Więcej żołnierzy na granicy z Białorusią. Operacja Bezpieczne Podlasie zacznie się 1 sierpnia

2024-07-10, 13:14  Polska Agencja Prasowa
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk na konferencji prasowej w siedzibie Sztabu Generalnego WP w Warszawie/fot. Piotr Nowak, PAP

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk na konferencji prasowej w siedzibie Sztabu Generalnego WP w Warszawie/fot. Piotr Nowak, PAP

– Od 1 sierpnia rusza Operacja Bezpieczne Podlasie, której celem jest wsparcie przez żołnierzy Straży Granicznej. Zakłada ujednolicenie procesu dowodzenia i zwiększenie zaangażowania Sił Zbrojnych w ochronę granicy – powiedział w środę wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Wiceminister Tomczyk, wiceszef MON Paweł Bejda oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła w środę na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli rozpoczęcie 1 sierpnia Operacji Bezpieczne Podlasie, której celem jest wsparcie przez żołnierzy WP Straży Granicznej, utrzymanie zdolności przeciwzaskoczeniowych oraz zabezpieczenie i wspieranie sił wydzielonych do budowy przyszłej infrastruktury Tarczy Wschód.

Tomczyk zaznaczył, że do tej pory na granicy polsko-białoruskiej prowadzono operacje GRYF i RENGAW, które były zarządzane przez różnych dowódców: operacyjnego i generalnego. – Potrzebujemy ujednolicenia tego procesu, tak żeby żołnierz wiedział przez kogo jest dowodzony i by była jednolitość, jeśli chodzi o granicę wschodnią i północną – dodał.

Bejda zapowiedział, że jednym z elementów operacji jest zwiększenie zaangażowania sił zbrojnych na granicy do 17 tys. żołnierzy. Wyjaśnił, że chodzi o 8 tys. żołnierzy służących bezpośrednio przy granicy (w tej chwili jest to 6 tys.) oraz 9 tys. w tzw. odwodzie.
Jeżeli cokolwiek będzie się działo na granicy, te 9 tys. żołnierzy w przeciągu 48 godzin trafi z całym wyposażeniem i uzbrojeniem na granicę, by ją chronić. To będą takie siły szybkiego granicznego reagowania – powiedział.

Jak podkreślił Bejda, dotychczas służbę na granicy pełnili żołnierze z różnych jednostek i dywizji, co ma się zmienić. Chodzi o półroczną służbę na granicy (podobnie jak w przypadku misji zagranicznych), którą żołnierze pełnić będą po wspólnym dwumiesięcznym przeszkoleniu. Dodał, że chodzi o to, by żołnierze szkolili się razem i znali się ze względu na „ważny aspekt koleżeński”. – Dobrze, jak żołnierze razem służą i przygotowują się do działań – dodał. Bejda powiedział, że każdy z tzw. kontyngentów będzie musiał przejść „odpowiednią certyfikację” po której będą one zakwalifikowane do służby na granicy.

Region

Maskotki z włóczki będą ambasadorami rodzicielstwa zastępczego. Trzeba im nadać imiona

Maskotki z włóczki będą „ambasadorami" rodzicielstwa zastępczego. Trzeba im nadać imiona

2024-10-31, 08:23
Dawca: Po oddaniu nerki życie się nie zmienia. O transplantologii w Bydgoszczy

Dawca: Po oddaniu nerki życie się nie zmienia. O transplantologii w Bydgoszczy

2024-10-30, 21:16
Bydgoskie Wodociągi szykują się do budowy 35 zbiorników retencyjnych. Gdzie będą kopać

Bydgoskie Wodociągi szykują się do budowy 35 zbiorników retencyjnych. Gdzie będą kopać?

2024-10-30, 20:16
Ratujemy bydgoskie nekropolie. Doroczna kwesta prowadzona będzie na dwóch cmentarzach

Ratujemy bydgoskie nekropolie. Doroczna kwesta prowadzona będzie na dwóch cmentarzach

2024-10-30, 18:32
Ślady człowieka sprzed dziewięciu tysięcy lat odnalezione w Borach Tucholskich [wideo, zdjęcia]

Ślady człowieka sprzed dziewięciu tysięcy lat odnalezione w Borach Tucholskich [wideo, zdjęcia]

2024-10-30, 16:45
Pasażerów będą wozić elektryki i hybrydy. Samorząd województwa kupuje 40 nowych autobusów

Pasażerów będą wozić elektryki i hybrydy. Samorząd województwa kupuje 40 nowych autobusów

2024-10-30, 15:56
Biskup pomocniczy Józef Szamocki wybrany administratorem diecezji toruńskiej

Biskup pomocniczy Józef Szamocki wybrany administratorem diecezji toruńskiej

2024-10-30, 15:10
UMK wybuduje swoje centrum przy bydgoskim Bizielu. Tu będą uczyć się przyszli dentyści

UMK wybuduje swoje centrum przy bydgoskim „Bizielu”. Tu będą uczyć się przyszli dentyści

2024-10-30, 13:28
Znaleźli kulę armatnią z XVII wieku Co jeszcze kryła ziemia na Bulwarze Filadelfijskim

Znaleźli kulę armatnią z XVII wieku! Co jeszcze kryła ziemia na Bulwarze Filadelfijskim?

2024-10-30, 12:20
Wykonawca może zacząć budowę S10 Bydgoszcz-Emilianowo Jest decyzja ZRID

Wykonawca może zacząć budowę S10 Bydgoszcz-Emilianowo! Jest decyzja ZRID

2024-10-30, 11:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę