Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2021-11-23, 08:00 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Prace malarzy Stanisława Baja i Rafała Borcza na wystawie w BWA. Co je łączy?

„Nad morzem mgieł
„Nad morzem mgieł'' to tytuł wspólnej wystawy Stanisława Baja i Rafała Borcza w BWA/fot. Bogumiła Wresiło
Przebywanie w bliskości z naturą, postrzeganą z perspektywy konkretnych miejsc na ziemi: Podlasia i Bieszczad - to klucz do twórczości Stanisława Baja i Rafała Borcza, których prace od 23 listopada prezentować będzie Galeria Miejska bwa.
Tytuł wystawy jest nieprzypadkowy...

- Jest to nawiązanie do pewnej pracy, nawiązanie do jednego z najbardziej znanych dzieł niemieckiego romantyzmu, do obrazu Caspara Davida Friedricha „Wędrowiec nad morzem mgły". Zobaczymy prace dwóch artystów, w zasadzie zupełnie niezależnych od siebie, chociaż okazało się, że ci artyści znają się doskonale. Zobaczymy prace Stanisława Baja i Rafała Borcza. To ja zdecydowałam połączyć prace obydwu malarzy. Kluczem do tego tytułu, i do połączenia tych dwóch sylwetek artystów i ich prac było nawiązanie właśnie do myśli Caspara Davida Friedricha o pewnym doświadczeniu obcowania z naturą. Friedrich wskazywał na potrzebę samotności.

W przypadku tych dwóch artystów, to, co ich łączy to jest właśnie pewne podejście do sposobu malowania. Artyści mają swoje ulubione miejsca, do którego wracają w zasadzie cały czas. W przypadku Rafała Borcza jest to oderwane od świata miejsce, jezioro położone w Bieszczadach, gdzie nawet nie można dojechać żadnym środkiem komunikacji, natomiast w przypadku Stanisława Baja jest to niewielki skrawek ziemi położony nad samym Bugiem, w pobliżu miejscowości Dołhobrody, tam gdzie artysta urodził się i nadal mieszka - mówi Danuta Pałys, kurator wystawy, z którą rozmawiała Bogumiła Wresiło.

Więcej w materiale dźwiękowym.Stanisław Baj urodził się w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni. Autor ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Od blisko trzech dekad jego twórczość to pejzaż, głównie rzeka Bug oraz portret.

Rafał Borcz jest absolwentem Wydziału Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka. Dziś na macierzystej uczelni prowadzi Pracownię Rysunku. Laureat wielu nagród i wyróżnień w tym m.in. Grand Prix 35. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień” czy pierwszej nagrody na XXI Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i fotografią.

Twórczość artystów oglądać będzie można od wtorku 23 listopada w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy (ul. Gdańska 20). Wernisaż rozpocznie się o godz. 18. Galeria zaprasza do oglądania wystaw i wydarzeń także online, na stronie internetowej w zakładce: Galeria online

Materiał Bogumiły Wresiło (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2021-12-08, godz. 18:15 Sam Rubinstein chciał tego konkursu. Grają młodzi pianiści z 12 krajów Przesłuchania pierwszego etapu Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam' rozpoczęły się w środę w Bydgoszczy. » więcej 2021-12-08, godz. 16:59 Odwołań nie było. Wykonawca nowego kampusu Akademii Muzycznej wybrany Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy coraz bliżej. Jest szansa, że jeszcze przed świętami uczelnia podpisze umowę z firmą, która wygrała prze ... » więcej 2021-12-08, godz. 14:55 Ale maszyna! Wypożyczysz książkę, grę i audiobooka. Jakie to proste! To ułatwienie dla czytelników. Na bydgoskim Miedzyniu stanął książkomat. Urządzenie pojawiło się dzięki mieszkańcom, którzy zagłosowali na projekt w Bydgoskim ... » więcej 2021-12-08, godz. 10:30 Stare bryczki jak nowe. Można je oglądać w Olęderskim Parku Etnograficznym Muzeum Etnograficzne w Toruniu zakończyło realizację projektu polegającego na profesjonalnej renowacji datowanych na okres międzywojenny dwóch zabytkowych poj ... » więcej 2021-12-07, godz. 14:00 Młodzi pianiści rywalizują w Bydgoszczy. Rozpoczyna się Konkurs Rubinsteina We wtorek uroczysta inauguracja, a w środę przesłuchania pierwszego etapu. W Bydgoszczy rozpoczyna się XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Ru ... » więcej 2021-12-07, godz. 11:05 Fotograf podróżuje pociągiem, więc w filmie wystąpi też Pesa. Kręcą w Bydgoszczy Najpierw była Bydgoszcz, potem Ostromecko, wreszcie zakłady Pesa - w grodzie nad Brdą i okolicach kręcone były zdjęcia do drugiej części filmu pt. „Negatyw” w ... » więcej 2021-12-07, godz. 10:15 „Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazda". Koncert świąteczny Ziemi Bydgoskiej Koncert bożonarodzeniowy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska odbędzie się w sobotę (18 grudnia) w bydgoskiej Hali Artego-Arena. Wystąpią tancerze, chór, so ... » więcej 2021-12-07, godz. 08:40 Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla toruńskiej artystki Krystyna Szalewska-Gałdyńska, toruńska artystka, malarka, autorka grafik i rysunków, została uhonorowana medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. » więcej 2021-12-06, godz. 06:55 Kody Legimi, czytniki i książkomat. Nowoczesność w bydgoskiej bibliotece Jest już wirtualna wypożyczalnia książek w formie elektronicznej, a także gier planszowych i gier VR, a wkrótce uruchomiony zostanie książkomat. Takie propozy ... » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Teatr wymyWammy zaprasza na dwa spektakle. Będzie improwizacja! „Krótkie gry z warsztatowiczami'” - już w niedzielę wieczorem (5 grudnia) na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. To spektakl przygotowany przez by ... » więcej
1234567