Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-07-01, 11:48 Tatiana Adonis/Redakcja

Strajk MZK w Bydgoszczy: miasto wzmocni awaryjną sieć połączeń. Będzie więcej autobusów [aktualizacja]

Od 24 czerwca trwa protest załogi MZK. Fot. Archiwum
Od 24 czerwca trwa protest załogi MZK. Fot. Archiwum
Od poniedziałku (04.07) planowane jest wzmocnienie awaryjnej siatki połączeń, funkcjonującej w związku ze strajkiem pracowników MZK - informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
O negocjacjach dotyczących uzupełnienia taboru mówił na posiedzeniu komisji doraźnej w sprawie MZK prezydent miasta Rafał Bruski.

- W tej chwili już mamy zawarte dwie umowy dotyczące uzupełnienia taboru, której będzie po mieście się poruszał - skutecznie zawarte. Będzie to widoczne wkrótce. Negocjujemy kolejne umowy tak, aby w jak największym stopniu zaspokoić ich potrzeby mieszkańców. To możemy zrobić doraźnie. Mogę obiecać, że kolejne autobusy zaczną się pojawiać, ale jeszcze nie w takich ilościach, że nie będzie to dokuczliwe. Niestety, nie da się tego zrobić z godziny na godzinę, z dnia na dzień - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Na stronach Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w najbliższych dniach opublikowane zostaną nowe rozkłady jazdy. Sukcesywnie mają być one umieszczane także na przystankach.

Przypomnijmy, protest załogi MZK trwa od 24 czerwca. Od tego czasu autobusy i tramwaje na liniach obsługiwanych przez Miejskie Zakłady Komunikacyjne nie wyjeżdżają na ulice. Pracownicy miejskiej spółki domagają się podwyżek w wysokości 1000 zł brutto. Od soboty w mieście obowiązuje komunikacja zastępcza. Od wczoraj strajk został sformalizowany, związek uznał postulaty z 24 czerwca i wszedł w spór zbiorowy. Związkowcy deklarują, że są gotowi wrócić do pracy, ale oczekują na spotkanie z prezydentem i porozumienie. Zapowiedzieli też, że mają nowe propozycje dotyczące kwestii płac.

W piątek popołudniu w sieci pojawił się też list otwarty prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.

W liście czytamy: „Biorąc pod uwagę aktualną sytuację finansową Waszej spółki (stratę) oraz aktualną, wynikającą z wprowadzonych przez obecny rząd RP zmian wpływających na spadek dochodów i wzrost wydatków samorządów, sytuację finansową Miasta Bydgoszczy (ujemna nadwyżka operacyjna, a więc wyższe zaplanowane wydatki od dochodów - uchwała Rady Miasta Bydgoszczy), zaspokojenie jakichkolwiek dodatkowych roszczeń wymaga zwiększenia dochodów Miasta Bydgoszczy, albo ograniczenia wydatków. Mając na uwadze powyższe, a także utrzymanie zaplanowanych w budżecie Miasta Bydgoszczy wydatków w innych niż transport publiczny obszarach (np. kultura, edukacja, opieka przedszkolna, pomoc społeczna, utrzymanie czystości, sport, itp.), spełnienie nawet w części Państwa oczekiwań, czyli w wysokości wyższej niż zaplanowana przez Zarząd Spółki w planie finansowym, musi się dokonać poprzez:

a) podniesienie cen biletów uprawniających do przejazdu o ok. 25%, albo
b) likwidację ulg dla seniorów i młodzieży, albo
c) zmniejszenie pracy przewozowej, skutkującej zmniejszeniem częstotliwości kursowania tramwajów i autobusów, albo
d) połączonymi częściowymi działaniami opisanymi w punktach a, b i c.”

Cały list w załączniku.
Mówi Rafał Bruski
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-08-19, godz. 09:35 Dzieciom z półkolonii odebrało mowę na zajęciach teatralnych! [wideo] Czy świat bez słów jest możliwy? Sprawdzają to najmłodsi mieszkańcy Ciechocinka, którzy uczestniczą w półkoloniach artystycznych w Miejskim Centrum… » więcej 2022-08-18, godz. 21:28 Siostrzeństwo to motyw główny. Zbliża się festiwal „Lato Wolnej Miłości" Dyskusje, warsztaty, wydarzenia kulturalne - to wszystko złoży się na festiwal „Lato Wolnej Miłości', który po raz czwarty odbędzie się w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-18, godz. 20:40 Historia muralami pisana. Tak będzie w Starym Fordonie, ale najpierw konkurs Cztery murale mają do końca przyszłego roku pokryć zewnętrzne mury Aresztu Śledczego w bydgoskim Starym Fordonie. Miejscowi społecznicy robią wszystko… » więcej 2022-08-18, godz. 19:25 Coraz bliżej do modernizacji instalacji Remondisu przy ul. Inwalidów. Smród zniknie Spółka Remondis Bydgoszcz złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w związku z modernizacją i hermetyzacją instalacji do mechaniczno - biologicznego przetwarzania… » więcej 2022-08-18, godz. 17:43 Czy dwa przystanki kolejowe w Bydgoszczy będą miały nowe nazwy? O zmianę nazw przystanków pytał prezydenta miasta w interpelacji radny PiS Jarosław Wenderlich. Chodzi m.in. o fordoński przystanek „Bydgoszcz Akademia'… » więcej 2022-08-18, godz. 17:00 Mieszkańcy gm. Dobrcz w tym roku nie doczekają się tradycyjnych dożynek Trwa spór o dożynki w Dobrczu. Choć już wiadomo, że ze względu na napięty budżet, pandemię i ukraińskich gości impreza w tym roku się nie odbędzie… » więcej 2022-08-18, godz. 16:18 Pomoc wciąż potrzebna i ważne, by pomagać mądrze [wideo] Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy - mówią wolontariusze i apelują do bydgoszczan o dalsze wsparcie. Przypominają, że za kilka dni od wybuchu wojny… » więcej 2022-08-18, godz. 15:20 Nie tylko BIP, prasa i strona internetowa. I US w Bydgoszczy zamieszcza ogłoszenia w popularnym serwisie internetowym Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy - jako jedyny w Polsce - zaczął zamieszczać ogłoszenia o licytacjach nieruchomości i ruchomości w popularnym, internetowym… » więcej 2022-08-18, godz. 14:18 Dwoje młodych ludzi z Grudziądza zabiło swoje dziecko? Sprawę wyjaśnia prokuratura 17-latka z Grudziądza usłyszała zarzut zabójstwa noworodka i trafiła na trzy miesiące do aresztu. Szczątki dziecka znaleziono w odludnej części miasta… » więcej 2022-08-18, godz. 13:14 „Nowe spojrzenie - nowe możliwości” - podsumowanie efektów programu Projekty skierowane do matek powracających na rynek pracy i wykorzystanie nowych technologii w nauce zawodu czy doradztwie zawodowym - to niektóre pomysły realizowane… » więcej
1234567