Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:
- rynek pracy
- gospodarka odpadami
- rodziny zastępcze
- program Senior +
- gospodarka wodna
- rzemiosło
- kondycja kin
- gospodarka leśna
- sytuacja i rola bibliotek
- kluby sportowe
- rewitalizacja zabytków
- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe
- sytuacja fundacji, stowarzyszeń
- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.
W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.
28 marca 2023
W audycji spotkamy się z naukowcami z regionalnych uczelni i porozmawiamy o innowacjach nad którymi pracują - to bardzo ciekawe rozwiązania m.in. dotyczące druku 3D, cyberbezpieczeństwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, nowych odmian roślin lub substancji pozwalających na ograniczenie użycia nawozów sztucznych.
27 marca 2023
Tym razem o rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Co niepełnosprawność mówi o pracowniku? Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Czy praca zdalna jest dla osoby z niepełnosprawnością? Spróbujemy złamać stereotypy, jakie panują na rynku pracy względem osób z niepełnosprawnościami.
Gośćmi audycji będą przedstawiciele: PFRONu, Urzędu Statystycznego, Urzędu Pracy i pracodawców.
24 marca 2023
"Nic lepiej nie uchroni wolności narodów, ich kultury, bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego, politycznego i militarnego niż państwa narodowe" - mówił na Uniwersytecie w Heidelbergu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił swoją wizję przyszłości Europy. Różni się ona od wizji Niemiec czy Francji. Co czeka Europę w najbliższych latach? Mówimy także o jednej opozycyjnej liście wyborczej, powstaniu w Poznaniu pierwszego stałego garnizonu wojsk USA i znaczeniu wizyty prezydenta Chin w Moskwie.
Goście Michała Słobodziana:
- prof. Radosław Sojak, socjolog z UMK w Toruniu,
- dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu.
23 marca 2023
Za kilka dni obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji rozmawiamy o teatrze z naszego regionu. Jak wygląda festiwalowa mapa teatralna? Jak zmienił się teatr na przestrzeni lat? Na ile oferta naszych scen jest różnorodna? Jak wygląda teatr amatorski, który działa w mniejszych ośrodkach kulturalnych? A mówią o tym: Anita Nowak – recenzentka teatralna i dziennikarka, Artur Duda z Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu, Katarzyna Pągowska z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Naszym gościem będzie też Julia Szczepańska – aktorka Teatru W. Horzycy. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
22 marca 2023
19 marca minęła 42 rocznica strajku okupacyjnego w ówczesnej siedzibie ZSL przy ulicy Dworcowej w Bydgoszczy. Wcześniej swoje niezadowolenie rolnicy okazali podczas protestu w Rzeszowie i Ustrzykach. Jednak nie na taką skalę jak to miało miejsce w Bydgoszczy. Lekceważeni i pomijani przez wiele lat właściciele gospodarstw rolnych postanowili zawalczyć o swoje prawa i 16 marca 1981 roku rozpoczęli okupację budynku ZSL-u. O co konkretnie walczyli? Dlaczego komunistyczne władze, mimo, że już wcześniej wyraziły zgodę na rejestrację Solidarności w miastach, nie chciały wyrazić zgody na powstanie Solidarności Rolników Indywidualnych? O decyzjach i atmosferze tamtych lat porozmawiamy z dr Piotrem Rybarczykiem z IPN. Przypomnimy też tamte chwile utrwalone przez dziennikarzy naszego radia, nazywanego wówczas Pomorską Rozgłośnią Polskiego Radia. Zaprasza Żaneta Walentyn.
21 marca 2023
Rozmawiamy z laureatami Olimpiady Wiedzy o Mediach, która odbyła się w Warszawie. Najlepsi uczniowie szkół ponadpodstawowych otrzymali indeksy na studia wyższe. Wśród nich są osoby z Kujaw i Pomorza. Mówią jak przebiegał finał, jak się przygotowywali do testu i quizu, jakie emocje im towarzyszyły, oraz kto ich wspierał.
20 marca 2023
Związkowcy i pracodawcy dyskutują o rynku pracy, bezrobociu, emigracji zarobkowej, zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne i o coraz częstszym zjawisku, płacenie obcokrajowcom „pod stołem”. Goście audycji rozmawiają również o zmianach w kodeksie pracy i podejmowanych ostatnio tematach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
17 marca 2023
W piątkowej audycji mówić będziemy między innymi o dyskusji wokół dziennikarskich materiałów dotyczących Jana Pawła II. Czy tak ostre reakcje różnych politycznych stron są uzasadnione? Polskie służby rozbiły siatkę szpiegowską działającą na rzecz Rosji. Jakie to ma znaczenie dla bezpieczeństwa Polski? Porozmawiamy także o przekazaniu Ukrainie polskich myśliwców i znaczeniu kongresu "Polska Wielki Projekt" w Grudziądzu.
Goście Michała Słobodziana:
- dr Marcin Wałdoch, politolog z UKW w Bydgoszczy,
- Jarosław Wojtas, politolog z WSB w Toruniu.
16 marca 2023

Mówimy czym jest Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa. Kto ją współtworzy? Kto może z niej korzystać? Na jakich zasadach? Jakie dzieła mogą do niej trafić? Jak zbudowany jest skaner do starych ksiąg, a jak do prasy? Czy digitalizowanie na potrzeby biblioteki kiedyś się skończy? Odpowiedzi w „Regionalnym Punkcie Widzenia”.
Od poniedziałku do piątku o godz.18:05 zapraszają dziennikarze Polskiego Radia PiK.