Poniedziałek, 30 marca 2020 r.   Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda
Polskie Radio PiK » PiKtogramy

Czytamy dla Ciebie...

„Uciec, zapomnieć, znaleźć...”

Od 16 marca, u progu wiosny, startujemy z prezentacją odcinków kolejnej powieści na kujawsko-pomorskiej antenie. Za źródło posłużą nam karty wydanej w 2003 roku książki pt. „Uciec, zapomnieć, znaleźć...”, której autorem jest Kazimierz Wolny-Zmorzyński. Interpretacją radiową powieści zajął się Robert Chodur.

Zwykła, ale wciągająca historia Andrzeja Tereszyńskiego - absolwenta filologii polskiej Uniwersytetu Korczowskiego, który w dniu obrony pracy magisterskiej dowiaduje się od swojej narzeczonej, że ona nie chce wiązać z nim życia. Zrywa zaręczyny, odwołuje zaproszonych gości. Rozstanie z Darią odbija się na psychice Andrzeja. Wydaje mu się, że już nie spotka go żadna przykrość. Czy rzeczywiście? Ale to dopiero początek zmagania się z przeciwnościami losu.

Tłem powieści „Uciec, zapomnieć, znaleźć...” są wydarzenia lat 1978-1986, a dodatkowym jej walorem ciekawie i plastycznie zakreślone charaktery ludzi, którymi kieruje zazdrość, zawiść i brak życzliwości do innych.

źródło: lubimyczytac.plKazimierz Wolny-ZmorzyńskiKazimierz Wolny-Zmorzyński. Fot. lubimyczytac.pl – urodzony w rodzinie nauczycieli akademickich. Medioznawca i literaturoznawca. Profesor związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Śląskim oraz Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Twórca polskiej genologii dziennikarskiej, autor (wraz z prof. Andrzejem Kaliszewskim) systematyki gatunków dziennikarskich, jak również samodzielnie: systematyki reportażu, systematyki fotograficznych gatunków dziennikarskich, modelu odbiorcy fotografii dziennikarskiej oraz metody oceny i wartościowania fotograficznych gatunków dziennikarskich.

Pisze książki z zakresu literatury pięknej, literatury faktu, popularnonaukowej, językoznawstwa, nauki o literaturze, nauk społecznych a także encyklopedie i słowniki.

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK.
Czyta: Robert Chodur.
Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.