Piątek, 15 października 2021 r.   Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia
ogłoszenie własne nadawcy

Regionalny Punkt Widzenia


Regionalny Punkt Widzenia - codziennie inna perspektywa:
- w poniedziałek o gospodarce - jej korzeniach i perspektywach, a także procesach, które warto zrozumieć mówi Michał Słobodzian;
- we wtorek o inicjatywach społecznych mówi Adriana Andrzejewska-Kuras;
- w środę o kulturze, najważniejszych wydarzeniach ją kreujących w regionie mówi Iwona Muszytowska-Rzeszotek;
- w czwartek o zjawiskach społecznych mówią Michał Jędryka i Wojciech Sobociński;
- w piątek o polityce dla każdego z eksperckim podsumowaniem najważniejszych wydarzeń mówi Michał Słobodzian

Zapraszają : Michał Słobodzian, Adriana Andrzejewska-Kuras, Iwona Muszytowska-Rzeszotek, Michał Jędryka i Wojciech Sobociński.

17 października 2021

Jakie działania wobec Polski podejmie Komisja Europejska po ostatnim orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego? Szefowa Komisji wskazuje kilka możliwości, nie ma wśród nich blokowania pieniędzy z Krajowego Funduszu Odbudowy. O tym co czeka nas w relacjach z Unią Europejską mówić będziemy w niedzielnej audycji. Powrócimy także do projektu budowy stałej zapory na wschodniej granicy. Mówić będziemy także miejscu Nowej Lewicy na scenie politycznej.

Goście Michała Słobodziana:
- prof. Janusz Golinowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
- dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

14 października 2021

W tym tygodniu w Bydgoszczy odbyły się kolejne Targi Pracy, na które zjechali przedstawiciele ponad 100 pracodawców z Kujaw i Pomorza. Jaki jest nasz regionalny rynek pracy? W Bydgoszczy poziom bezrobocia to zaledwie 3 procent, ale w Grudziądzu to już 10 procent. W Solcu Kujawskim brakuje rąk do pracy w firmach Parku Przemysłowego. Jaki jest nasz regionalny rynek pracy. Dlaczego południowo wschodnia ściana naszego województwa generuje największy odsetek tych, którzy gotowi są dać pracę? Jak ściągamy do regionu inwestorów, którzy mogą gwarantować dobrze płatna pracę?
Polskie Radio PiK -Regionalny Punkt Widzenia z 14.10.2021

13 października 2021

W Regionalnym Puncie Widzenia mówimy dziś o pamiątkach naszej regionalnej historii, które ilustrują wydarzenia , które miały tu miejsce oraz ludziach, którzy te historie tworzyli. Muzeum Okręgowe w Toruniu realizuje projekt podążający śladami bohaterów romantycznych. To Ignacy Łyskowski, Zygmunt Działowski, Adam Sierakowski, Michał Sczaniecki i Ludwik Ślaski. Nazwiska te mogą być nam znane chociażby z nazw ulic, my postaramy się opowiedzieć dlaczego trafiły one na szyldy i tablice, dlaczego staramy się je upamiętniać. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w swoim cyklu przybliża znanych fotografów naszego regionu to między innymi Michał Kokot z Obrowa, Czesław Kuchta z Torunia czy Jerzy Riegel z Bydgoszczy. Odwiedzimy także podtoruńską Złotorię gdzie pielęgnowane są tradycje związane m.in. z podpisaniem w tym miejscu I Pokoju Toruńskiego. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 13.10.2021

12 października 2021

Pomagają młodzieży z problemami wyjść na prostą. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu realizuje dwa projekty, w ramach których młodzi ludzie mają szansę na zmianę swojego życia. Mają zapewnioną pomoc specjalistów, możliwość zrobienia kursów, ale też ciekawego spędzenia czasu. To rozszerza ich horyzonty i pomaga w uspołecznieniu. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 12.10.2021

11 października 2021

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Czy decyzja może wpłynąć na ograniczenie inflacji? Czy należy spodziewać się kolejnych decyzji o podniesieniu stóp? W jaki sposób te działania mogą wpłynąć na kredyty hipoteczne? Między innymi o tym w poniedziałkowej audycji. Mówić będziemy także o zastrzeżeniach Solidarności do klimatycznego projektu Fit for 55 i o projekcie emerytury stażowej.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 11.10.2021

10 października 2021

Mówić będziemy o politycznych konsekwencjach decyzji Trybunały Konstytucyjnego, który orzekł o prymacie prawa krajowego nad unijnym. Przedstawiciele rządu mówią o zwycięstwie Konstytucji. Opozycja o prawnym oddalaniu się Polski od Unii Europejskiej. Powrócimy również do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. W ostatnich dniach białoruscy pogranicznicy mieli strzelać ślepymi nabojami w kierunku polskich żołnierzy. Rośnie także presja migracyjna na granicę. W jaki sposób należy ten kryzys rozwiązać?

Goście Michała Słobodziana:
- dr Izabela Kapsa, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
- prof. Radosław Sojak, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 10.10.2021

7 października 2021

„Polak, który przeżył rok 1981 jako dorosły człowiek, mógł doświadczyć wówczas niezwykłego stanu ducha. Stanu, o którym marzyli romantycy (…) Czuliśmy bowiem, że w owym 1981 roku spełniają się nasze niepodległościowe nadzieje. My, Polacy, niepoprawni marzyciele o suwerenności, widzieliśmy, że – zwyciężamy”. Takimi słowami rozpoczyna się książka trzech historyków z UMK. Wielka monografia o stanie wojennym. Co możemy z niej przeczytać o nas samych? O dzisiejszych Polakach i Polsce? Na te między innymi pytania będziemy starali się odpowiedzieć wraz autorami tej niezwykłej pozycji.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 7.10.2021

6 października 2021

Dziś zabieram Państwa do Inowrocławia, właśnie tam w poniedziałek w Teatrze Miejskim odbyła się premiera spektaklu "Jaskółeczka" . Spektakl zrealizowany został przez aktorów z Fundacji Feta, którą prowadzi Beata Kawka. Aktorka, reżyserka i producentka pochodzi z Szubina a z Inowrocławiem związana była 18 lat. Dla niej współpraca z Kujawskim Centrum Kultury to powrót do rodzinnego miasta. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 6.10.2021

5 października 2021

Chcą podtrzymywać kujawską tradycję i przybliżać ją kolejnym pokoleniom. Społecznicy z Torunia zorganizowali wystawę, na której prezentowali dzieła twórców włocławskiego fajansu. Przedmioty zgromadzone na wystawie przekazali mieszkańcy regionu, opowiadając przy okazji historie z nimi związane. Społeczna wystawa odwiedziła Toruń, Nieszawę, Brześć Kujawski, Kruszwicę i Ciechocinek. Zaprasza Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 5 października 2021
1234567