Poniedziałek, 24 września 2018 r.   Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Do posłuchania

Audycja z 10 września 20018

W audycji Piotra Majewskiego - Kometa na niebie! Choć można ją dostrzec dopiero przez lornetkę, to jest to jeden z najbardziej znanych obiektów tego typu i ma ciekawą historię. Jeszcze ciekawsze wydaje się odkrycie komety... międzygwiezdnej! A najciekawsze dla uczestników wakacyjnego konkursu astrofotograficznego było jego rozstrzygnięcie ;)
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 10 września 2018

Audycja z 27 sierpnia 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 27 sierpnia 2018
Po sukcesie na "Bella Skyway Festival" w Toruniu, RADIO PLANET I KOMET kontynuuje świętowanie 18-tki ;) W urodzinowym wydaniu audycji - Jerzy Rafalski jakiego nie znamy... O początkach astronomicznej pasji, podróżach i grze na gitarze... Do wysłuchania audycji zachęca Piotr Majewski.

Audycja z 13 sierpnia 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 13 sierpnia 2018
Z archiwum audycji przypomnieliśmy rozmowę z Arturem Wremblem - miłośnikiem astronomii z Bydgoszczy, konstruktorem teleskopów, astrofotografem, fanem "Gwiezdnych Wojen" i sagi "Kosmos 1999". Nasz gość samodzielnie tworzy filmowe gadżety będące wiernymi replikami oryginałów znanych z ekranu. W audycji Piotra Majewskiego przeżyliśmy zatem spotkanie z niezwykłym człowiekiem raz jeszcze...

Audycja z 23 lipca 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 23 lipca 2018
Przed nami najważniejsze wydarzenie na niebie gwiaździstym ostatnich lat: całkowite zaćmienie Księżyca połączone z Wielką Opozycją Marsa! Szczegółowe informacje, zapowiedzi, poradnik obserwatora (i fotografa) w ostatnim lipcowym "Radiu Planet i Komet"! Bonusem w audycji Piotra Majewskiego była wakacyjna wyprawa na Czerwoną Planetę z prof. Aleksandrem Wolszczanem! Przypomnieliśmy też nasze spotkanie z Marsem latem 2003 roku i zapowiedzieliśmy my tegoroczne spotkania...

Audycja z 9 lipca 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 9 lipca 2018
Radio Planet i Komet w wakacyjnej formule, czyli "Rozmowy o Wszechświecie i okolicach". Pierwszym gościem audycji Piotra Majewskiego był prof. Aleksander Wolszczan – odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego. Rozmawialiśmy m.in. o tym jak dokonuje się epokowego odkrycia niesprawnym instrumentem. Dowiedzieliśmy się też co sprawiło, że prof. Wolszczan został astronomem, a nie radiowcem.

Audycja z 25 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 25 czerwca 2018
Nadchodzi czas Marsa! Czerwona Planeta staje się najjaśniejszym punktem nocnego nieba. Dla mieszkańców Ziemi oznacza to spektakularne zjawiska, których kulminacją będzie Wielka Opozycja Marsa połączona z całkowitym zaćmieniem Księżyca. Szczegóły ujawniło Radio Planet i Komet. Zajrzeliśmy także na "egzoplanetarną porodówkę" ;)

Audycja z 11 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 11 czerwca 2018
W pierwszym czerwcowym "Radiu Planet i Komet" podsumowanie organizowanego pod naszym patronatem kujawsko-pomorskiego "Astrofestiwalu". W programie – rozmowy z uczestnikami, spotkanie z redaktorem naczelnym blisko 100-letniej "Uranii", a także lot na Marsa z... ReMym :) Zajrzeliśmy też pod kopułę Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

Audycja z 28 maja 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 28 maja 2018
Rozpoczynamy wielkie polowanie na małych mieszkańców Układu Słonecznego! Ceres i Westa na niebie! Jak złowić dwie najbardziej znane planetoidy? Podpowiadamy w Radiu Planet i Komet. Zajrzeliśmy również tam, gdzie rodzą się pozasłoneczne planety, próbując przeniknąć dyski protoplanetarne. Zaprosiliśmy też na ASTROFESTIWAL w Grudziądzu, który odbędzie pod naszym patronatem.

Audycja z 14 maja 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 14 maja 2018
Nowa gwiazda na niebie! Choć niewidoczna gołym okiem, to stanowi idealną okazję do wyjaśnienia różnicy między "nową" a "supernową" ;) Oprócz tego, lecimy na Marsa z misją InSight, na pokładzie której znajduje się dzieło rąk polskich inżynierów. Co to takiego? Mówimy w "Radiu Planet i Komet". Było też o planetoidzie, która... zabłądziła :)

Audycja z 23 kwietnia 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 23 kwietnia 2018
Specjalne wydanie "Radia Planet i Komet" z Wieży Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki! Skąd się wzięły gwiazdozbiory na niebie? Czy zawsze wyglądały tak samo? Czy nosiły te same nazwy co dziś? Czy konstelacje w istocie są gwiezdnymi gromadami we Wszechświecie, czy stanowią jedynie wytwór ludzkiej wyobraźni? Odpowiedzi przyniosło festiwalowe RADIO PLANET I KOMET. Partnerem akcji jest Muzeum Okręgowe w Toruniu. Do wysłuchania audycji zapraszają: Piotr Majewski i Jerzy Rafalski.
123