Minister Sójka: Zapraszam wszystkich do współpracy, cel jest jeden: dobro pacjentów

2023-08-10, 20:00  PAP/Redakcja
Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, powołał 10 sierpnia 2023 r. Katarzynę Sójkę w skład Rady Ministrów na urząd Ministra Zdrowia/fot. Jacek Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, powołał 10 sierpnia 2023 r. Katarzynę Sójkę w skład Rady Ministrów na urząd Ministra Zdrowia/fot. Jacek Szymczuk/KPRP

– Dziękuję za powierzenie misji; zapraszam wszystkich do współpracy; cel jest jeden: dobro pacjenta – przekazała w czwartek nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka.

„Dziękuję za powierzenie tej misji. Jest to wyraz ogromnego zaufania, za które dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Panu Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu" – napisała na Twitterze minister Sójka. „Od pierwszego dnia w Ministerstwie Zdrowia przystępujemy do ciężkiej pracy, bo najważniejsze jest dobro pacjentów" – zaznaczyła.

Zapowiedziała, że to z pacjentami, jako pierwszymi, MZ będzie rozmawiać o ich oczekiwaniach, potrzebach i codziennych zmaganiach z systemem. „Już teraz zapraszam do dialogu i współpracy przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych, zarządzających ochroną zdrowia i wszystkie środowiska medyczne" – zaznaczyła szefowa MZ.

Cel wszystkich, jak podkreśliła, jest jeden - to dobro pacjentów.

Prezydent podczas czwartkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim podkreślił, że Katarzyna Sójka jest cenionym i lubianym przez pacjentów lekarzem. – Wie, co to znaczy praca zwykłego lekarza w szpitalu powiatowym w terenie, wie, z jakimi problemami ludzie przychodzą i wie, jakie są problemy zwykłej poradni. Jak ocenił, to ma fundamentalne znaczenie dla rozwiązywania tych problemów, które są najważniejsze. Najważniejsza – jak podkreślił – jest ochrona zdrowia pacjenta.

Wśród wyzwań stojących przez nową minister zdrowia wymienił m.in. obniżanie śmiertelności w naszym społeczeństwie, by ludzie dłużej żyli i byli zdrowia, a także – ochrona dzieci i młodzieży.

– To także kwestia odpowiedzialnej gospodarki lekowej – kontynuował prezydent, zwracając uwagę, że są różne próby wpływania na rynek, wpływania na funkcjonowanie ministerstwa, wpływania także na funkcjonowanie naszego systemu prawnego w Polsce.
– Bardzo wielu lobbystów i różne próby także docierania do osób piastujących najwyższe stanowiska państwowe. Trzeba się przed tym skutecznie chronić – wskazywał prezydent Duda.

Zaznaczył, że przez ostatnie lata było to z dużą pieczołowitością realizowane przez ministra Adama Niedzielskiego. – Trzeba to spokojnie kontynuować choć wiadomo, że minister narażony jest na bardzo wiele ataków, bo to są bardzo zamożne środowiska, które nie szczędzą pieniędzy, aby także prowadzić wojnę medialną z tymi, którzy próbują ograniczać ich wpływy – powiedział Duda. Jak zaznaczył, nie ma wątpliwości, że pani minister, jako zwykły lekarz, znakomicie te sprawy zna i rozumie, że jako lekarz rodzinny będzie na rodzinę w szczególnym stopniu wyczulona, a zwłaszcza na dzieci.

– Cieszę się, że ta teka ministra zdrowia spoczęła dziś w rękach osoby, która jest pełna wigoru, energii, osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem lekarza, ale jednocześnie osoby cały czas młodej – podkreślił prezydent. Jak zauważył, nowa minister ma również doświadczenie polityczne zdobyte w pracy parlamentarnej, w komisjach, rozumie także wyzwania nowoczesnego systemu ochrony zdrowia i tego, czego on potrzebuje z punktu widzenia obywatela.

– Cieszę się z tej nominacji, gratuluję pani minister i wierzę, że podoła pani minister tym wszystkim obowiązkom. Tego z całego serca życzę – podsumował prezydent Duda.



37-letnia Katarzyna Sójka jest lekarzem i posłanką PiS. Na stanowisku ministra zdrowia zastąpiła Adama Niedzielskiego, który kierował resortem od sierpnia 2020 r.
Katarzyna Sójka jest absolwentką m.in. Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, specjalistką chorób wewnętrznych. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskała mandat w okręgu nr 36 (Kalisz); zagłosowało na nią 15 860 osób. Jest członkiem sejmowych komisji: zdrowia, ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, a także komisji polityki społecznej i rodziny.

Region

Śmiertelny wypadek w gminie Kruszwica. Nie udało się uratować 60-letniego kierowcy [zdjęcia]

Śmiertelny wypadek w gminie Kruszwica. Nie udało się uratować 60-letniego kierowcy [zdjęcia]

2025-07-25, 16:20
Pijany miał opiekować się dziećmi. Mieszkaniec Rypina zatrzymany w Bydgoszczy

Pijany miał opiekować się dziećmi. Mieszkaniec Rypina zatrzymany w Bydgoszczy

2025-07-25, 16:10
Wiózł martwe kurczaki po ptasiej grypie. Ładunek wysypał się na drodze w Sadkach

Wiózł martwe kurczaki po ptasiej grypie. Ładunek wysypał się na drodze w Sadkach

2025-07-25, 15:51
Oszustwa na wnuczka i na policjanta w Niemczech. Zatrzymania na bydgoskim Bocianowie [wideo]

Oszustwa na wnuczka i na policjanta w Niemczech. Zatrzymania na bydgoskim Bocianowie [wideo]

2025-07-25, 15:30
Po alkoholu kierowali rowerem lub hulajnogą. 23 osoby ukarane w tydzień

Po alkoholu kierowali rowerem lub hulajnogą. 23 osoby ukarane w tydzień

2025-07-25, 13:44
Obwodnica Wąbrzeźna ma już prawie 20 lat  czas na remont. Trwa przetarg

Obwodnica Wąbrzeźna ma już prawie 20 lat – czas na remont. Trwa przetarg

2025-07-25, 11:50
Jak Brześć Kujawski, to Władysław Łokietek Odkrywamy jedno z najstarszych miast Kujaw [zdjęcia]

Jak Brześć Kujawski, to Władysław Łokietek! Odkrywamy jedno z najstarszych miast Kujaw [zdjęcia]

2025-07-25, 09:12
Kwiatowy zawrót głowy w Toruniu Bulwar Filadelfijski wypełnił się paletą barw [zdjęcia]

Kwiatowy zawrót głowy w Toruniu! Bulwar Filadelfijski wypełnił się paletą barw! [zdjęcia]

2025-07-25, 08:32
Kosić mogli tylko dwa, trzy dni. Pogoda daje się we znaki rolnikom, do końca żniw daleko

Kosić mogli tylko dwa, trzy dni. Pogoda daje się we znaki rolnikom, do końca żniw daleko

2025-07-25, 07:51
Funkcjonariusz z naszego regionu nagrodzony w ogólnopolskim konkursie Policjant, który mi pomógł

Funkcjonariusz z naszego regionu nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Policjant, który mi pomógł”

2025-07-24, 21:24
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę