Sobota, 18 stycznia 2020 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » PiKtogramy

„Rzeka zbrodni”

Od 20 stycznia rozpoczynamy prezentację odcinków powieści pt. „Rzeka zbrodni” autorstwa Jarosława Jakubowskiego.

Śmierć nadeszła nocą...
Cztery ofiary połączone więzami krwi...

Styczeń 1920 roku to dla Bydgoszczy gorący czas. Na mocy traktatu wersalskiego miasto ma przejść w ręce polskie. Niemiecka administracja stopniowo przekazuje władzę, wojsko wycofuje się na zachód. Cały czas dochodzi jednak do różnych napięć między Niemcami i Polakami. W tej atmosferze, na krótko przed oficjalnym przekazaniem Polakom kluczy do miasta, dochodzi do strasznej zbrodni. Zamordowana zostaje rodzina Blochów z barki "Annelise". Ciała ułożone na wzór fontanny "Potop", napis krwią na ścianie kajuty stanowią zagadkę, którą usiłują rozwiązać bydgoscy policjanci. Dla komisarza Leona Gajewskiego to pierwsza poważna sprawa kryminalna. Śledczy muszą się ścigać z czasem - od szybkiego zakończenia dochodzenia zależy uspokojenie nastrojów w mieście.

Czy im się uda?
Weź głęboki oddech. Daj się ponieść ciemnej rzece...Jarosław Jakubowski – bydgoski poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej.

Studiował budownictwo lądowe na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Współuczestnik antologii literackiej „Mówi Bydgoszcz” oraz „Poza słowa. Antologii wierszy 1976-2006” (pod redakcją Tadeusza Dąbrowskiego). Współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Topos”.

W 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka odbyło się czytanie jego sztuki „Dom matki”. Na polskich scenach odbyły się premiery sztuk: „Generał”, „Życie”, „Koncert na rożek, bęben i violę”, „Wszyscy święci”, „Wieczny kwiecień”, „Człowiek, który nie umiał odejść”.

Na podstawie sztuk „Generał”, „Zgon w pałacu biskupim” i „Głową w dół” Polskie Radio zrealizowało słuchowiska.

Od roku 2006 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w latach 2009-2011 prezes oddziału bydgoskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK.
Czyta: Andrzej Mastalerz. Realizacja: Andrzej Brzoska.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.


„Cover”

Z początkiem 2020 roku proponujemy naszym Słuchaczom powieść pt. „Cover” autorstwa Grzegorza Filipa.

Fabuła „Covera” przypomina powieść drogi. Pisarz Ignacy Jawaszkiewicz i jego czytelnik Sebastian Hayder, niczym Don Kichot i Sancho Pansa, włóczą się po świecie, aby podbić Europę i odmienić oblicze literatury polskiej.

Przeżywają najróżniejsze przygody: deportowani z Niemiec, skaczą w czeski film z lat 70., stamtąd lądują na wielkiej imprezie na warszawskim Stadionie Narodowym, los niesie ich do Wilna, doświadczają dramatycznego epizodu w Tatrach, podróżują do wyroczni w Buenos Aires, gdzie zostają zaskoczeni przez rewolucję.

Na swej drodze obaj bohaterowie spotykają piękne i fascynujące kobiety, pośród nich trzy miłości Haydera: bezlitosną Emilię, ciepłą Ugne oraz tajemniczą Anabellę.Grzegorz Filip - urodził się w 1958 r. w Lublinie i jest do dziś związany z tym miastem. W młodości posmakował pracy w uprawach leśnych i w magazynie maszyn biurowych, zbierał owoce w sandomierskich sadach i poznawał tajniki scenografii w pracowni plastycznej teatru lalek. Recenzował wystawy sztuki, pisał o książkach, chodził po Beskidach i Tatrach…

Ukształtowały go: rodzina, harcerstwo, kino lat 70., jazz i rock, teatr alternatywny, sztuka współczesna, czasopisma literackie, artystyczne i muzyczne, drugi obieg i literatura emigracyjna, turystyka piesza, atmosfera Lublina.

Twórczość literacka Grzegorza Filipa obejmuje opowiadania i powieści. Prozę drukował od roku 2009 w „Akcencie”, „Arcanach”, „Frazie”, „Kresach”, „Odrze”, „Pograniczach” i „Toposie”. Wydał zbiór opowiadań „Teoria strun” (2010) oraz powieści: „Studnia” (2013), „Miłość pod koniec świata” (2016) i „Pomiędzy” (2016). Laureat stypendium twórczego Prezydenta Miasta Lublin.

Prowadzi blog literacki. Ma żonę i troje dzieci.

źródło: grzegorzfilip.wordpress.com

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.