Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Nauka i technologie
Plichta
2020-05-22, 16:40 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Rozgwieżdżony Toruń w obiektywie Piotra Majewskiego - zobacz to!

Spojrzenie na Wenus - Wenus i Fortuna /fot. Piotr Majewski/http://www.radio-teleskop.pl
Spojrzenie na Wenus - Wenus i Fortuna /fot. Piotr Majewski/http://www.radio-teleskop.pl
Zachód Słońca - most na Wiśle w Toruniu/fot. Piotr Majewski
Zachód Słońca - most na Wiśle w Toruniu/fot. Piotr Majewski
Jest radiowcem, ale także miłośnikiem i pasjonatem astronomii. Nasz radiowy kolega Piotr Majewski ma dla Państwa nowy filmowy kosmiczny projekt, który już dziś (22.05) będzie dostępny na jego kanale Youtube Radio-teleskop.pl.
Film „Rozgwieżdżony Toruń” powstał w ramach projektu Toruńskiej Agendy Kulturalnej „Daj sztukę”. Z Piotrem Majewskim rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Prezentacja jest efektem wielu sesji fotograficznych z różnych lat, pór roku, pór nocy i z różnych miejsc w mieście.

- Spoiwem jest Toruń. Taki był obstalunek. Toruńska Agenda Kulturalna prosiła, by zgłaszać projekty związane w jakiś sposób z Toruniem, a ponieważ mam zaszczyt i przyjemność od ponad 15 lat “astro” fotografować miasto, trochę materiału się nagromadziło. Jest więc o czym opowiadać, stąd też pojawiła się moja propozycja takiego astrofotograficznego spaceru po różnych zakątkach Torunia i okolic, często po zakątkach nieoczywistych. Znalazłem modus vivendi w postaci osobistej opowieści o tym jak powstawały zdjęcia, jakie były okoliczności ich wykonania, które efekty są łatwiejsze do uzyskania (np. Merkury jest planetą bardzo ulotną i trzeba wiedzieć, gdzie patrzeć w niebo, żeby go sfotografować). (...)

Film “Rozgwieżdżony Toruń” pojawi się w serwisie YouTube na kanale radio-teleskop.pl.

Więcej w materiale dźwiękowym Iwony Muszytowskiej- Rzeszotek, a całej rozmowy można wysłuchać w sobotę, 23 maja, po godz. 15:00 w audycji "Porozmawiajmy o kulturze".
Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)

Nauka i technologie

2021-01-21, godz. 22:31 Szczepionki przeciw COVID-19 Moderny i Pfizera – porównanie Mechanizm działania szczepionek Moderny i konsorcjum Pfizera i BioNTech jest taki sam. Produkty różnią się jednak m.in. warunkami, w jakich powinny być przech ... » więcej 2021-01-21, godz. 15:24 Nie dosyć, że smaczny to jeszcze zdrowy. Chleb z pradawnych odmian Projekt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego „Pradawne Ziarno” sukcesem nie tylko naukowym, ale i komercyjnym. » więcej 2021-01-15, godz. 09:34 Badanie wskazuje, że SARS-CoV-2 może zakażać komórki nerwowe i uszkadzać mózg Koronawirus SARS-CoV-2 może bezpośrednio zakażać ludzkie komórki nerwowe i uszkadzać tkankę mózgu - wynika z badań in vitro prowadzonych na organoidach, minia ... » więcej 2021-01-08, godz. 08:47 Brytyjscy naukowcy: palenie zwiększa ryzyko poważnych objawów COVID-19 i hospitalizacji Palenie papierosów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów COVID-19, a palacze częściej niż osoby niepalące trafiają do szpitala z powodu tej ch ... » więcej 2020-12-28, godz. 17:08 Nauka i etyka: komisja episkopatu o szczepionce przeciw koronawirusowi [wideo] „Każdy człowiek ma prawo do informacji o szczepionkach, o ich działaniu, czy o ich procesie technologicznym. Każdy człowiek ma prawo do dobrowolności realizac ... » więcej 2020-12-15, godz. 08:36 Objawy niepożądane po szczepionce przeciw SARS-CoV-2 rzadko u seniorów - Skutki uboczne podania szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u osób powyżej 55. roku życia występowały rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u młodszych uczestnikó ... » więcej 2020-12-11, godz. 17:02 Firmy Pfizer, BioNTech i Moderna przedstawiły dane w sprawie szczepionek Firmy Pfizer i BioNTech oraz Moderna przedstawiły „bardzo solidne” dane dotyczące opracowanych przez nie szczepionek na COVID-19, będące dobrą podstawą do oce ... » więcej 2020-12-09, godz. 19:49 Cyberatak na Europejską Agencję Leków badającą m.in. szczepionki Europejska Agencja Leków (EMA) stała się celem cyberataku - poinformowano w środę na stronie EMA. Nie podano żadnych dalszych informacji oprócz tego, że w spr ... » więcej 2020-12-07, godz. 07:50 Terapia dzieci i ich rodzin. Budują Centrum Pomocy Psychologicznej [zdjęcia] Centrum Pomocy Psychologicznej UKW prawie gotowe. Obecnie trwają prace wykończeniowe budynku, który oficjalnie otwarty zostanie wiosną. » więcej 2020-12-03, godz. 09:37 Zakażeni SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. I chorować ciężej Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić COVID-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekc ... » więcej
1234567