Piątek, 20 maja 2022 r.   Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-02-07, 16:04 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

Fotografie, dokumenty, płyty winylowe. Pola Negri na wystawie w Toruniu [zdjęcia]

„Pola Negri. Lipnowska legenda kina" to wystawa, która w poniedziałek otwarta została w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu/fot. Andrzej Goiński
„Pola Negri. Lipnowska legenda kina" to wystawa, która w poniedziałek otwarta została w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu/fot. Andrzej Goiński
„Pola Negri. Lipnowska legenda kina" to wystawa, która w poniedziałek otwarta została w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Ekspozycja przygotowana została z okazji 125. rocznicy urodzin legendarnej aktorki pochodzącej z Lipna.
Na wystawę trafiły pamiątki oraz materiały udostępnione przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri. - Ta kolekcja powstaje od 2005 roku. Bogactwo talentów Poli Negri skutkuje bogactwem jej dorobku artystycznego i tym samym zbiorów po aktorce, których każdego roku w Lipnie przybywa – mówi Dorota Łańcucka z Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Pocztówki, fotografie, dokumenty, płyty winylowe, autograf aktorki - na wystawie zgromadzono wiele ciekawych eksponatów, które opowiadają o tej wielkiej hollywoodzkiej gwieździe kina niemego. - Chcemy, żeby rok 2022 poświęcony Poli Negri był dla nas wszystkich inspiracją i dawał wiarę w to, że możemy dotykać gwiazd, spełniać marzenia. Jesteśmy dumni z takich postaci, które są częścią historii naszego regionu, dziedzictwa które tworzy się od pokoleń - mówił podczas otwarcia marszałek Piotr Całbecki.

Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się 2 stycznia 1897 roku w Lipnie. Zanim ukończyła 10 lat była już uczennicą warszawskiej Szkoły Baletowej. Karierę tancerki pokrzyżowała jej choroba, zdecydowała się więc na edukację aktorską. W wieku 15 lat zagrała swoją debiutancką rolę w „Ślubach panieńskich". Lipnianka związała się wówczas z aktorskim atelier „Sphinx", gdzie powstawały pierwsze filmy z jej udziałem. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1914 roku w „Niewolnicy zmysłów". W 1917 roku przeniosła się do Berlina. Rola w filmie „Madame DuBarry" zwróciła uwagę dyrektorów Paramount Pictures. Jako pierwsza europejska aktorka w historii w 1922 roku Negri podpisała z wytwórnią kontrakt. Ten sukces sprawił, że stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd amerykańskiego filmu niemego. Rozsławiły ją nie tylko role filmowe, ale także styl życia. Malowała paznokcie, nosiła botki na wysokim obcasie i bardzo oryginalne suknie. Przyjaźniła się z Charliem Chaplinem, Rudolphem Valentino i Margaret West. Rewolucja dźwiękowa w kinematografii niestety zakończyła karierę Poli Negri. Po drugiej wojnie światowej zagrała w trzech tylko filmach - w ostatnim z 1964 roku, zagrała samą siebie. W 1970 roku wydała autobiografię „Pamiętnik gwiazdy". Zmarła w wieku 90 lat w San Antonio 1 sierpnia 1987 roku.

W 2021 roku Pola Negri, uchwałą Rady Miejskiej w Lipnie, otrzymała pośmiertnie tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Lipna. Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego ustanowił  rok 2022 w naszym regionie Rokiem Poli Negri. Urząd Marszałkowski jest też wydawcą komiksu, który przedstawia losy „polskiej królowej Hollywood".
Rozmowa z kuratorką wystawy Dorotą Łańcucką

Kultura

2022-05-20, godz. 08:00 Film przygodowy, dramat, niemal western. Wygraj bilety na „Złoto” [zwiastun] „Złoto” - trzymający w napięciu thriller z nieoczywistą rolą Zaca Efrona - trafi dziś na ekrany kin. Mamy dla Państwa pięć podwójnych zaproszeń… » więcej 2022-05-20, godz. 07:00 Konkurs Grand PiK 2022: Ballady pokazują geniusz Adama Mickiewicza [posłuchaj!] Rozpoczynamy prezentację reportaży i słuchowisk zgłoszonych na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2022”. Na początek propozycja… » więcej 2022-05-20, godz. 06:45 Festiwal Muzykofilia przypomni wielkiego, choć trochę niedocenionego kompozytora Twórczość Kazimierza Serockiego zdominuje tegoroczną, 6. już edycję Festiwalu Muzykofilia. Wydarzenie rozpoczyna się w piątek (20 maja). » więcej 2022-05-19, godz. 21:06 Nie żyje Vangelis Papathanassiou! Jeszcze w środowy wieczór 18 maja Jego wspaniała muzyka brzmiała na antenie Polskiego Radia PiK. Nikt nie wiedział, że dzień wcześniej odszedł z tego… » więcej 2022-05-19, godz. 10:15 Żywiołowy koncert TGD i słowa polskiego Papieża. Uczcili jego urodziny [wideo, zdjęcia] Wspólna modlitwa, słuchanie słów polskiego Papieża i świadectwa prezes Hospicjum Pomorze Dzieciom z Gdańska czy wreszcie niezwykły koncert zespołu Trzecia… » więcej 2022-05-18, godz. 16:41 Nareszcie na żywo! W Szafarni zaczyna się konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży To prawdziwe święto - w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni po dwóch latach pandemii znów na żywo wystąpią młodzi artyści. W środę (18 maja) inauguracja… » więcej 2022-05-18, godz. 14:45 Książki, ilustracje i listy Marii Konopnickiej. Jest wystawa, bo „to jej Rok” „To jest mój rok!” - to tytuł wystawy przygotowanej z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej i obchodów Roku wybitnej pisarki. Ekspozycję oglądać… » więcej 2022-05-17, godz. 21:35 Literatura, historia i muzyka, czyli nowy projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Póki Polska żyje w nas” to nowy autorski projekt realizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Będzie to muzyczna podróż w świat polskich kompozytorów… » więcej 2022-05-17, godz. 20:20 Sukces ucznia Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy 13-letni Błażej Beszczyński - uczeń w klasie fagotu Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy poleci do USA na stypendium i będzie uczestniczył… » więcej 2022-05-17, godz. 09:39 „Życie na wypadek wojny” i inne spektakle polskie i zagraniczne. Startuje „Kontakt” Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” w Toruniu wraca do formuły sprzed lat i będzie odbywać się co roku. W programie tegorocznej, 26. edycji jest… » więcej
1234567