Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Leszczyńskiego
2022-06-30, 13:07 Tatiana Adonis/Redakcja

Czy w piątek na ulicach Bydgoszczy znów pojawią się autobusy MZK i tramwaje?

Jest szansa na zawieszenie strajku przez pracowników Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy. Fot. Archiwum
Jest szansa na zawieszenie strajku przez pracowników Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy. Fot. Archiwum
Jest szansa na zawieszenie strajku przez pracowników Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy.
Załoga chce przedstawić prezydentowi miasta nowe stanowisko dotyczące kwestii finansowych i od decyzji Rafała Bruskiego zależeć będą ich dalsze decyzje co do trwającego protestu. Załoga liczy też, że kryzys pomoże zażegnać doraźna komisja powołana w środę na sesji Rady Miasta. W czwartek po południu ma się odbyć jej pierwsze posiedzenie.

Komisja doraźna składać się będzie z 8 radnych. Ma pracować 2 tygodnie. Szansa na to, że autobusy i tramwaje wyjadą w piątek na ulice jest nikła, ale musimy w to wierzyć - mówi Andrzej Arndt, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji.

– Zostałem zaproszony na tę komisję, wierzę, że bardzo dogłębnie się przyjrzę całej procedurze finansowej działalności spółki. Czy dziś rozwiążę problem? Trudno mi powiedzieć. Wiem, że ma być zaproszony prezes firmy, ale i pan prezydent, czy jego przedstawiciel. My przedstawiliśmy nasze twarde stanowisko wyjściowe, a widzimy co się dzieje ze społeczeństwem, więc jest możliwość, że przedstawimy propozycję, która będzie do przyjęcia dla pana prezydenta, ale również i dla załogi. Jeśli dostaniemy gwarancje spełnienia oczekiwań załogi, to jutro pracownicy wyjadą na linie. To wszystko będzie w gestii prezydenta. To nie prezydent wystąpił do nas z propozycją, tylko po raz kolejny my wyciągamy rękę do pana prezydenta - powiedział Andrzej Arndt.

Wiadomo, że nowe propozycje mają dotyczyć kwestii finansowych, ale na razie szczegóły nie są znane. Związkowcy przyjęli bunt załogi jako sformalizowany rodzaj protestu i od czwartku weszli w spór zbiorowy już jako organizacja, a nie pracownicy.

Strajk załogi MZK w Bydgoszczy trwa od piątku. Od tego czasu nie jeżdżą autobusy i tramwaje na liniach obsługiwanych przez Miejskie Zakłady Komunikacyjne. Protestujący pracownicy domagali się dotychczas m.in. podwyżek w wysokości tysiąca złotych brutto.
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2022-08-19, godz. 09:35 Dzieciom z półkolonii odebrało mowę na zajęciach teatralnych! [wideo] Czy świat bez słów jest możliwy? Sprawdzają to najmłodsi mieszkańcy Ciechocinka, którzy uczestniczą w półkoloniach artystycznych w Miejskim Centrum… » więcej 2022-08-18, godz. 21:28 Siostrzaństwo to motyw główny. Zbliża się festiwal „Lato Wolnej Miłości" Dyskusje, warsztaty, wydarzenia kulturalne - to wszystko złoży się na festiwal „Lato Wolnej Miłości', który po raz czwarty odbędzie się w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-18, godz. 20:40 Historia muralami pisana. Tak będzie w Starym Fordonie, ale najpierw konkurs Cztery murale mają do końca przyszłego roku pokryć zewnętrzne mury Aresztu Śledczego w bydgoskim Starym Fordonie. Miejscowi społecznicy robią wszystko… » więcej 2022-08-18, godz. 19:25 Coraz bliżej do modernizacji instalacji Remondisu przy ul. Inwalidów. Smród zniknie Spółka Remondis Bydgoszcz złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w związku z modernizacją i hermetyzacją instalacji do mechaniczno - biologicznego przetwarzania… » więcej 2022-08-18, godz. 17:43 Czy dwa przystanki kolejowe w Bydgoszczy będą miały nowe nazwy? O zmianę nazw przystanków pytał prezydenta miasta w interpelacji radny PiS Jarosław Wenderlich. Chodzi m.in. o fordoński przystanek „Bydgoszcz Akademia'… » więcej 2022-08-18, godz. 17:00 Mieszkańcy gm. Dobrcz w tym roku nie doczekają się tradycyjnych dożynek Trwa spór o dożynki w Dobrczu. Choć już wiadomo, że ze względu na napięty budżet, pandemię i ukraińskich gości impreza w tym roku się nie odbędzie… » więcej 2022-08-18, godz. 16:18 Pomoc wciąż potrzebna i ważne, by pomagać mądrze [wideo] Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy - mówią wolontariusze i apelują do bydgoszczan o dalsze wsparcie. Przypominają, że za kilka dni od wybuchu wojny… » więcej 2022-08-18, godz. 15:20 Nie tylko BIP, prasa i strona internetowa. I US w Bydgoszczy zamieszcza ogłoszenia w popularnym serwisie internetowym Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy - jako jedyny w Polsce - zaczął zamieszczać ogłoszenia o licytacjach nieruchomości i ruchomości w popularnym, internetowym… » więcej 2022-08-18, godz. 14:18 Dwoje młodych ludzi z Grudziądza zabiło swoje dziecko? Sprawę wyjaśnia prokuratura 17-latka z Grudziądza usłyszała zarzut zabójstwa noworodka i trafiła na trzy miesiące do aresztu. Szczątki dziecka znaleziono w odludnej części miasta… » więcej 2022-08-18, godz. 13:14 „Nowe spojrzenie - nowe możliwości” - podsumowanie efektów programu Projekty skierowane do matek powracających na rynek pracy i wykorzystanie nowych technologii w nauce zawodu czy doradztwie zawodowym - to niektóre pomysły realizowane… » więcej
1234567