Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia
Spółdzielnia

Regionalny Punkt Widzenia


Regionalny Punkt Widzenia - codziennie inna perspektywa:
- w poniedziałek o gospodarce - jej korzeniach i perspektywach, a także procesach, które warto zrozumieć mówi Michał Słobodzian;
- we wtorek o inicjatywach społecznych mówi Adriana Andrzejewska-Kuras;
- w środę o kulturze, najważniejszych wydarzeniach ją kreujących w regionie mówi Iwona Muszytowska-Rzeszotek;
- w czwartek o zjawiskach społecznych mówią Michał Jędryka i Wojciech Sobociński;
- w piątek o polityce dla każdego z eksperckim podsumowaniem najważniejszych wydarzeń mówi Michał Słobodzian

Zapraszają : Michał Słobodzian, Adriana Andrzejewska-Kuras, Iwona Muszytowska-Rzeszotek, Michał Jędryka i Wojciech Sobociński.

17 stycznia 2021

W czasie pandemii wzrosła liczba sprzedanych i przeczytanych książek. Książka była najpopularniejszym prezentem na gwiazdkę. Sprawdzamy, jak przekłada się to na działalność bibliotek, które w ubiegłym roku, przez blisko trzy miesiące, były zamknięte. Odwiedzimy Książnicę Kopernikańską w Toruniu, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy a także Bibliotekę i Dom Kultury w Piotrkowie Kujawskim, i Bibliotekę Gminną w Lubiczu. Co i ile czytają mieszkańcy naszego regionu, jak biblioteki utrzymują kontakt z czytelnikami i jak poszerzyła się ich oferta, także kulturalna? Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

16 stycznia 2021

Rośnie liczba właścicieli, którzy, albo już wznowili, albo zamierzają w najbliższym czasie wznowić działalność gospodarczą, mimo obowiązujących restrykcji. Dlaczego coraz trudniej znosimy obostrzenia związane z pandemią koronwairusa? W audycji także o projekcie zakładającym rezygnację z możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego.

Goście Michała Słobodziana:
- prof. Magdalena Mateja, medioznawca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
- prof. Radosław Sojak, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
- dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 16.01.2021

14 stycznia 2021

W dobie pandemii, kwarantanny i lockdownu nic nie jest w stanie zastąpić dobrej książki. Dobierając lekturę możemy wybrac sie w dowolne miejsce i dowolny czas. Taką właśnie podróż w czasie umożliwia nam książka Zbigniewa Raszewskiego "Pamiętnik gapia". Jest to opowieśc o Bydgoszczy z lat 1930-1945. Tę niedostępną już od dawna książkę wydało bydgoskie Stowarzyszenie Koloroffon, które jest jednocześnie jednym z partnerów Fundacji Czarny Karzeł. Fundacja ta przygotowała pierwszą, z trzynastu planowanych, klechdę "Kwiat paproci". To jednocześnie animowano-aktorski film, jak i komiks, który w tych dniach ukazał się drukiem. A oznacza to tylko jedno, koronawirus nie pokonał artystycznej kreatywności, a nam widzom i czytelnikom dał chwile wytchnienia w dobie przymusowych ograniczeń.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 14.01.2021

12 stycznia 2021

Pomaga cudzoziemcom odnaleźć się w polskiej rzeczywistości. Radzi, jak poradzić sobie w urzędzie, pomaga w nauce języka i zajęciach szkolnych. Integruje też cudzoziemców z lokalną społecznością, poprzez wspólne gotowanie, klub sąsiedzki i "koło gospodyń miejskich". Odwiedzamy toruńską fundację Emic. Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 12.01.2021

10 stycznia 2021

Tak wielu zmian od dawna nie było, twierdzą eksperci zajmujący się prawem podatkowym w Polsce. Od nowego roku obowiązuje kilkanaście zmienionych opłat i podatków. W ocenie specjalistów nie wszystkie zmiany są korzystne. W audycji mówić będziemy o najważniejszych nowościach dotyczących między innymi "estońskiego" CIT-u, uproszczonego VAT-u czy opodatkowania spółek komandytowych i opłacie cukrowej. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 10.01.2021

9 stycznia 2021

Jak bardzo pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie i scenę polityczną? Przed nami pierwszy, od dłuższego czasu, rok bez wyborów. Co to oznacza dla sceny politycznej? W audycji rozmawiamy także o sprawie "szczepień poza kolejnością" i tragicznych zamieszkach na waszyngtońskim Kapitolu.

Goście Michał Słobodziana:
- prof. Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy;
- dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 9.01.2021

7 stycznia 2021

O alternatywnych koncepcjach rzeczywistości przyrodniczej, społecznej, filozoficznej (takich jak spiskowe teorię epidemii, koncepcje antyszczepionkowe, wiara w chemtrailsy lub płaską ziemię) porozmawiamy z filozofem, profesorem Januszem z Synikiem-Czetwertyńskim i socjologiem profesorem Radosławem Sojakiem.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punt Widzenia z 8.01.2020

6 stycznia 2021

Rozmowa o tradycjach Święta Trzech Króli, które od 2009 roku, w naszym regionie, jest dużym wydarzeniem. Pierwszy orszak, właśnie 12 lat temu, zorganizowano w Toruniu. W ciągu kilku lat orszaki pojawiały się w kolejnych miastach, między innymi w 2014 roku w Bydgoszczy. W programie będziemy je wspominać, ale porozmawiamy także o tym jaka jest geneza tego święta i jak obchodzono je w dawnych czasach w kulturze ludowej. Naszym gościem będzie także Roman Zając, autor książki „TRZEJ KRÓLOWIE. Tajemnica Mędrców ze Wschodu”. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 06.01.2021

5 stycznia 2020

Odwiedzamy Fundację Studio M6. Jej założyciele łączą ratowanie zabytków z pomocą dla lokalnej społeczności. W zrujnowanej kamienicy utworzyli społeczną kawiarnię, która zatrudnia osoby z problemami na rynku pracy. Przy ulicy Mostowej w Toruniu powstała też galeria, gdzie można kupić dzieła lokalnych artystów.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 5.01.2021
1234567