Jakie miasta ograniczyły wydatki na energię? Bydgoszcz chwali się 20–procentowym wynikiem

2023-04-05, 19:10  Maciej Wilkowski/Redakcja
Tomasz Bońdos przyznał w rozmowie z Polskim Radiem PiK, że Bydgoszcz ograniczyła wydatki na energię aż o 20 procent. Dzięki temu zanotowała wysoką nadwyżkę/Fot. Tatiana Adonis, archiwum

Tomasz Bońdos przyznał w rozmowie z Polskim Radiem PiK, że Bydgoszcz ograniczyła wydatki na energię aż o 20 procent. Dzięki temu zanotowała wysoką nadwyżkę/Fot. Tatiana Adonis, archiwum

Samorządy z naszego regionu rozliczyły się z grudniowych oszczędności energii. Przypomnijmy, ustawowo musiały ograniczyć zużycie o 10 procent. Do końca marca musiały też przekazać do Urzędu Regulacji Energetyki raporty informujące o tym, czy oszczędności zostały osiągnięte i w jakim wymiarze.

Więcej o grudniowym oszczędzaniu na przykładzie Bydgoszczy powiedział Tomasz Bońdos, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią w miejscowym ratuszu.

– Osiągnęliśmy 20 procent, choć zakładaliśmy wynik 10–procentowy. Wydawało nam się to bardzo ambitne, ponieważ wszem wobec mówimy, że oszczędzamy, racjonalizujemy zużycie energii elektrycznej już od kilku lat. Jeszcze gdzieś znaleźliśmy pewne obszary. Oczywiście w pewnym sensie obniżając komfort użytkownikom obiektów w szkołach, przedszkolach czy też mieszkaniach. Jeżeli chodzi o oświetlenie, staraliśmy się nie pogarszać tego komfortu, udało nam się osiągnąć prawie 20 procent, ale na obiektach, które również były w 2018 i 2019 roku. Mamy ten sam obszar do porównania, ten sam materiał. Natomiast jako całe miasto, czyli to, co nam przybyło od tego czasu, te oszczędności były niewielkie – powiedział Tomasz Bońdos.

Jednak zdaniem koordynatora z ramienia ratusza, mały spadek wydatków w nowych budynkach oznacza, że Bydgoszcz się rozwija. Jak zaznacza Bońdos, dochodzi do wymiany energii. Zamiast sięgać po źródła kopalne, wybiera się energię elektryczną. Na przykład w kwestii ogrzewania. Komfort użytkowników rośnie, choć zużycie również. Obowiązek oszczędzania został zrealizowany, nawet z pokaźną nawiązką.

W poprzednich miesiącach był problem z otrzymaniem szczegółowych danych dotyczących zużycia, chodziło między innymi o wzory raportów, które trzeba było przedstawić Urzędowi Regulacji Energetyki. Teraz ten kłopot udało się zażegnać, ale częściowo. – Raport i jego wzór, który się ukazał na początku marca, uległ zmianie na dwa, trzy dni przed terminem złożenia. Przypomnę tylko, że ustawa weszła w życie w październiku i już wtedy powinien być znany raport, żebyśmy wiedzieli, jakie obszary ma obejmować. Tym bardziej że głosów i koncepcji jak ten raport ma wyglądać, było tyle, ile samorządów. Ustawa chyba jest nie do końca zrozumiała, rozmawialiśmy o tym, że nie jest to jasne.

– Nikt nie mierzy danych stricte: 1 grudnia – 31 grudnia. Nie mamy takich faktur, one są dwumiesięczne, na przykład od 20 listopada do 3 stycznia. Natomiast operator stanął na wysokości zadania. Myślę, że wykonali kawał pracy. Większość samorządów, które ja znam i konsultują z nami, oparliśmy raport o dane otrzymane bezpośrednio od operatora, na naszą prośbę. Za ten rok też będziemy tak postępować – dodał Tomasz Bońdoś.

Jakie wyniki osiągnęły inne samorządy z naszego regionu? Urząd Regulacji Energetyki jeszcze nie jest w stanie przedstawić informacji, kto osiągnął zakładane oszczędności, a komu to się nie udało.

Wiemy natomiast, że Toruń zaraportował 10–procentowe oszczędności, w Unisławiu wyniosły one 14 procent, a w Śliwicach (w Borach Tucholskich) aż 29.

Rozmowa z Tomaszem Bońdosem znajduje się poniżej.

Rozmowa Macieja Wilkowskiego z Tomaszem Bońdosem

Region

Dariusz Strojewski podróżuje po Polsce. Zbiera na operację dla 24-latka chorego na raka

Dariusz Strojewski podróżuje po Polsce. Zbiera na operację dla 24-latka chorego na raka

2025-08-24, 18:32
Płowce Pierwsze. 4-letnie dziecko zostało ranne w zderzeniu trzech samochodów

Płowce Pierwsze. 4-letnie dziecko zostało ranne w zderzeniu trzech samochodów

2025-08-24, 17:06
Drzewo przygniotło dwóch mężczyzn niedaleko Golubia-Dobrzynia

Drzewo przygniotło dwóch mężczyzn niedaleko Golubia-Dobrzynia

2025-08-24, 16:48
Wachlarz zabytkowych pojazdów czeka na zwiedzających Zlot motoryzacyjny w Inowrocławiu

Wachlarz zabytkowych pojazdów czeka na zwiedzających! Zlot motoryzacyjny w Inowrocławiu

2025-08-24, 15:28
Bydgoszcz. Znęcała się nad dziećmi, teraz chce dobrowolnie poddać się karze

Bydgoszcz. Znęcała się nad dziećmi, teraz chce dobrowolnie poddać się karze

2025-08-24, 14:01
Śmiertelny wypadek w Michalinie w powiecie aleksandrowskim

Śmiertelny wypadek w Michalinie w powiecie aleksandrowskim

2025-08-24, 09:12
Kolejna edycja budżetu obywatelskiego we Włocławku. Część inwestycji nadal czeka na realizację

Kolejna edycja budżetu obywatelskiego we Włocławku. Część inwestycji nadal czeka na realizację

2025-08-24, 07:58
Zderzenie ciężarówki z vanem w Błądzimiu. Sześć osób poszkodowanych

Zderzenie ciężarówki z vanem w Błądzimiu. Sześć osób poszkodowanych

2025-08-23, 23:04
Lato w rytmie PiK-a w gminie Gruta Na scenie zagrali Norbi i Big Bike Orchestra [zdjęcia]

„Lato w rytmie PiK-a" w gminie Gruta! Na scenie zagrali Norbi i Big Bike Orchestra [zdjęcia]

2025-08-23, 20:02
Imponowało mi, że mam mocną głowę. 17-latka opowiadała historię uzależnienia od narkotyków

„Imponowało mi, że mam mocną głowę”. 17-latka opowiadała historię uzależnienia od narkotyków

2025-08-23, 19:03
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę