37-latki z Nakła. Policjanci znaleźli blisko 11 tysięcy papierosów i worki z krajanką

2024-07-23, 21:15
Władze Inowrocławia ostrzegają: Oszuści podszywają się pod pracowników Urzędu Miasta

Władze Inowrocławia ostrzegają: Oszuści podszywają się pod pracowników Urzędu Miasta

2024-07-23, 20:31
Szczęśliwy finał poszukiwań braci z Włocławka. Chłopcy uciekli z domu dziecka

Szczęśliwy finał poszukiwań braci z Włocławka. Chłopcy uciekli z domu dziecka

2024-07-23, 19:42
14-latek uratował tonącego mężczyznę Kajetan otrzymał podziękowania od bydgoskich policjantów

14-latek uratował tonącego mężczyznę! Kajetan otrzymał podziękowania od bydgoskich policjantów

2024-07-23, 17:35
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę