Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2022
2022-07-03, 10:00 Polska Agencja Prasowa

ZDMiKP: od poniedziałku więcej autobusów na linach zastępczych w Bydgoszczy

Fot. www.zdmikp.bydgoszcz.pl
Fot. www.zdmikp.bydgoszcz.pl
Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zapowiedział zwiększenie od poniedziałku liczby autobusów na liniach zastępczych, obsługiwanych przez prywatnych przewoźników. Niedziela jest dziesiątym dniem strajku pracowników Miejskich Zakładów Komunikacyjnych.
Strajk w MZK bez zachowania wymaganych procedur trwa od 24 czerwca. Komunalna spółka obsługiwała wszystkie linie tramwajowe - 10 i większość linii autobusowych - 31 z 42. W pierwszym dniu protestu normalnie ruch odbywał się na 11 liniach autobusowych obsługiwanych przez prywatnego przewoźnika. Od 25 czerwca w mieście funkcjonuje awaryjny system z 16 liniami autobusowymi, na których jeździ tabor prywatnej firmy.

- W poniedziałek zwiększy się liczba autobusów na 16 liniach uruchomionych w ramach awaryjnego systemu komunikacji publicznej w mieście, a tym samym częstotliwość kursowania. Do współpracy pozyskaliśmy drugiego przewoźnika prywatnego. Liczba autobusów na liniach zastępczych wzrośnie z 45 do około 70. Oczywiście sytuacja nadal będzie trudna. Normalnie po mieście kursowało 180 autobusów i 60 tramwajów - powiedział rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński.

Rzecznik ZDMiKP zaznaczył, że nadal podejmowane są starania, aby zwiększyć liczbę autobusów na liniach zastępczych, bowiem od czasu strajku część rejonów miasta w ogóle pozbawiona jest komunikacji zbiorowej. Nie są obsługiwane też linie podmiejskie. Autobusy zastępcze w większości kursują po zmienionych trasach.

Głównym postulatem strajkujących jest podwyżka wynagrodzeń o 1000 zł od 1 czerwca. Zarząd spółki MZK tłumaczy, że firmy nie stać na takie wydatki.

Prezydent Bydgoszcz Rafał Bruski w liście otwartym do pracowników MZK podkreślił, że nie jest adresatem wysuniętych roszczeń, a zaspokojenie ich przez miasto to ograniczenie wydatków w innych dziedzinach.

Bruski wskazał, że mając na uwadze konieczność utrzymania zaplanowanych w budżecie miasta wydatków w innych niż transport publiczny obszarach, spełnienie nawet części oczekiwań wymagałoby konkretnych posunięć. Wymienił podniesienie cen biletów w komunikacji o 25 proc. czy likwidację ulgi dla seniorów, czy zmniejszenie pracy przewozowej skutkującej zmniejszeniem częstotliwości kursów autobusów i tramwajów.

Prezydent podkreślił, że „w związku z faktem, że prawa ekonomii nie podlegają negocjacjom - innych możliwości nie ma”. W związku z tym zwrócił się do protestujących o wskazanie władzom miasta, jakich decyzji oczekują.

Rada miasta przed kilkoma dniami powołała komisję doraźną do zbadania sytuacji w MZK. Radni mają w szczególności przeanalizować funkcjonowanie spółki - kondycję finansową, sposób zarządzania i kontroli, zasady zatrudnienia pracowników, a także prowadzenie nadzoru właścicielskiego przez urząd miasta.

Protestujący zapowiedzieli na niedzielę zgromadzenie publiczne na Starym Rynku w Bydgoszczy.

Wiadomości lokalne

2022-08-19, godz. 09:35 Dzieciom z półkolonii odebrało mowę na zajęciach teatralnych! [wideo] Czy świat bez słów jest możliwy? Sprawdzają to najmłodsi mieszkańcy Ciechocinka, którzy uczestniczą w półkoloniach artystycznych w Miejskim Centrum… » więcej 2022-08-18, godz. 21:28 Siostrzeństwo to motyw główny. Zbliża się festiwal „Lato Wolnej Miłości" Dyskusje, warsztaty, wydarzenia kulturalne - to wszystko złoży się na festiwal „Lato Wolnej Miłości', który po raz czwarty odbędzie się w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-18, godz. 20:40 Historia muralami pisana. Tak będzie w Starym Fordonie, ale najpierw konkurs Cztery murale mają do końca przyszłego roku pokryć zewnętrzne mury Aresztu Śledczego w bydgoskim Starym Fordonie. Miejscowi społecznicy robią wszystko… » więcej 2022-08-18, godz. 19:25 Coraz bliżej do modernizacji instalacji Remondisu przy ul. Inwalidów. Smród zniknie Spółka Remondis Bydgoszcz złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w związku z modernizacją i hermetyzacją instalacji do mechaniczno - biologicznego przetwarzania… » więcej 2022-08-18, godz. 17:43 Czy dwa przystanki kolejowe w Bydgoszczy będą miały nowe nazwy? O zmianę nazw przystanków pytał prezydenta miasta w interpelacji radny PiS Jarosław Wenderlich. Chodzi m.in. o fordoński przystanek „Bydgoszcz Akademia'… » więcej 2022-08-18, godz. 17:00 Mieszkańcy gm. Dobrcz w tym roku nie doczekają się tradycyjnych dożynek Trwa spór o dożynki w Dobrczu. Choć już wiadomo, że ze względu na napięty budżet, pandemię i ukraińskich gości impreza w tym roku się nie odbędzie… » więcej 2022-08-18, godz. 16:18 Pomoc wciąż potrzebna i ważne, by pomagać mądrze [wideo] Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy - mówią wolontariusze i apelują do bydgoszczan o dalsze wsparcie. Przypominają, że za kilka dni od wybuchu wojny… » więcej 2022-08-18, godz. 15:20 Nie tylko BIP, prasa i strona internetowa. I US w Bydgoszczy zamieszcza ogłoszenia w popularnym serwisie internetowym Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy - jako jedyny w Polsce - zaczął zamieszczać ogłoszenia o licytacjach nieruchomości i ruchomości w popularnym, internetowym… » więcej 2022-08-18, godz. 14:18 Dwoje młodych ludzi z Grudziądza zabiło swoje dziecko? Sprawę wyjaśnia prokuratura 17-latka z Grudziądza usłyszała zarzut zabójstwa noworodka i trafiła na trzy miesiące do aresztu. Szczątki dziecka znaleziono w odludnej części miasta… » więcej 2022-08-18, godz. 13:14 „Nowe spojrzenie - nowe możliwości” - podsumowanie efektów programu Projekty skierowane do matek powracających na rynek pracy i wykorzystanie nowych technologii w nauce zawodu czy doradztwie zawodowym - to niektóre pomysły realizowane… » więcej
1234567