Regionalny Punkt Widzenia


Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:

- rynek pracy

- gospodarka odpadami

- rodziny zastępcze

- program Senior +

- gospodarka wodna

- rzemiosło

- kondycja kin

- gospodarka leśna

- sytuacja i rola bibliotek

- kluby sportowe

- rewitalizacja zabytków

- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe

- sytuacja fundacji, stowarzyszeń

- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.


W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.

31 marca 2023


Polskie służby zatrzymały kolejnego mężczyznę podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Miał zbierać informacje o infrastrukturze krytycznej między innymi w naszym regionie. Na ile taka działalność zagraża bezpieczeństwu państwa? Rozmawiamy także o propozycji Donalda Tuska dotyczącej wypłaty tak zwanego "babciowego" i ewentualnej odpowiedzi Prawa i Sprawiedliwości. Sprawdzamy też z jakich pozycji polityczną wiosnę rozpoczynają największe ugrupowania. Pytamy, jakie konsekwencje może mieć rozmieszczenie na Białorusi rosyjskiej broni atomowej?

Goście Michała Słobodiana:
- prof. Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy,
- dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy.

30 marca 2023

Wizyta w Fundacji „Sensorium”/fot. Tomasz Kaźmierski Wizyta w Fundacji „Sensorium”/fot. Tomasz Kaźmierski

Rozmawiamy o zbliżającym się Światowym Dniu Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Spotykamy się z matkami dzieci ze spektrum autyzmu, terapeutami i szefową Fundacji Sensorium organizującą spotkania w ramach świetlicy terapeutycznej. Zapraszamy też na wydarzenia związane z obchodami tegorocznego Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

28 marca 2023


W audycji spotkamy się z naukowcami z regionalnych uczelni i porozmawiamy o innowacjach nad którymi pracują - to bardzo ciekawe rozwiązania m.in. dotyczące druku 3D, cyberbezpieczeństwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, nowych odmian roślin lub substancji pozwalających na ograniczenie użycia nawozów sztucznych.

Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 28.03.2023

27 marca 2023


Tym razem o rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Co niepełnosprawność mówi o pracowniku? Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Czy praca zdalna jest dla osoby z niepełnosprawnością? Spróbujemy złamać stereotypy, jakie panują na rynku pracy względem osób z niepełnosprawnościami.

Gośćmi audycji będą przedstawiciele: PFRONu, Urzędu Statystycznego, Urzędu Pracy i pracodawców.

Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 27.03.2023

24 marca 2023


"Nic lepiej nie uchroni wolności narodów, ich kultury, bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego, politycznego i militarnego niż państwa narodowe" - mówił na Uniwersytecie w Heidelbergu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił swoją wizję przyszłości Europy. Różni się ona od wizji Niemiec czy Francji. Co czeka Europę w najbliższych latach? Mówimy także o jednej opozycyjnej liście wyborczej, powstaniu w Poznaniu pierwszego stałego garnizonu wojsk USA i znaczeniu wizyty prezydenta Chin w Moskwie.

Goście Michała Słobodziana:
- prof. Radosław Sojak, socjolog z UMK w Toruniu,
- dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu.

Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 24.03.2023

23 marca 2023


Za kilka dni obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji rozmawiamy o teatrze z naszego regionu. Jak wygląda festiwalowa mapa teatralna? Jak zmienił się teatr na przestrzeni lat? Na ile oferta naszych scen jest różnorodna? Jak wygląda teatr amatorski, który działa w mniejszych ośrodkach kulturalnych? A mówią o tym: Anita Nowak – recenzentka teatralna i dziennikarka, Artur Duda z Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu, Katarzyna Pągowska z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Naszym gościem będzie też Julia Szczepańska – aktorka Teatru W. Horzycy. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 23.03.2023

22 marca 2023


19 marca minęła 42 rocznica strajku okupacyjnego w ówczesnej siedzibie ZSL przy ulicy Dworcowej w Bydgoszczy. Wcześniej swoje niezadowolenie rolnicy okazali podczas protestu w Rzeszowie i Ustrzykach. Jednak nie na taką skalę jak to miało miejsce w Bydgoszczy. Lekceważeni i pomijani przez wiele lat właściciele gospodarstw rolnych postanowili zawalczyć o swoje prawa i 16 marca 1981 roku rozpoczęli okupację budynku ZSL-u. O co konkretnie walczyli? Dlaczego komunistyczne władze, mimo, że już wcześniej wyraziły zgodę na rejestrację Solidarności w miastach, nie chciały wyrazić zgody na powstanie Solidarności Rolników Indywidualnych? O decyzjach i atmosferze tamtych lat porozmawiamy z dr Piotrem Rybarczykiem z IPN. Przypomnimy też tamte chwile utrwalone przez dziennikarzy naszego radia, nazywanego wówczas Pomorską Rozgłośnią Polskiego Radia. Zaprasza Żaneta Walentyn.

Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 22.03.2023

21 marca 2023


Rozmawiamy z laureatami Olimpiady Wiedzy o Mediach, która odbyła się w Warszawie. Najlepsi uczniowie szkół ponadpodstawowych otrzymali indeksy na studia wyższe. Wśród nich są osoby z Kujaw i Pomorza. Mówią jak przebiegał finał, jak się przygotowywali do testu i quizu, jakie emocje im towarzyszyły, oraz kto ich wspierał.

Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 21.03.2023

20 marca 2023


Związkowcy i pracodawcy dyskutują o rynku pracy, bezrobociu, emigracji zarobkowej, zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne i o coraz częstszym zjawisku, płacenie obcokrajowcom „pod stołem”. Goście audycji rozmawiają również o zmianach w kodeksie pracy i podejmowanych ostatnio tematach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 20.03.2023

Od poniedziałku do piątku o godz.18:05 zapraszają dziennikarze Polskiego Radia PiK.