Środa, 13 listopada 2019 r.   Imieniny: Mateusza, Izaaka, Stanisława
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Do posłuchania

11 listopada 2019

Planety-11-11
Planety-11-11
...tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca – czy obserwacje się powiodły? W poniedziałkowy wieczór przeszkodziły nam chmury. Dowiedzieliśmy się też co nowego na łamach „Uranii” oraz poznaliśmy kandydatkę do klubu planet karłowatych. Rozpoczęliśmy także walkę ze smogiem! Świetlnym smogiem...
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 11.11.2019

28 października 2019

...niespodziewanie jasny rozbłysk Miry Ceti sprawia, że warto przyjrzeć się bliżej fenomenowi gwiazd zmiennych oraz ich obserwacjom. A na Ziemi... rządzą drony, przed którymi otwiera się wszechświat możliwości, m.in. lot aż na Tytana! W „Radiu Planet i Komet” Piotr Majewski i Jerzy Rafalski zdali również relację z Near Space Conference i zapowiedzieli jedno z wydarzeń roku: tranzyt Merkurego na tle Słońca...
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 28.10.2019

14 października 2019

Piotr Majewski i Jerzy Rafalski poczęstowali Słuchaczy kosmicznym preclem i zasiedli do stołu z samym Mikołajem Kopernikiem! Zbadali też czy przedwczesne maksimum blasku gwiazdy „Cudownej” jest cudem czy rzeczą normalną oraz policzyli nowe księżyce Saturna. Wyjaśnili też co znaczy określenie „Near Space” i zaprosili Słuchaczy na imprezę z tym związaną...
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 14.10.2019

23 września 2019

Woda na egzoplanecie! - ogłosili astronomowie. Czy to oznacza istnienie pozaziemskiego życia? Sprawdzimy. W audycji Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego zajrzeliśmy też do wnętrza Wielkiego Obłoku Magellana, który zaskoczył uczonych swą budową. Był również nowy numer „Uranii” - z egzemplarzami do wygrania.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 23.09.2019

9 września 2019

Fotografowanie gwiazd przy użyciu smartfona – czy to ma sens? Takie pytanie postawiliśmy w audycji czołowemu polskiemu astrofotografowi. Zapakowaliśmy też helikopter na pokład sondy, która w 2020 roku poleci na Marsa. Ogłosiliśmy również prapremierę książki Lucy i Stephena Hawkingów.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 09.09.2019

Audycja z 26 sierpnia 2019

Aleksander Wolszczan (fot. Piotr Majewski)
Aleksander Wolszczan (fot. Piotr Majewski)
„RADIO PLANET I KOMET” 26 sierpnia będzie powtórkowe. Przypomnimy spotkanie z prof. Aleksandrem Wolszczanem – odkrywcą pierwszego pozasłonecznego Układu Planetarnego. Zaprasza Piotr Majewski.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 26.08.2019

Audycja z 22 lipca 2019

Kolejnym bohaterem pocztu astronomów wakacyjnego "Radia Planet i Komet" był prof. Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odkrywca planety BD+14 4559, dla której właśnie wybieramy "ludzkie" imię w konkursie Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Prof. Niedzielski opowiadał też o początkach swej naukowej pasji i podzielił się refleksjami o istnieniu życia we Wszechświecie.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 22 lipca 2019

Audycja z 8 lipca 2019

Radio Planet i Komet-08-07-2019
Radio Planet i Komet-08-07-2019
Wakacyjne "Radio Planet i Komet" serwuje poczet astronomów Pomorza i Kujaw. Pierwszym gościem był prof. Maciej Mikołajewski z Centrum Astronomii UMK w podtoruńskich Piwnicach, redaktor naczelny obchodzącego 100-lecie pisma "Urania / Postępy Astronomii", współtwórca telewizyjnego cyklu "Astronarium" oraz "Astronomia Niepodległa", pomysłodawca postawienia pomnika planetoidy Toruń. Prof. Mikołajewski opowiadał nie tylko o swych astronomicznych osiągnięciach, ale także o działalności... artystycznej; mało kto wie, że nasz gość pisze wiersze i piosenki.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 8 lipca 2019

Audycja z 24 czerwca 2019

Świat miłośników astronomii szykuje się na całkowite zaćmienie Słońca, które widoczne będzie z Ameryki Południowej. Nasi też tam będą ;) Przy okazji wspominaliśmy kilka poprzednich wypraw "zaćmieniowych". Przypomnieliśmy także o wielkim konkursie na nazwę dla polskiej ezgoplanety i jej słońca. Złożyliśmy też świeżutki raport z obserwacji niezwykle aktywnych w tym sezonie Obłoków Srebrzystych.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 24 czerwca 2019
123