Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2021-07-23, 06:00 Agnieszka Marszał

prof. Janusz Golinowski

Janusz Golinowski/fot. Archiwum
Janusz Golinowski/fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - prof. Janusz Golinowski
Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Obywatelska potrzebuje i Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego i jaką strategię powinien obrać rząd, by zachęcić Polaków do szczepień.Agnieszka Marszał: Wakacje w pełni, ale w polityce nudy nie ma. Wręcz przeciwnie - atmosfera jest gorąca. Spróbujmy podsumować chociaż część wydarzeń kilku ostatnich dni. Zacznijmy od sytuacji w Platformie Obywatelskiej. Czy PO - Pana zdaniem - potrzebuje i Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego?

prof. Janusz Golinowski: Rzadko zdarza się w polityce, aby rzeczywiście było dwóch liderów, zwłaszcza, że na dziś - dzięki marketingowi - mamy do czynienia, coraz bardziej, z widocznym modelem partii wodzowskiej. A w przypadku partii wodzowskiej najczęściej jeden z liderów jest tym, który określa dalsze kierunki rozwoju.

Czy wydarzenia wczorajszego wieczoru nie wróżą jednak tego, że tym liderem będzie Donald Tusk, który powrócił? Przypomnijmy, że wczoraj Borys Budka, na wyraźny wniosek właśnie Donalda Tuska, został przewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Cezary Tomczyk - dotychczasowy przewodniczący, złożył rezygnację z funkcji szefa. Wiemy, że Cezary Tomczyk to osoba, która jest jednak bardziej kojarzona z Rafałem Trzaskowskim. Prowadził jego kampanię przed wyborami prezydenckimi.

Tak. Tyle tylko, że taka spersonifikowana formy polityki, polegająca na tym, że jednemu coś obiecujemy, drugiemu coś oddajemy czy zabieramy, odbywa się wewnątrz samej Platformy, tym niemniej jednak, jeśli chodzi o strukturę - tak jak powiedziałem wcześniej - na dziś myślę, że na scenie pozostaje jeden lider. Jeśli chodzi o Platformę pokazuje to też historia - przypomnijmy moment jej powstawania z udziałem pana Płażyńskiego, pana Tuska i pana Olszewskiego. Dlatego też nie przeceniałbym tych obecnych roszad personalnych z uwagi na fakt, że w zasadzie one niczego nie wnoszą, oprócz pewnej takiej imitacji, że coś się dzieje, że to wszystko odbywa się z udziałem procedur demokratycznych. My bardzo często te procedury demokratyczne traktujemy jako taką świętość, nadużywamy pojęcia demokracji. Natomiast to się dobrze wpisuje w poprawność polityczną, aby rzeczywiście podkreślać, że wszystko jest lege artis...


Zobacz także

2021-08-31, godz. 06:32 Paweł Borys Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, a rozmawialiśmy m.in. o kondycji gospodarki. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-08-30, godz. 03:23 Radosław Wojtaszek Gościem Rozmowy dnia był Radosław Wojtaszek, arcymistrz szachowy, który rozpoczyna przygodę z bydgoskim klubem. Michał Jędryka: Co pan robi w Bydgoszczy? Ra ... » więcej 2021-08-27, godz. 06:05 Piotr Całbecki [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmowa o Dożynkach Wojewódzkich, które odbędą się w najbliższy weekend. ... » więcej 2021-08-26, godz. 04:15 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, przewodniczący Podkomisji Stałej Sejmu RP do Spraw Obywatelskich, Cudzoziemców i Migracji. Rozmawialiśm ... » więcej 2021-08-25, godz. 06:05 Janusz Kowalski Gościem Rozmowy Dnia był wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, a rozmawialiśmy między innymi o sytuacji na granicy polsko - białoruskiej. Magdale ... » więcej 2021-08-24, godz. 06:45 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był dr Sławomir Sadowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. A jej tematy, to sytuacja na polsko-białoruskiej granicy oraz o ... » więcej 2021-08-23, godz. 06:45 Maria Mazurkiewicz Gościem Rozmowy Dnia była wicekurator Maria Mazurkiewicz, a rozmawialiśmy o roli lektur w wykształceniu i zmianach, które właśnie w liście lektur nastąpiły. ... » więcej 2021-08-19, godz. 21:56 Premier Mateusz Morawiecki [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a rozmawialiśmy między innymi o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie oraz o stosun ... » więcej 2021-08-19, godz. 02:48 Krzysztof Drozdowski Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego. A jej tematem postać wybitnego kryptologa, bydgoszczani ... » więcej 2021-08-18, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej, w szczególności o problemach afgańskich i o roszczeniach iz ... » więcej
34567