Piątek, 01 lipca 2022 r.   Imieniny: Haliny, Mariana, Marcina / Uroczyste otwarcie rozgłośni bydgoskiej Polskiego Radia (1945)
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia

Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:

- rynek pracy

- gospodarka odpadami

- rodziny zastępcze

- program Senior +

- gospodarka wodna

- rzemiosło

- kondycja kin

- gospodarka leśna

- sytuacja i rola bibliotek

- kluby sportowe

- rewitalizacja zabytków

- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe

- sytuacja fundacji, stowarzyszeń

- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.


W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.

1 lipca 2022

Wydarzenia polityczne kończącego się tygodnia komentować będą eksperci: socjolog prof. Radosław Sojak i Medioznawca prof. Radosław Sajna Kunowsky.
Rozmawiać będziemy między innymi o zakończonym szczycie NATO i jego rezultatach oraz o strategii partii rządzącej i powołaniu opiekunów struktur regionalnych, a także o kolejnej odsłonie sporu Z komisją Europejską i o tak zwanych kamieniach milowych.

30 czerwca 2022

Mówimy o bezpiecznych wakacjach. Jakie rady mają dla nas policjanci, ratownicy medyczni, WOPR-owcy czy leśnicy? Czego nie robić na plaży, jak przeżyć największe upały, co zrobić, gdy zgubimy się w lesie? Co zrobić, gdy na drodze spotkamy ranną sarnę? Zaprasza Sława Skibińska-Dmitruk.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 30.06.2022

29 czerwca 2022

Pomysł połączenia dwóch bydgoskich szpitali, im. Jurasza i Biziela, wzbudza ogromne emocje. Rozmawiamy o tym, dlaczego powstał taki plan i jakie mogą być jego konsekwencje.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 29.06.2022

27 czerwca 2022

Związkowcy i pracodawcy dyskutować będą o proponowanych zmianach Kodeksu Pracy, szczególnie o pracy zdalnej, czasie pracy i przepisach pozwalających pracodawcom na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników i kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu. Związkowcy odniosą się też do przyjętej przez Sejm nowelizacji Karty Nauczyciela.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 27.06.2022

24 czerwca 2022

Mówimy o zmianach w rządzie. Jarosław Kaczyński zrezygnował z funkcji wicepremiera do spraw bezpieczeństwa. Wicepremierem został natomiast szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. Do rządu dołączyła także Agnieszka Ścigaj. Co te zmiany oznaczają dla Zjednoczonej Prawicy? Porozmawiamy także o blokadzie tranzytu między Rosją a Kaliningradem, oczekiwaniach wobec szczytu NATO w Madrycie i europejskich aspiracjach Ukrainy?
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 24.06.2022

23 czerwca 2022

"Opieka nad osobami starszymi, która jest opieką dorywczą, nie jest dobrą opieką" – mówił na początku roku minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, prezentując wnioski z prowadzonego przez kilka lat pilotażowego projektu gospodarstw opiekuńczych. Idea jest prosta. Właściciele gospodarstw udostępniają swój dom lub budynek na terenie swojej posesji, na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych, które, w systemie dziennym, spędzają w takim gospodarstwie czas, aktywizują się, korzystają z terapii i rehabilitacji, ale co najważniejsze, są blisko swoich rodzinnych domów.
Kilka lat temu istniało w naszym regionie kilkanaście takich gospodarstw. Do dziś przetrwało w różnej formie kilka. Odwiedzimy gospodarstwo opiekuńcze Jolanty i Jarosława Metkowskich w Wysokiej w gminie Cekcyn. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 23.06.2022

22 czerwca 2022

Wychowanek placówki opiekuńczej nie ma łatwo na pełnoletniej ścieżce życia. Jak ułatwić młodemu człowiekowi wejście w dorosłość? Gdzie ma się nauczyć tej „dorosłości”? Specjaliści twierdzą, że dobrym rozwiązaniem są tak zwane mieszkania usamodzielniające. Takie lokale powstaną niebawem przy Rodzinnym Domu Dziecka przy ulicy Łowickiej w Bydgoszczy. Posłuchajmy, co na ten temat przygotowała Sława Skibińska-Dmitruk.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 22.06.2022

21 czerwca 2022

Czy warto być rolnikiem? Do czego może się przydać wykształcenie rolnicze? Jak można je zdobyć? A czy warto studiować rolnictwo? I jak się na takie studia dostać? Zaprasza Michał Jędryka.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 21.06.2022

20 czerwca 2022

Piotr Siwka, Magdalena Popielewska i Grażyna Dziedzic Fot. M. Jasińska
Piotr Siwka, Magdalena Popielewska i Grażyna Dziedzic Fot. M. Jasińska
Jakie szkoły ponadpodstawowe wybierają najczęściej uczniowie? Czy zmieniło się podejście do szkolnictwa zawodowego? Czy uczniowie są zdecydowani, co do swojej przyszłości? Do ilu szkół zdają?
O tegorocznych wyborach i ofercie szkolnictwa ponadpodstawowego rozmawiać będziemy z dyrektorami szkół: Grażyną Dziedzic, Magdaleną Popielewską i Piotrem Siwką.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 20.06.2022
1234567