Niedziela, 16 grudnia 2018 r.   Imieniny: Albiny, Zdzisławy, Alicji
Polskie Radio PiK » PiKtogramy

Czytamy dla Ciebie...

"Pan Wołodyjowski"

Czytamy dla Ciebie!
Czytamy dla Ciebie!
Czytamy dla Ciebie!
Czytamy dla Ciebie!
Od 1 października, jako element jesiennej oferty Polskiego Radia PiK, proponujemy naszym Słuchaczom wtopienie się w kolekcję dzieł wybitnego polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza – klasyka literatury i mistrza plastycznych opisów, który zdobył w 1905 roku literacką Nagrodę Nobla za całokształt swojej twórczości. Sięgamy po powieść "Pan Wołodyjowski" stanowiącą III część słynnej Sienkiewiczowskiej Trylogii, pisanej "ku pokrzepieniu serc", pełnej uwielbianych od dekad bohaterów.

Radiową adaptacją dzieła zajął się Jacek Lecznar.

"Pan Wołodyjowski" to wzruszająca opowieść o sile przyjaźni, prawdziwym rycerstwie oraz o tym, że na miłość nigdy nie jest za późno.

Rok 1668. Michał Wołodyjowski porzuca służbę rycerską i wstępuje do klasztoru Kamedułów, by w samotności opłakiwać śmierć swojej narzeczonej Anusi. Z jego decyzją nie mogą się pogodzić przyjaciele: Skrzetuski, Kmicic i Zagłoba, szykują więc podstęp, który ma sprawić, by rycerz opuścił klasztorne mury. Misja się udaje, rycerz powraca do czynnej służby. Michał Wołodyjowski odnajduje również nową miłość, choć już stracił na to nadzieję – jego serce kradnie Basia Jeziorkowska, która wkrótce zostaje jego żoną.

Jednak szczęście młodego małżeństwa nie trwa długo – jako oddany królowi rycerz, Wołodyjowski musi opuścić ukochaną, aby bronić twierdzy w Kamieńcu Podolskim przed atakiem tureckim. Czy ta wyprawa zakończy się szczęśliwie?
źródło: wydawnictwoliterackie.pl
wydawnictwo literackie


Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.