Sobota, 15 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Wakacyjne PiKtogramy

Wakacyjne abecadło

Wakacyjne abecadło (Fot: Pixabay.com)
Wakacyjne abecadło (Fot: Pixabay.com)
"B" jak bikini, "l" jak lody, "p" jak plaża, "s" jak sandały - w każdy letni poniedziałek na antenie Polskiego Radia PiK „Wakacyjne abecadło”.

Opowiemy historię rzeczy, bez których latem nie możemy się obyć. Sprawdzimy, kto je wymyślił i jak zmieniały się na przestrzeni lat. Kiedy pojawił się pierwszy kostium kąpielowy? Jak wyglądało dawniej plażowanie? Kto wymyślił sandały? Jak zrobić dobre zdjęcia z wakacji? Czy jedzenie lodów może wyjść nam na zdrowie? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania pomogą nam między innymi historycy, muzealnicy, specjaliści od żywienia i styliści.

W każdy wakacyjny poniedziałek ok. godz. 10.45 zaprasza Agnieszka Marszał.

10 sierpnia 2020

Dziś w „Wakacyjnym abecadle” S jak „selfie”, które jest dziś jak pocztówka z wakacji. Bo kto wysyła dziś kartki z podróży? Niewielu. Ale większość z nas udostępnia na portlach społecznościowych zdjęcia z wakacji, bardzo często to właśnie „selfie”. Słowo to po raz pierwszy pojawiło się w roku 2002 na australijskim forum internetowym, jednak historia tego typu fotografii zaczyna się dużo wcześniej. Tak dawno, że może to Państwa zaskoczyć...
Polskie Radio PiK - Wakacyjne Abecadło z 10.08.2020

3 sierpnia 2020

Sandały. Trudno sobie wyobrazić bez nich lato. To wygodny i modny rodzaj obuwia. Składa się z podeszwy i pasków. Pierwsze wzmianki na temat sandałów sięgają około 3300 r. p.n.e. Były to nieprzemakalne buty wykonane z jeleniej skóry na niedźwiedziej podeszwie.
Polskie Radio PiK - Wakacyjne Abecadło z 03.08.2020

27 lipca 2020

Lody. Trudno wyobrazić sobie bez nich lato i wakacje. Pierwsze wzmianki o lodach pochodzą z Chin sprzed 5 tysięcy lat. Te pierwsze lody były podobne do dzisiejszego sorbetu, czyli soku z kruszonym lodem. W Europie pojawiły się w X wieku, do Polski dotarły w XVIII w. Wtedy serwowano je na królewskim dworze. Jako deser dla wszystkich lody w Polsce zaczęły funkcjonować tak naprawdę dopiero w ubiegłym stuleciu.
Polskie Radio PiK - Wakacyjne Abecadło z 27.07.2020

20 lipca 2020

Dziś historia okularów przeciwsłonecznych. Te pierwsze powstały w XII wieku w Chinach i wcale nie służyły do ochrony przed słońcem. Używali ich chińscy sędziowie, by w czasie procesu nie zdradzać swoich emocji. W 1752 roku Brytyjczyk James Ayscough wynalazł okulary słoneczne z przyciemnionym szkłem. W wiktoriańskiej Anglii okulary te były używane przez chorych na syfilis, którym przynosiły ulgę ze względu na światłowstręt. Ogromną popularność okulary przeciwsłoneczne zyskały w latach 30. XX wieku. A ich historia nierozerwalnie wiąże się z historią filmu i muzyki, bo to właśnie gwiazdy wylansowały najbardziej kultowe modele.
Polskie Radio PiK - Wakacyjne abecadło z 20.07.2020

13 lipca 2020

Krem do opalania i opalenizna. Wszystko zaczęło się w latach 30. XX w. i od Coco Chanel. A olejek do opalania wynaleziono w 1927 r.
Polskie Radio PiK - Wakacyjne abecadło z 13.07.2020

6 lipca 2020

W „Wakacyjnym abecadle” - „P” jak plaża. Dziś plażowanie to właściwie synonim wakacji. Jak wakacje to plaża. Wiadomo! Ale zanim wyjazd nad wodę stał się powszechną rozrywką, upłynęło sporo czasu. O historii plażowania opowiedział nam Mateusz Sewastianik z Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Wakacyjne abecadło z 06.07.2020

29 czerwca 2020

„Wakacyjne abecadło” zaczynamy od litery „b”. „B” jak bikini. Kiedy się pojawiło w połowie lat 50-tych, wywołało skandal i rewolucję, choć znane było już w starożytnym Rzymie. O historii najmniejszego kostiumu kąpielowego na świecie mówi Kinga Piotrowska - stylistka i pasjonatka historii mody.
Polskie Radio PiK - Wakacyjne abecadło z 29.06.2020