Środa, 18 maja 2022 r.   Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia
Forum Rolnika 2022

Regionalny Punkt Widzenia

Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:

- rynek pracy

- gospodarka odpadami

- rodziny zastępcze

- program Senior +

- gospodarka wodna

- rzemiosło

- kondycja kin

- gospodarka leśna

- sytuacja i rola bibliotek

- kluby sportowe

- rewitalizacja zabytków

- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe

- sytuacja fundacji, stowarzyszeń

- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.


W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.

17 maja 2022

W Regionalnym Punkcie Widzenia odwiedzimy Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Grudziądzu. Trwa rekrutacja i pozostało jeszcze kilkanaście miejsc w internacie. Co młodzież tam znajdzie? Jakie trzeba spełnić kryteria, by móc skorzystać z oferty OHP-u? Czy Ochotnicze Hufce Pracy pomagają znaleźć cel życia i wybór zawodowej ścieżki? O tym wszystkim w relacji z Grudziądza.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 17.05.2022

13 maja 2022

Dziś w audycji mówić będziemy między innymi o wyborze prof. Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego. O relacjach Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską. Także o sytuacji na ukraińskim froncie. Z jednej strony docierają do nas informacje o ukraińskiej kontrofensywie w rejonie Charkowa, z drugiej o rosyjskich planach przebicia korytarza aż do Naddniestrza. Na jakim etapie jest wojna i co może wydarzyć się w najbliższym czasie?

Goście Michała Słobodziana:
- Prof. Janusz Golinowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
- prof. Radosław Sojak, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 13.05.2022

12 maja 2022

W najnowszej odsłonie programu „Regionalny Punkt Widzenia” Ewa Dąbska zaprosiła na dyskusję o Fordonie i fenomenie tamtejszej lokalnej społeczności, która przez cały czas się rozwija w zadziwiający sposób. Posłuchajmy!
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 12.05.2022

11 maja 2022

W sobotę jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Europejska Noc Muzeów. Nocne spotkanie jest okazją do rozmowy o muzeach. Jak zmieniły się i dopasowały do potrzeb publiczności, jakie wyzwania stawiają przed sobą muzealnicy, co oznacza dziś nowoczesne muzeum i na czym polega siła kultury. Dziś w programie porozmawiamy o tym z Alessandrą Mierzejewską dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu, Michałem Kłosińskim kierownikiem Domu Mikołaja Kopernika, Hubertem Czachowskim dyrektorem Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz Marcinem Woźniakiem dyrektorem Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Odnotujemy także wielki sukces Domu Mikołaja Kopernika – oddziału toruńskiego Muzeum Okręgowego , które znalazło się wśród laureatów Europejskich Nagród Muzealnych EMYA 2022. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 11.05.2022

10 maja 2022

Wiele konfliktów rodzinnych można rozwiązać siadając do wspólnego stołu. Jednak wciąż wielu z nas woli spotkać się na sali sądowej. Toruńska Fundacja Pracownia Dialogu zachęca mieszkańców regionu do rozwiązywania konfliktów na wczesnym etapie, zanim zdążą wyeskalować. Właśnie rusza projekt "Dobre konflikty? Rozwiązane konflikty". Zaplanowano konsultacje, grupy wsparcia, warsztaty, a także spotkania z mediatorami i psychologami. O projekcie i o mądrym rozwiązywaniu konfliktów w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 10.05.2022

9 maja 2022

Tomasz Zieliński (UKW) Marcin Grzybowski (Politechnika Bydgoska) Fot. M. Jasińska
Tomasz Zieliński (UKW) Marcin Grzybowski (Politechnika Bydgoska) Fot. M. Jasińska
Czy w ogóle warto studiować? Jakie kierunki wybrać? Na ile studia są gwarantem znalezienia wymarzonej pracy? Które kierunki są modne? W skrócie o rekrutacji na regionalne uczelnie mówić będą przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Politechniki Bydgoskiej. Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 9.05.2022

7 maja 2022

„Świeże, sprawdzone, wysokiej jakości produkty na wyciągnięcie ręki, wystarczy kilka kliknięć myszki” - doradcy z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie zachęcają do korzystania z „wiejskiej e-skrzynki”. To innowacyjna w skali regionu internetowa platforma, która umożliwia zamawianie produktów bezpośrednio od rolników. Wybór towarów jest spory. Od wędlin, przez sery i miody, po musztardę czy gotowe słodkości. Rolnicy i konsumenci coraz chętniej szukają sposobów na ominięcie pośredników i bezpośrednie kontakty. Czy taka działalność ma przyszłość? Między innymi o tym w sobotniej audycji „Regionalny Punkt Widzenia”. Mówić będziemy także o tym w jaki sposób można wspierać lokalnych producentów żywności i jak rozpoznać żywność prawdziwie ekologiczną. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Radiokonfernecja z 7.05.2022

5 maja 2022

Ponad 56 tysięcy posiłków uratowali mieszkańcy Bydgoszczy dzięki aplikacji „Too Good To Go”. To równowartość emisji CO2, która jest potrzebna do okrążenia Ziemi aż 28 razy. Narzędzie wspierające niemarnowanie jedzenia jest obecne w naszym regionie od 1,5 roku. Pomysł narodził się w Danii. Widząc, ile jedzenia trafia do śmietnika, grupa studentów stworzyła aplikację, która pozwala restauracjom, barom, sklepom w sprzedaży nadwyżek dań czy produktów po promocyjnych cenach. Aplikacja to oczywiście jeden ze sposobów na niemarnowanie jedzenia. W audycji mówiliśmy także o rozwijających się w naszym regionie jadłodzielniach. Były także proste rady, dzięki którym każdy z nas może dołączyć do koalicji ludzi ratujących zasoby Ziemi.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 5 maja 2022

3 maja 2022 - Audycja okolicznościowa

Mądry i odważny. Miał odwagę mówić rzeczy niepopularne. Do Londynu często jeździł bez bagażu. Tylko w marynarce - tak o Adamie Zamoyskim mówił przed laty w jednym z filmów dramaturg Janusz Głowacki. Hrabia Adam Zamoyski jest autorem wielu poczytnych książek popularyzujących historię Polski takich jak „Paderewski”, „Własną drogą”, „Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina”, „Polska. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu 966-2008” i wielu wielu innych, wydawanych w Polsce i za granicą. Urodził się w polskiej arystokratycznej rodzinie na emigracji. Matka – Elżbieta z domu Czartoryska – w 1939 roku, po wybuchu wojny wyjechała do Włoch. Ojciec z wojskiem ewakuował się przez Rumunię, walczył pod Narwikiem, we Francji, był adiutantem gen. Sikorskiego. Przeszło rok jeździł z nim do Ameryki, potem był attaché wojskowym w Stanach Zjednoczonych. Zakończył wojnę z Pierwszą Dywizją Pancerną gen. Maczka we Francji. Po wojnie rodzina zamieszkała w Wielkiej Brytanii. Zapraszamy do wysłuchania reportażu dokumentalnego Czesławy Borowik z Polskiego Radia Lublin pt. "Instynkt historyka Adama Zamoyskiego".
1234567