Środa, 03 marca 2021 r.   Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia
Spółdzielnia

Regionalny Punkt Widzenia


Regionalny Punkt Widzenia - codziennie inna perspektywa:
- w poniedziałek o gospodarce - jej korzeniach i perspektywach, a także procesach, które warto zrozumieć mówi Michał Słobodzian;
- we wtorek o inicjatywach społecznych mówi Adriana Andrzejewska-Kuras;
- w środę o kulturze, najważniejszych wydarzeniach ją kreujących w regionie mówi Iwona Muszytowska-Rzeszotek;
- w czwartek o zjawiskach społecznych mówią Michał Jędryka i Wojciech Sobociński;
- w piątek o polityce dla każdego z eksperckim podsumowaniem najważniejszych wydarzeń mówi Michał Słobodzian

Zapraszają : Michał Słobodzian, Adriana Andrzejewska-Kuras, Iwona Muszytowska-Rzeszotek, Michał Jędryka i Wojciech Sobociński.

4 marca 2021

Porozmawiamy o rekonstrukcjach historycznych. Kto je organizuje, w jaki sposób, skąd pochodzi wiedza o historycznych zwyczajach i materiały do takich przedstawień? Wspomnimy także o znaczeniu społecznym i wychowawczym tych przedsięwzięć. Goście Michała Jędryki: Krzysztof Kozłowski i Patryk Mikołajewski.

2 marca 2021

Fundacja Ari Ari przybliża mieszkańcom wielokulturową historię Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Porządkuje cmentarze ewangelickie i żydowskie. Organizuje spacery po mniej znanych historycznych miejscach Włocławka, Skępego czy Kowala. Uczestnicy poznają architekturę modernizmu, detale architektoniczne, obiekty przemysłowe i kolejowe, a także dawne kina. Powstały też "spacerowniki", czyli przewodniki po tych miejscach.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 2.03.2021

25 lutego 2021

Nie tylko środowisko kajakarskie w Polsce zasmuciła wieść, która nadeszła z Tanzanii: "Aleksander Doba nie żyje". Tysiące ludzi znało go jako tego, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Atlantyk, ale miał na swoim koncie także wyprawę kajakową wokół Bałtyku i jeziora Bajkał, a już niewielu wiedziało, że miał medale Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

Olek Doba to postać, która na trwałe wrosła także w Pomorze i Kujawy, bowiem był wieloletnim uczestnikiem zimowych spływów Brdą, zarówno organizowanych przez bydgoskich energetyków czy im. Korka. Mówił, że kocha tę rzekę i jest do niej bardzo przywiązany. Każdego roku do swojego kajaka zapraszał na Brdę adeptów kajakarstwa, by zaszczepić młodym bakcyla spływowego.

W Regionalnym Punkcie Widzenia wspomnę postać Aleksandra Doby wraz z jego wieloletnim przyjacielem red. Markiem Weckwerthem z Gazety Pomorskiej. Przypomnę też fragmenty audycji, która powstała w pewien długi zimowy wieczór w Fojutowie, gdzie zimowi kajakarze stacjonowali.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 25.02.2021

23 lutego 2021

Odwiedzamy zagrodę edukacyjną "Kurza Hacjenda" w Wenecji pod Żninem. Tam pani Anna Sawala-Smoter wraz z mężem Damianem i Synem Erykiem opiekują się całkiem pokaźnym stadem ptaków. Dzielą się też swoją wiedzą na ten temat. Pasja zaczęła się od kur. Dziś małżeństwo hoduje też sowy. Niedawno powstała Fundacja na Rzecz Ochrony Pałuckich Sów "Uszatka". Wiele dzikich sów udało się już uratować i wyleczyć.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 23.02.2021

22 lutego 2021

Mieli ogromny wpływ na rozwój gospodarczy Bydgoszczy. Współcześnie także szkolą, inspirują innowacyjne rozwiązania i wspierają rozwój naukowy. Stowarzyszenie Techników Polskich w Bydgoszczy świętuje setne urodziny. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 22.02.2021

21 lutego 2021

Gościem Regionalnego Punktu Widzenia będzie toruński pisarz i dziennikarz Przemysław Semczuk. Pretekstem do rozmowy i spotkania jest wznowienie jego książki zatytułowanej "Wampir z Zagłębia". Z pisarzem porozmawiamy nie tylko o wznowionym reportażu ale też o tym dlaczego na swojej drodze życiowej ostatecznie zatrzymał się w Toruniu i jak wielką pasją dla niego jest czerwony maluch. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 21.02.2021

19 lutego 2021

W piątkowej audycji porozmawiamy o sytuacji w koalicyjnym Porozumieniu, o tym, w jaki sposób kościół radzi sobie z problemem pedofilii wśród duchownych i o tym, czy Polacy obawiają się trzeciej falii epidemii koronawirusa.

Goście Michała Słobodziana:
- prof. Janusz Golinowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
- dr Patryk Tomaszewski, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 19.02.2021

18 lutego 2021

21 lutego przypada międzynarodowy dzień języka ojczystego. Czym jest dla nas język ojczysty? Jak się w tym języku porozumiewamy? Czy go szanujemy, czy może kaleczymy? Czy potrafimy się w nim porozumieć ponad podziałami i między pokoleniami? Jak zmiany w języku wpływają na nasze myślenie? O tym Michał Jędryka będzie rozmawiał że swoimi gośćmi.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 18.02.2021

17 lutego 2021

Z wizytą w nowej instytucji kultury w Toruniu. Otwarty z opóźnieniem ale już dostępny dla publiczności, siódmy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. To Muzeum Twierdzy Toruń, które powstało w Koszarach Bramy Chełmińskiej. Przygotowana tam ekspozycja ilustruje historię toruńskich fortyfikacji od czasów średniowiecza po II wojnę światową. To opowieść o żołnierzach, ich codziennym życiu w koszarach a także o tym, jak militarny charakter miasta wpłynął na jego rozówój. Gościem programu będzie Adam Kowalkowski kurator wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 17.02.2021
1234567