Zapomniane cmentarze: rękami samych społeczników uratować ich się nie da [zdjęcia]

2023-11-03, 08:42  Michał Zaręba/Redakcja
Stowarzyszenie Lapidaria od lat zajmuje się zapomnianymi nekropoliami. Jednym z takich miejsc jest m.in cmentarz ewangelicki nowym na Podgórzu w Toruniu/fot. Michał Zaręba

Stowarzyszenie Lapidaria od lat zajmuje się zapomnianymi nekropoliami. Jednym z takich miejsc jest m.in cmentarz ewangelicki nowym na Podgórzu w Toruniu/fot. Michał Zaręba

Stowarzyszenie Lapidaria od lat zajmuje się dawnymi nekropoliami. Jednym z takich miejsc jest cmentarz ewangelicki zwany nowym, mieszczący się na Podgórzu w Toruniu.

– Znajdujemy się teraz na krańcu Podgórza, na skrzyżowaniu Poznańskiej z ulicą Stepową – mówi Michał Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia Lapidaria Zapomniane Cmentarze Pomorza i Kujaw. – Naprzeciwko tego skrzyżowania znajduje się nieczynny cmentarz, jeszcze do niedawna cmentarz zapomniany. Cmentarz ewangelicki nowy powstał w roku 1898, ostatniego dnia marca. Magistrat Podgórza przegłosował, tudzież zgodził się na to, ażeby teren ten wykupić od wojska. Te ziemie sąsiadowały już bezpośrednio z poligonem, i żeby na tym terenie zrobić cmentarz, a potrzeba była prawdopodobnie bardzo pilna, pominięto w wymaganych procedurach pewną ważną instytucję urzędową, mianowicie lekarza powiatowego. Lekarz powiatowy był od tego, żeby stwierdzić, czy w ogóle ten teren pod względem geologicznym, jak i również sanitarnym, nadaje się pod pochówki. No ale jak widać, teren się musiał nadawać. Cmentarz został otwarty i służył do roku 1945. Możemy powiedzieć, że jest tu na pewno ponad 200 nagrobków, powiedzmy między 200 a 230. Może na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale jak się policzy wszystkie stanowiska, to na pewno plus-minus tyle będzie.

– W 2015 roku podjęliśmy się próby uporządkowania tego cmentarza – mówi Mirosław Kwiatkowski. – Ale to naprawdę jest ogrom pracy i tego nie da się załatwić siłami społecznymi, dlatego mniej więcej już przy końcu cmentarza, bliżej tej drogi przerwaliśmy. Widać, że te nagrobki są jeszcze wyżej i czekają na nasze prace. A prace polegają na wydobyciu nagrobków, na klejeniu ich, na oczyszczaniu tablic, tych resztek, które ocalały. Pracy jest tu jeszcze bardzo dużo (...).

Dodajmy, że Podgórz został przyłączony do Torunia w 1938 roku.

Więcej w relacji Michała Zaręby.

Relacja Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Region

Pieniądze z budżetu Bydgoszczy na Campus Polska Przyszłości Ruch Narodowy prosi NIK o audyt

Pieniądze z budżetu Bydgoszczy na Campus Polska Przyszłości? Ruch Narodowy prosi NIK o audyt

2024-10-15, 18:37
Uczniowie mają ciężkie życie - zwłaszcza w drodze z domu do szkoły Wiemy, ile ważą ich plecaki

Uczniowie mają ciężkie życie - zwłaszcza w drodze z domu do szkoły! Wiemy, ile ważą ich plecaki

2024-10-15, 17:48
Nie dać wygrać złu dla kilku srebrników. Kongres poświęcony bł. ks. Popiełuszce [zdjęcia]

„Nie dać wygrać złu dla kilku srebrników". Kongres poświęcony bł. ks. Popiełuszce [zdjęcia]

2024-10-15, 16:58
Czy wypada powiedzieć niewidomemu: Do widzenia Oczywiście Szkolenie bydgoskich urzędników

Czy wypada powiedzieć niewidomemu: „Do widzenia"? Oczywiście! Szkolenie bydgoskich urzędników

2024-10-15, 16:17
Nie mów dziadek i nie zwracaj się bezosobowo do osoby starszej MOPS przeciwko dziadurzeniu

Nie mów „dziadek" i nie zwracaj się bezosobowo do osoby starszej! MOPS przeciwko dziadurzeniu

2024-10-15, 15:29
Nie wszędzie i nie wszyscy będą mogli łowić ryby w Świeciu. Gmina wprowadza ograniczenia

Nie wszędzie i nie wszyscy będą mogli łowić ryby w Świeciu. Gmina wprowadza ograniczenia

2024-10-15, 13:40
Nowi dawcy szpiku poszukiwani To nie boli, na początek wystarczy wymaz z policzka

Nowi dawcy szpiku poszukiwani! To nie boli, na początek wystarczy wymaz z policzka

2024-10-15, 12:45
Jedna osoba zginęła, a cztery trafiły do szpitali. Śledztwo po wypadku koło Golubia-Dobrzynia

Jedna osoba zginęła, a cztery trafiły do szpitali. Śledztwo po wypadku koło Golubia-Dobrzynia

2024-10-15, 11:26
Robi furorę nie tylko wśród miłośników astronomii. Kometa stulecia na niebie [wideo]

Robi furorę nie tylko wśród miłośników astronomii. „Kometa stulecia” na niebie [wideo]

2024-10-15, 10:31
Politolożka UMK: Wyborcy oczekiwali więcej, a politycy czują, że mogli więcej zrobić [Rozmowa Dnia]

Politolożka UMK: Wyborcy oczekiwali więcej, a politycy czują, że mogli więcej zrobić [Rozmowa Dnia]

2024-10-15, 09:01
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę