Prymas Polak: Dziś, jak nigdy wcześniej, potrzeba nam prymatu Boga

2024-05-30, 21:22  PAP/Redakcja
Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak wziął udział w uroczystości Bożego Ciała w Inowrocławiu/fot: PAP, Tytus Żmijewski

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak wziął udział w uroczystości Bożego Ciała w Inowrocławiu/fot: PAP, Tytus Żmijewski

W epoce naznaczonej plagą indywidualizmu i samotności potrzeba troski o to, aby Bóg był rzeczywiście obecny w świecie. Jak nigdy wcześniej potrzeba nam prymatu Boga — powiedział podczas homilii w Inowrocławiu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Mszą św. pod przewodnictwem abpa Polaka rozpoczęły się w Inowrocławiu uroczystości Bożego Ciała. Po eucharystii ulicami miasta wyruszyła procesja.

– Dziś, jak nigdy wcześniej, potrzeba nam prymatu Boga. Potrzeba, aby on był w naszym życiu naprawdę na pierwszym miejscu. Potrzeba naszej wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. Potrzeba naszego wiernego i ciągle pogłębianego uczestnictwa we Mszy świętej, przyjmowania Komunii świętej i wchodzenia w jej logikę. Potrzeba także zatrzymania się w ciszy na adoracji Najświętszego Sakramentu – a i tutaj, w Inowrocławiu, nie brak miejsc, gdzie odbywa się przedłużona adoracja eucharystyczna – mówił w homilii prymas Polski.

Dodał, że „w tej właśnie epoce tak bardzo naznaczonej plagą indywidualizmu i samotności” potrzeba realnej troski o to, aby „Pan był rzeczywiście obecny w świecie”.

Prymas Polski mówił, że wierni nie przynależą „do jakiejś światowej instytucji, do korporacji”. – Nie zapisaliśmy się do jakiejś organizacji, lepiej lub gorzej funkcjonującej, lecz stanowimy wspólnotę wiary opartą na Chrystusie – powiedział abp Polak.

– Być może nosimy w sobie różne trudne doświadczenia osobiste, być może zbyt często spotykamy się z wykrzywionym obrazem Kościoła, a przez to poddajemy się pokusie braku zaangażowania czy wręcz nieidentyfikowania się z Kościołem. Tymczasem sam Pan prowadzi każdą i każdego z nas dziś do rachunku sumienia, pokonuje każdy grzech swoim miłosierdziem, karmi nas i wyprawia w drogę. To on przez Eucharystię odnawia i odradza swój Kościół, by był miejscem obecności Boga i bliskości z braćmi i siostrami – podkreślił abp Polak.

W homilii prymas Polski przywoływał słowa św. Jana Pawła II o tym, że „Kościół żyje dzięki Eucharystii”. – Każdego roku odnawiamy naszą wiarę w tę tajemnicę Chrystusa i Kościoła, osobiście i wspólnotowo, przeżywając Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Po Mszy świętej wychodzimy z kościoła na ulice naszego miasta. Idziemy nimi jako Kościół – stwierdził prymas Polski.

Abp Polak cytował też słowa papieża Franciszka: „kiedy adorujemy Pana Jezusa obecnego w Eucharystii, otrzymujemy nowe spojrzenie na nasze życie: nie jestem rzeczami, które posiadam i sukcesami, które udaje mi się osiągnąć. Wartość mojego życia nie zależy od tego, jak bardzo mogę się popisać ani nie maleje, gdy poniosę porażkę i klęskę. Każdy z nas jest umiłowanym dzieckiem; jestem pobłogosławiony przez Boga”.

Region

Sala, która pozwoli rodzicom godnie pożegnać swoje dziecko

Sala, która pozwoli rodzicom godnie pożegnać swoje dziecko

2021-12-16, 18:20
W Nowej Wsi Wielkiej doszczętnie spłonął domek jednorodzinny...[zdjęcia]

W Nowej Wsi Wielkiej doszczętnie spłonął domek jednorodzinny...[zdjęcia]

2021-12-16, 14:40
Oddaj krew, dostaniesz choinkę. Akcja w 15 miejscowościach  gdzie i kiedy

Oddaj krew, dostaniesz choinkę. Akcja w 15 miejscowościach – gdzie i kiedy?

2021-12-16, 09:50
Bilety komunikacji miejskiej w Bydgoszczy jednak będą droższe. PiS było przeciw

Bilety komunikacji miejskiej w Bydgoszczy jednak będą droższe. PiS było przeciw

2021-12-16, 08:00
Kolejna metoda oszustwa: na zwrot nadpłaty podatku. I znowu: nie klikamy

Kolejna metoda oszustwa: na zwrot nadpłaty podatku. I znowu: nie klikamy!

2021-12-16, 07:00
Harcerze wnieśli Betlejemskie Światło Pokoju do kościoła p.w. Św. Trójcy [zdjęcia]

Harcerze wnieśli Betlejemskie Światło Pokoju do kościoła p.w. Św. Trójcy [zdjęcia]

2021-12-15, 22:03
Prezydent Bydgoszczy dostał podwyżkę - wyższą, dzięki pewnemu radnemu

Prezydent Bydgoszczy dostał podwyżkę - wyższą, dzięki pewnemu radnemu

2021-12-15, 22:00
Savoy na sprzedaż bez przetargu. Dyskoteki już tam nie będzie. Będzie szkoła

Savoy na sprzedaż bez przetargu. Dyskoteki już tam nie będzie. Będzie szkoła

2021-12-15, 21:00
GDDKiA unieważniła wybór wykonawcy budowy odcinka S10 Bydgoszcz- Emilianowo

GDDKiA unieważniła wybór wykonawcy budowy odcinka S10 Bydgoszcz- Emilianowo

2021-12-15, 18:00
Trudne rozmowy o budżecie. Gorąco na sali sesyjnej bydgoskiej Rady Miasta

Trudne rozmowy o budżecie. Gorąco na sali sesyjnej bydgoskiej Rady Miasta

2021-12-15, 17:29
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę