Wtorek, 04 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Dominika, Protazego, Jana
Polskie Radio PiK » Pierwszy dzień tygodnia

Pierwszy dzień tygodnia

Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...
Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...

2 sierpnia 2020 - Przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia, cz.IV

119 lat temu, 3 sierpnia urodził się kard. Stefan Wyszyński. Jaki udział w odzyskaniu przez Polskę wolności miała działalność Prymas Tysiąclecia? Jaką rolę w jego życiu odegrało konklawe w 1978 r. i dlaczego tak wiele Kościół w Polsce zawdzięcza współpracującym z nim kobietom? Wyjaśnia Ewa Czaczkowska, autorka książki "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość". Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa i wicepostulator w jego procesie beatyfikacyjnym.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 02.08.2020

26 lipca 2020 - Samo życie cz. II (powtórka)

Dialog jest podstawą udanego małżeństwa. O prymacie słuchania nad mówieniem, zrozumienia nad osądzaniem i dzielenia się tym co przeżywam nad dyskusją mówi ks. Mirosław Maliński „Malina”. Duszpasterz akademicki z Wrocławia tłumaczy dlaczego lepiej żyć w czystości przed ślubem i co w życiu człowieka zmienia sakrament małżeństwa.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 26.07.2020

19 lipca 2020 - Samo życie cz. I (powtórka)

„Niedobrze, aby człowiek był sam”, mówi Bóg. O seksualności kobiety i mężczyzny, wspólnym życiu opowiada „Malina”, duszpasterz akademicki z Wrocławia. W młodości mieszkał we wspólnocie z Taize, założył portal 2ryby.pl, jest autorem audiobooków. Ks. Mirosław Maliński przypomina: „człowiek to coś więcej niż biologia”.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 19.07.2020

12 lipca 2020 - Planujemy wakacje

Coraz więcej osób choruje na zaburzenia związane ze stresem, z brakiem odpoczynku. Pracoholizm wpływa destrukcyjnie na człowieka, na jego otoczenie, kondycję fizyczną i psychiczną. Spokój, cisza i kontakt z przyrodą są niezbędne by osiągnąć równowagę, zrozumieć siebie i zbliżyć się do Boga. Na Jasną Górę zmierzają pielgrzymki. W tym roku pątników obowiązują obostrzenia sanitarne związane z trwającą epidemią.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 12.07.2020

5 lipca 2020 - Rok św. Jana Pawła II cz. VII

Jan Paweł II zyskał opinię najlepszego sportowca wśród papieży. Już jako młody ksiądz wyjeżdżał na wycieczki ze studentami, z krakowskim środowiskiem. Razem wędrowali po górach, organizowali spływy kajakowe, jeździli na nartach. To nie były wyłącznie wyprawy turystyczne, a lekcje życia chrześcijańskiego i początki duszpasterstw związanych ze sportem. Ks. Wojtyła mówił o konieczności wypoczynku, że przez kontakt z naturą człowiek zbliża się do Boga. Pierwszy spływ kajakowy z jego udziałem odbył się na Brdzie. Latem 1953 roku "Wujek" i krakowscy studenci dopłynęli do Opławca.


Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 5.07.2020

28 czerwca 2020 - Dom z Sercem

Pomagają tym, którzy znaleźli się na ulicy, są biedni, często porzuceni przez bliskich i bez perspektyw. Potrzebują nie tylko wsparcia duchowego ale i środków do życia, jedzenia, dachu nad głową, drugiej szansy. Dlatego misjonarze ze Zgromadzenia Św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy i działające przy Bazylice Stowarzyszenie Miłosierdzia otwierają dla swoich podopiecznych dom. Obok mieszkań interwencyjnych, będzie w nim funkcjonować noclegownia i ogrzewalnia. Pierwsi mieszkańcy Wincentyńskiego Domu św. Małgorzaty Alacoque pojawią się za kilka dni.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 28.06.2020

21 czerwca 2020 - Przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia cz. III

Z powodu pandemii koronawirusa beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia nie odbyła się 7 czerwca 2020r. Kardynał Kazimierz Nycz wyraził nadzieję, że dojdzie do niej jeszcze w tym roku. Przygotowania trwają. Spotkania modlitewne, konferencje, wystawy organizowane są na terenie całego kraju. Biorą w nich udział świadkowie posługi Prymasa Tysiąclecia. Jednym z nich jest ks. Ryszard Pruczkowski, który 21 czerwca w 1975 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 21.06.2020

14 czerwca 2020 - Rok Św. Jana Pawła II, cz.VI

Przez ponad 40 lat dokumentował posługę Karola Wojtyły, najpierw jako biskupa, potem kardynała i papieża. Stał obok niego na Palcu Zwycięstwa gdy wołał „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, fotografował proces Antonowa, w którym Ali Agca, niedoszły zabójca Jana Pawła II był koronnym świadkiem, towarzyszył papieżowi w zagranicznych podróżach, dokumentował pielgrzymkę do Ziemi Świętej i modlitwę Jana Pawła II w grobie Jezusa. Adam Bujak jest światowej sławy fotografikiem, laureatem wielu nagród, odznaczony Orderem Orła Białego.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 14.06.2020

7 czerwca 2020 - Z życia Kościoła

Trójcę Świętą tworzą Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Łączy Ich jedno Bóstwo, natura, świadomość, wola i przede wszystkim miłość. Wiara w Trójjedynego Boga jest dogmatem, podstawową prawdą chrześcijan i niezgłębioną tajemnicą. Biskupi odwołują dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych, wiadomo już jak w czasie pandemii koronawirusa będziemy przeżywać uroczystość Bożego Ciała.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 07.06.2020

31 maja 2020 - O Duchu Świętym

Paraklet, Ożywiciel, Duch Boży, Trzecia Osoba Trójcy Świętej jest tajemnicą. Jego naturę, działanie i misję Kościół zgłębia od wieków. Bez Niego nic by się nie stało, nikt nie uwierzyłby w Trójjedynego Boga, nie wyznałby wiary. To On obdarza talentami, posyła, namaszcza, pociesza, jest sercem Kościoła, a Jego moc ukryta jest w sakramentach świętych. Tylko On zna najgłębsze tajemnice Boże, przychodzi kiedy chce i jak chce. Współdziała z tymi, którzy Go o to proszą.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 31.05.2020
1234567