Niedziela, 18 listopada 2018 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Do posłuchania

Audycja z 12 listopada 2018

Ameryka Słońca dotyka! Jest to dotyk z bezpiecznej odległości, ale tak blisko naszej gwiazdy centralnej jak Parker Solar Probe jeszcze nie byliśmy... Z kolei Europa sięga czarnej dziury w sercu naszej Galaktyki! Jak to możliwe? Odpowiada "Radio Planet i Komet". W audycji Piotra Majewskiego żegnamy też kosmiczny teleskop Keplera.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 12 listopada 2018

Audycja z 22 października 2018

W audycji Piotra Majewskiego m.in. Europa leci na Merkurego! Startuje misja BepiColombo. Tymczasem za plecami Ziemi kończy się wyprawa sondy Dawn do Ceres i Westy. Podsumujemy jej owoce. Rzucamy okiem na galaktyczny klejnot z ESO oraz na klejnoty z nieba, czyli meteoryty. Mówimy też, jak je odróżnić od zwykłych polnych kamieni.
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 22 października 2018

Audycja z 8 października 2018

Uwaga na Drakonidy! Rój meteorów związanych z przelatującą niedawno kometą Giacobini-Zinner może sypnąć nawet setkami "spadających gwiazd”! Jak się przygotować na "trzęsienie nieba" – o tym Piotr Majewski w "Radiu Planet i Komet". Przy okazji rzuciliśmy okiem na tajemniczy kamień przesłany nam przez słuchacza i spróbujemy rozstrzygnąć, czy jest to meteoryt...
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 8 października 2018

Audycja z 24 września 2018

W audycji Piotra Majewskiego - Elon Musk wysyła turystę w kosmos, a my przypominamy szczegóły tej "wysyłki". Poznajemy też nowe znaczenie imion ARIEL i CAESAR. Żegnamy kometę Giacobini-Zinner i zaglądamy w głąb ogromnej mgławicy na południowym nieboskłonie... Było też sporo propozycji konkursowych!
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 24 września 2018

Audycja z 10 września 20018

W audycji Piotra Majewskiego - Kometa na niebie! Choć można ją dostrzec dopiero przez lornetkę, to jest to jeden z najbardziej znanych obiektów tego typu i ma ciekawą historię. Jeszcze ciekawsze wydaje się odkrycie komety... międzygwiezdnej! A najciekawsze dla uczestników wakacyjnego konkursu astrofotograficznego było jego rozstrzygnięcie ;)
Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 10 września 2018

Audycja z 27 sierpnia 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 27 sierpnia 2018
Po sukcesie na "Bella Skyway Festival" w Toruniu, RADIO PLANET I KOMET kontynuuje świętowanie 18-tki ;) W urodzinowym wydaniu audycji - Jerzy Rafalski jakiego nie znamy... O początkach astronomicznej pasji, podróżach i grze na gitarze... Do wysłuchania audycji zachęca Piotr Majewski.

Audycja z 13 sierpnia 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 13 sierpnia 2018
Z archiwum audycji przypomnieliśmy rozmowę z Arturem Wremblem - miłośnikiem astronomii z Bydgoszczy, konstruktorem teleskopów, astrofotografem, fanem "Gwiezdnych Wojen" i sagi "Kosmos 1999". Nasz gość samodzielnie tworzy filmowe gadżety będące wiernymi replikami oryginałów znanych z ekranu. W audycji Piotra Majewskiego przeżyliśmy zatem spotkanie z niezwykłym człowiekiem raz jeszcze...

Audycja z 23 lipca 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 23 lipca 2018
Przed nami najważniejsze wydarzenie na niebie gwiaździstym ostatnich lat: całkowite zaćmienie Księżyca połączone z Wielką Opozycją Marsa! Szczegółowe informacje, zapowiedzi, poradnik obserwatora (i fotografa) w ostatnim lipcowym "Radiu Planet i Komet"! Bonusem w audycji Piotra Majewskiego była wakacyjna wyprawa na Czerwoną Planetę z prof. Aleksandrem Wolszczanem! Przypomnieliśmy też nasze spotkanie z Marsem latem 2003 roku i zapowiedzieliśmy my tegoroczne spotkania...

Audycja z 9 lipca 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 9 lipca 2018
Radio Planet i Komet w wakacyjnej formule, czyli "Rozmowy o Wszechświecie i okolicach". Pierwszym gościem audycji Piotra Majewskiego był prof. Aleksander Wolszczan – odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego. Rozmawialiśmy m.in. o tym jak dokonuje się epokowego odkrycia niesprawnym instrumentem. Dowiedzieliśmy się też co sprawiło, że prof. Wolszczan został astronomem, a nie radiowcem.

Audycja z 25 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Radio Planet i Komet z 25 czerwca 2018
Nadchodzi czas Marsa! Czerwona Planeta staje się najjaśniejszym punktem nocnego nieba. Dla mieszkańców Ziemi oznacza to spektakularne zjawiska, których kulminacją będzie Wielka Opozycja Marsa połączona z całkowitym zaćmieniem Księżyca. Szczegóły ujawniło Radio Planet i Komet. Zajrzeliśmy także na "egzoplanetarną porodówkę" ;)
123