Rzecznik JFTC: Bydgoszcz nazywana jest polską stolicą NATO [Rozmowa dnia]

2024-03-12, 08:58  Maciej Wilkowski/Redakcja
Rzecznik bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych - komandor porucznik Piotr Adamczak (z prawej) i dziennikarz PR PiK Maciej Wilkowski/fot. Michał Zaręba

Rzecznik bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych - komandor porucznik Piotr Adamczak (z prawej) i dziennikarz PR PiK Maciej Wilkowski/fot. Michał Zaręba

- Prestiż i pieniądze - to zdaniem komandora porucznika Piotra Adamczaka daje naszemu regionowi obecność Polski w NATO. Rzecznik bydgoskiego Centrum JFTC był gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK.

We wtorek (12 marca) mija 25 lat od dnia, w którym nasz kraj stał się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Pierwszą NATO-wską jednostką, która została utworzona na terenie Polski i nie tylko, bo w całej Europie Środkowo-Wschodniej, była ta, która powstała w Bydgoszczy – opowiada komandor porucznik Piotr Adamczak. - Centrum Szkolenia Sił Połączonych istnieje od 20 lat i stanowiło podwaliny dla innych jednostek, które zostały utworzone w Bydgoszczy – potem powstał jeszcze Trzeci Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO, Jednostka Integracyjna NATO - wymienia. - Jest tu naprawdę skupisko jednostek, dlatego Bydgoszcz jest nazywana polską stolicą NATO.

Co to daje Bydgoszczy? - Przede wszystkim prestiż – podkreśla rzecznik. - Rozpoznawalność na świecie, bo już teraz ludzie, którzy przyjeżdżają do nas na ćwiczenia - przede wszystkim w środowisku NATO-wskim - doskonale wiedzą, gdzie leży Bydgoszcz i czego można oczekiwać od tego miasta. Nie należy też zapominać o kwestii finansowej. Co roku w naszej jednostce szkoli się kilka tysięcy żołnierzy i to jest profit dla miasta, bo korzystają oni z bazy hotelowej, kawiarni, restauracji. Zostawiają w mieście pieniądze. (…)

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy, działające w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ciągu 20 lat istnienia przeszkoliło kilkadziesiąt tysięcy dowódców, oficerów sztabów i doradców. Obecnie dowódcą Centrum jest gen. dyw. Norbert Wagner z Niemiec, a zastępcą dowódcy - szefem sztabu gen. bryg. Petr Svoboda z Czech.

Cała „Rozmowa dnia” - poniżej

INNE ROZMOWY DNIA

Na Państwa pytania i uwagi czekamy pod mailowym adresem: rozmowadnia@radiopik.pl

PR PiK - Rozmowa dnia - Piotr Adamczak

Bydgoszcz

Region

Instalacje rozbłysną w centrum Torunia. Od wtorku 15. edycja Bella Skyway Festival

Instalacje rozbłysną w centrum Torunia. Od wtorku 15. edycja Bella Skyway Festival

2024-08-19, 16:24
Zderzenie motocykla i osobówki na dk 25 w Borkowie. Jedna osoba została ranna

Zderzenie motocykla i osobówki na dk 25 w Borkowie. Jedna osoba została ranna

2024-08-19, 15:49
Na kajak czy rower wodny tylko z kamizelką WOPR-owcy podsumowują weekend i apelują

Na kajak czy rower wodny tylko z kamizelką! WOPR-owcy podsumowują weekend i apelują

2024-08-19, 15:14
Samorząd chce pomóc rolnikom. Dofinansowane zostaną zbiorniki retencyjne

Samorząd chce pomóc rolnikom. Dofinansowane zostaną zbiorniki retencyjne

2024-08-19, 14:25
Ślady bitwy pod Koronowem to nie wszystko. Pod Wilczem znaleziono starsze artefakty [zdjęcia]

Ślady bitwy pod Koronowem to nie wszystko. Pod Wilczem znaleziono starsze artefakty [zdjęcia]

2024-08-19, 13:37
Nowe informacje w sprawie nożownika ze Żnina. Mężczyzna trafi do aresztu

Nowe informacje w sprawie nożownika ze Żnina. Mężczyzna trafi do aresztu

2024-08-19, 12:53
Powiaty istnieją już ćwierć wieku. Zdały egzamin O tym rozmawialiśmy w Radiokonferencji [wideo]

Powiaty istnieją już ćwierć wieku. Zdały egzamin? O tym rozmawialiśmy w „Radiokonferencji” [wideo]

2024-08-19, 11:55
Kolejny akt wandalizmu w Drzycimiu. Tym razem ucierpiało boisko

Kolejny akt wandalizmu w Drzycimiu. Tym razem ucierpiało boisko

2024-08-19, 09:41
WOT to przygoda, korzyści, ale też obowiązki. W czasie wojny bronimy naszego rejonu [Rozmowa Dnia]

WOT to przygoda, korzyści, ale też obowiązki. „W czasie wojny bronimy naszego rejonu” [Rozmowa Dnia]

2024-08-19, 08:56
Politechnika Bydgoska będzie miała boisko z prawdziwego zdarzenia FIFA sprawdza murawę

Politechnika Bydgoska będzie miała boisko z prawdziwego zdarzenia? FIFA sprawdza murawę

2024-08-19, 08:21
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę