Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Do posłuchania
2018-01-06, 15:43 Adam Droździk

2017

Do końca 2017 r. audycja emitowana była w poniedziałki, o godz. 21.07.

Audycja z 25 grudnia 2017

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet - 25 grudnia 2017
Jak wygląda "Gwiazda nad Betlejem" dwa tysiące lat po narodzinach Chrystusa? Latem 2010 roku przekonał się o tym Jerzy Rafalski – astronom z Planetarium Toruń i stały ekspert "Radia Planet i Komet" w Polskim Radiu PiK. W świąteczny poniedziałek - Boże Narodzenie - przywołaliśmy te wspomnienia i raz jeszcze poszliśmy na spacer uliczkami Betlejem, spoglądając w niebo oczami Mędrców ze Wschodu.

Audycja z 11 grudnia 2017

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet - 11 grudnia 2017
Przed nastaniem zimy udaliśmy się tam, gdzie jest naprawdę zimno - poza orbitę Plutona. Zbadaliśmy status misji "New Horizons" oraz status Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pokazaliśmy też jak wygląda niebo nad Krajną i Pałukami.

Audycja z 27 listopada 2017

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet - 27 listopada 2017
"Oumuamua" – brzmi jak dziecięce gaworzenie, a w istocie jest imieniem pierwszego w dziejach obiektu z przestrzeni międzygwiezdnej(!), na który patrzą największe teleskopy świata. Co wypatrzyły? O tym w ostatnim listopadowym Radiu Planet i Komet. Było też o kosmicznym żaglu z... Torunia, który zdobył międzynarodową nagrodę oraz o grudniowej superpełni Księżyca. Jak jasny jest Srebrny Glob? Astronomowie biorą się za dokładne pomiary – aż trudno uwierzyć, że dopiero teraz!

Audycja z 13 listopada 2017

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet - 13 listopada 2017
Jeżeli ktoś myśli, że z końcem misji Cassini na Saturnie skończyły się jej naukowe owoce, jest w błędzie. Z tego błędu wyprowadziliśmy Słuchaczy w pierwszym w listopadzie "Radiu Planet i Komet". To samo dotyczy zakończonej ponad rok temu misji Rosetta. Po raz kolejny rzuciliśmy też okiem na układ Proximy Centauri, bo tam uczeni z Europejskiego Obserwatorium Południowego wypatrzyli nowych mieszkańców. Obserwowaliśmy też niebo, na którym rozegra się prawdziwy "szał niebieskich ciał"!

Audycja z 23 października 2017

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet - 23 października 2017
Tym razem nadajemy na falach... grawitacyjnych. Sensacyjne odkrycie ogłoszone przez Europejskie Obserwatorium Południowe było tematem wiodącym drugiej w październiku audycji Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego. Spojrzeliśmy też na niebo za pomocą wirtualnego teleskopu większego od Ziemi! Ponadto zajrzeliśmy do korespondencji od Słuchaczy, w której m.in. pytają oni o współrzędne obiektów na firmamencie.

Audycja z 9 października 2017

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet - 9 października 2017
Mars Muska – Elona Muska... Jak będzie wyglądał w 2024 roku? Jak zostać astronomem i dlaczego warto? Jak wielki jest żółty hipergigant? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniosło pierwsze w październiku spotkanie Piotrem Majewskim i Jerzym Rafalskim w "Radiu Planet i Komet".

Audycja z 25 września 2017

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet - 25 września 2017
Z nastaniem jesieni przyszedł czas na gwiazdy zmienne. Oprócz nich badamy tajemniczą poświatę nocnego nieba oraz przyglądamy się ostatnim fenomenom optyki atmosferycznej. Świętujemy również 40-lecie Voyagerów.

Audycja z 11 września 2017

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet - 11 września 2017
Czas na pożegnanie z Saturnem! Po 13 latach bycia sztucznym satelitą planety, sonda Cassini kończy swą misję w burzliwej atmosferze Saturna, a toruńskie Orbitarium zamyka interaktywne centrum kontroli lotu próbnika. W "Radiu Planet i Komet" podsumowaliśmy owoce operacji Cassini-Huygens, a także plon wakacyjnej zabawy w wybór najciekawszego obiektu letniego nieba.

Audycja z 28 sierpnia 2017

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet - 28 sierpnia 2017
W ostatniej wakacyjnej audycji pojawiła się kolejna postać z galerii ludzi "nie z tej Ziemi". Naszym gościem był bydgoszczanin Artur Wrembel – astrofotograf, konstruktor teleskopów i... broni z filmów SF! Po raz ostatni też zaprosiliśmy do naszej letniej zabawy z atrakcyjnymi nagrodami!

Audycja z 14 sierpnia 2017

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet - 14 sierpnia 2017

Miniony tydzień upłynął miłośnikom astronomii pod znakiem częściowego zaćmienia Księżyca wieczorem 7 sierpnia oraz maksimum Perseidów nocą 12/13 sierpnia. W obu przypadkach pogoda sprzyjała obserwatorom i astrofotografom.

123