Toruń zapłaci więcej za odbiór śmieci przez bydgoską spalarnię. Władze miasta: „To nieuczciwa presja”

2022-12-30, 17:44  Michał Zaręba/torun.pl/Redakcja
Prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Fiderewicz/fot. Michał Zaręba

Prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Fiderewicz/fot. Michał Zaręba

Od 1 stycznia za odbiór tony niesegregowanych odpadów Toruń zapłaci o 300 zł więcej, niż Bydgoszcz – aż 450 złotych. To skutek „ultimatum” postawionego Miastu przez bydgoską spółkę ProNatura. Do nowych stawek odnieśli się prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

Od tygodni Bydgoszcz i Toruń starają się wypracować nowe porozumienie w sprawie utylizacji odpadów w bydgoskiej spalarni. Jak ustalono podczas spotkania 28 grudnia, przez najbliższe trzy miesiące, od stycznia do końca marca 2023 r., spalarnia będzie odbierać toruńskie śmieci, ale po cenach komercyjnych.

– Bydgoszcz domaga się znacznie większych pieniędzy od Torunia za wykonywanie tej samej usługi, którą wykonywała w poprzednim roku taniej. A, co najdziwniejsze, sposób liczenia kosztów tej usługi jest systemem komercyjnym, wykraczającym poza ewentualne wątpliwości, jakie były zgłaszane w procesie negocjacji – mówił na zwołanym 30 grudnia briefingu prasowym prezydent Torunia Michał Zaleski. – Bydgoszcz zgłaszała problem transportu odpadów między naszymi miastami, a teraz, według oferty, którą otrzymaliśmy z ProNatury, mamy płacić wielokrotnie więcej – dodał.

Na razie bez podwyżek dla samych mieszkańców

Za tonę odpadów komunalnych niesegregowanych Bydgoszcz będzie płacić 150 zł, a Toruń – 450 złotych. – W naszych kosztach jest sprawa, którą podnosi się jako dyskusyjną, czyli transport. Transport to prawie 200 złotych tej 300-złotowej różnicy, pozostała kwota to narzut komercyjny. W związku z tym rodzi się wątpliwość, czy ze środków publicznych możemy ponosić opłaty komercyjne, skoro istnieją opłaty samorządowe – mówił prezydent Zaleski.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zadeklarował, że jeśli do końca marca 2023 roku uda się wypracować nowe porozumienie, to Toruń otrzyma zwrot nadpłaty. – Tak, mamy zapewnienie, że w momencie, kiedy dojdzie do porozumienia, te środki zostaną zwrócone, ale i tak czeka nas uzyskanie w tej sprawie opinii organów nadzoru, a więc Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego – tłumaczył prezydent Zaleski.

Na razie nowe stawki nie oznaczają podwyżek dla mieszkańców Torunia.

Porozumienie z 2009 roku – ważne czy nie?
Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia, powiedział, że porozumienie zawarte w 2009 roku wciąż obowiązuje. – Różnimy się z Miastem Bydgoszcz w podejściu do ważności obowiązywania tego porozumienia. Bydgoszcz ma opinię prawną, my też mamy opinie prawne, z których wynika, że pomimo iż wówczas nie dopełniono obowiązku opublikowania porozumienia w „Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego”, to wada ta nie eliminuje go z obiegu prawnego – podkreślił. – I, co istotne, nawet sposób rozliczania między spółkami to wada, która także powinna być w miarę szybko uregulowana. Gminy powinny się rozliczać między sobą w formie dotacji. Nie jest to przesłanka, która powoduje nieważność tego projektu – wskazał.

Prezydent Zaleski zaznaczył, że zgodnie z porozumieniem z 2009 r. bydgoska spalarnia miała służyć obszarowi nazwanemu bydgosko-toruńskim obszarem metropolitalnym. Porozumienie zostało zawarte na co najmniej 30 lat z 6-letnim okresem wypowiedzenia.

Relacja Michała Zaręby

Toruń

Region

Ciechocinek. Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę. Alkohol spożywał za kółkiem

Ciechocinek. Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę. Alkohol spożywał „za kółkiem”

2025-11-14, 15:21
Uczeń usunięty ze szkoły po napaści na nauczycielkę w Toruniu. Grożą mu trzy lata więzienia

Uczeń usunięty ze szkoły po napaści na nauczycielkę w Toruniu. Grożą mu trzy lata więzienia

2025-11-14, 14:21
Zwierzoluby z Inowrocławia chcą najwyższej kary dla oskarżonego o znęcanie się nad psem

„Zwierzoluby” z Inowrocławia chcą najwyższej kary dla oskarżonego o znęcanie się nad psem

2025-11-14, 13:39
Bydgoski Jarmark Świąteczny za chwilę ruszy. Na Starym Rynku już czuć klimat Bożego Narodzenia

Bydgoski Jarmark Świąteczny za chwilę ruszy. Na Starym Rynku już czuć klimat Bożego Narodzenia

2025-11-14, 10:15
Ruszają szkolenia wojskowe w ramach programu W Gotowości. Zapisy tylko przez mObywatela [Rozmowa Dnia]

Ruszają szkolenia wojskowe w ramach programu „W Gotowości”. Zapisy tylko przez mObywatela [Rozmowa Dnia]

2025-11-14, 09:21
Ambasador Serbii przyjechał do Bydgoszczy. Chodzi o zacieśnianie współpracy z Polską

Ambasador Serbii przyjechał do Bydgoszczy. Chodzi o zacieśnianie współpracy z Polską

2025-11-14, 08:30
Trauma dziecka ukrywa się czasem pod maską nadpobudliwości. Ważna konferencja w Bydgoszczy

Trauma dziecka ukrywa się czasem pod maską nadpobudliwości. Ważna konferencja w Bydgoszczy

2025-11-14, 07:55
Stypendia premiera dla najlepszych uczniów. Trzeba coś sobie postanowić i do tego dążyć

Stypendia premiera dla najlepszych uczniów. „Trzeba coś sobie postanowić i do tego dążyć"

2025-11-14, 07:00
MKiDN chce unieważnienia umów z fundacją Lux Veritatis i zwrotu 210 mln zł z odsetkami

MKiDN chce unieważnienia umów z fundacją Lux Veritatis i zwrotu 210 mln zł z odsetkami

2025-11-13, 23:30
Po 35 latach żegnają się z papierem. Tygodniki Pałuki i Pałuki Ziemia Mogileńska tylko w sieci

Po 35 latach żegnają się z papierem. Tygodniki „Pałuki" i „Pałuki Ziemia Mogileńska" tylko w sieci

2025-11-13, 21:20
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę