Czwartek, 27 czerwca 2019 r.   Imieniny: Maryli, Władysława, Cyryla
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Do posłuchania

Audycja z 24 czerwca 2019

Świat miłośników astronomii szykuje się na całkowite zaćmienie Słońca, które widoczne będzie z Ameryki Południowej. Nasi też tam będą ;) Przy okazji wspominaliśmy kilka poprzednich wypraw "zaćmieniowych". Przypomnieliśmy także o wielkim konkursie na nazwę dla polskiej ezgoplanety i jej słońca. Złożyliśmy też świeżutki raport z obserwacji niezwykle aktywnych w tym sezonie Obłoków Srebrzystych.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 24 czerwca 2019

Audycja z 10 czerwca 2019

W pierwszym czerwcowym "Radiu Planet i Komet" wracamy do tematu przewodniego sobotniego "Astrofestiwalu", czyli "Księżycowej odysei". Ogłosiliśmy też wielki konkurs na nazwę dla pozasłonecznej planety odkrytej przez zespół astronomów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika! Przy okazji... zajrzeliśmy pod kopułę najstarszego teleskopu w obserwatorium astronomicznym w Piwnicach, by odsłonić jego nowe oblicze ;)
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 10 czerwca 2019

Audycja z 27 maja 2019

Planetu-27-05
Planetu-27-05
Z Piotrem Majewskim i Jerzym Rafalskim, w drugim majowym wydaniu "Radia Planet i Komet" zapolowaliśmy na gromady kuliste! Późna wiosna to czas kiedy widać ich najwięcej na polskim niebie. Poznajmy je bliżej... Poznaliśmy też zawartość najnowszego numeru "Uranii" oraz szczegóły tegorocznego "Astrofestiwalu".
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 27 maja 2019

Audycja z 13 maja 2019

Pierwsze w maju "Radio Planet i Komet" ze świata niesamowitych egzoplanet. Te bywają koślawe, "nadmuchane", a niektóre posiadają naturalne satelity, czyli egzoksiężyce. Przy okazji Piotr Majewski i Jerzy Rafalski przypomnieli pierwszy odkryty pozasłoneczny układ planetarny, w którym krążą nawet asteroidy! Ogłosiliśmy też stosowny konkurs, a nawet dwa ;)
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 13 maja 2019

Audycja z 25 kwietnia 2019

Wiosenne niebo pełne jest mitów i legend zaklętych w gwiazdach. Każda konstelacja ma swoją. Są jednak i takie, które wiążą się z postaciami historycznymi. Wiele "Radio Planet i Komet" pokazało i omawiało w specjalnym wydaniu z Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Audycja prowadzona była z wieży Ratusza Staromiejskiego, dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 25 kwietnia 2019

Audycja z 8 kwietnia 2018

W kwietniowej auycji Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego przyglądamy się kształtom obiektów Wszechświata, które wcale nie muszą być takie, jakimi się wydają na pierwszy rzut oka... Wybraliśmy się w Bieszczady, które od nocnej strony pokaże nam jeden z najwybitniejszych polskich astrofotografów. Sięgnęliśmy też do owocnej korespondencji od naszych Słuchaczy – po ostatnich pogodnych nocach jest co czytać i oglądać... ;)
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 8 kwietnia 2019

Audycja z 25 marca 2019

W ostatniej audycji marca zapolowaliśmy na... kosmicznego nietoperza. Wyruszyliśmy też na wyprawę po światło zodiakalne i sprawdziliśmy co działo się na Ogólnopolskim Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 25 marca 2019

Audycja z 11 marca 2019

Wiwat srebrny jubileusz! To zawołanie kierujemy pod adresem Planetarium Toruń z okazji 25. rocznicy powstania. W audycji zabrzmiała obszerna relacja z rocznicowej gali. Przed startem astronomicznej wiosny nastawiliśmy zegary słoneczne i poznaliśmy ich pasjonującą historię. Zajrzeliśmy też do najnowszego numeru "Uranii" – były też egzemplarze dla Słuchaczy!
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 11 marca 2019

Audycja z 25 lutego 2019

W ostatnim lutowym wydaniu "Radia Planet i Komet" polecieliśmy na Marsa... helikopterem! Zajrzeliśmy też na poświęconą Czerwonej Planecie wystawę w toruńskim Domu Kopernika. Zagłębiliśmy się również w dalekim Wszechświecie za sprawą teleskopów Europejskiego Obserwatorium Południowego.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 25 lutego 2019

Audycja z 11 lutego 2019

Czy istnieje coś takiego jak "astronomia kulturalna"? Na przykładzie Walentynek pod kopułą Planetarium Toruń, reprintu dzieła Mikołaja Kopernika, ostatniej książki Stephena Hawkinga oraz nowej muzyki formacji Voices Of The Cosmos staraliśmy się dowieść, że... TAK! Do wygrania było też sporo nagród... ;)
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 11 lutego 2019
12