Piątek, 30 września 2022 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-11-23, 08:00 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Prace malarzy Stanisława Baja i Rafała Borcza na wystawie w BWA. Co je łączy?

„Nad morzem mgieł
„Nad morzem mgieł'' to tytuł wspólnej wystawy Stanisława Baja i Rafała Borcza w BWA/fot. Bogumiła Wresiło
Przebywanie w bliskości z naturą, postrzeganą z perspektywy konkretnych miejsc na ziemi: Podlasia i Bieszczad - to klucz do twórczości Stanisława Baja i Rafała Borcza, których prace od 23 listopada prezentować będzie Galeria Miejska bwa.
Tytuł wystawy jest nieprzypadkowy...

- Jest to nawiązanie do pewnej pracy, nawiązanie do jednego z najbardziej znanych dzieł niemieckiego romantyzmu, do obrazu Caspara Davida Friedricha „Wędrowiec nad morzem mgły". Zobaczymy prace dwóch artystów, w zasadzie zupełnie niezależnych od siebie, chociaż okazało się, że ci artyści znają się doskonale. Zobaczymy prace Stanisława Baja i Rafała Borcza. To ja zdecydowałam połączyć prace obydwu malarzy. Kluczem do tego tytułu, i do połączenia tych dwóch sylwetek artystów i ich prac było nawiązanie właśnie do myśli Caspara Davida Friedricha o pewnym doświadczeniu obcowania z naturą. Friedrich wskazywał na potrzebę samotności.

W przypadku tych dwóch artystów, to, co ich łączy to jest właśnie pewne podejście do sposobu malowania. Artyści mają swoje ulubione miejsca, do którego wracają w zasadzie cały czas. W przypadku Rafała Borcza jest to oderwane od świata miejsce, jezioro położone w Bieszczadach, gdzie nawet nie można dojechać żadnym środkiem komunikacji, natomiast w przypadku Stanisława Baja jest to niewielki skrawek ziemi położony nad samym Bugiem, w pobliżu miejscowości Dołhobrody, tam gdzie artysta urodził się i nadal mieszka - mówi Danuta Pałys, kurator wystawy, z którą rozmawiała Bogumiła Wresiło.

Więcej w materiale dźwiękowym.Stanisław Baj urodził się w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni. Autor ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Od blisko trzech dekad jego twórczość to pejzaż, głównie rzeka Bug oraz portret.

Rafał Borcz jest absolwentem Wydziału Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka. Dziś na macierzystej uczelni prowadzi Pracownię Rysunku. Laureat wielu nagród i wyróżnień w tym m.in. Grand Prix 35. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień” czy pierwszej nagrody na XXI Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i fotografią.

Twórczość artystów oglądać będzie można od wtorku 23 listopada w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy (ul. Gdańska 20). Wernisaż rozpocznie się o godz. 18. Galeria zaprasza do oglądania wystaw i wydarzeń także online, na stronie internetowej w zakładce: Galeria online

Materiał Bogumiły Wresiło (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2022-09-30, godz. 14:30 Świętują seniorzy, kawosze i melomani. Co się dzieje w weekend? [przewodnik] To będzie weekend dla seniorów, ale nie tylko. Trwa 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny i Vintage Photo Festival, zaplanowano też obchody Święta Kawy czy Noc Bibliotek… » więcej 2022-09-30, godz. 14:00 Wodecki wiecznie żywy! Niezwykłe wydarzenie w Bydgoszczy Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego oraz Fabryka Lloyda zapraszają do udziału w II… » więcej 2022-09-30, godz. 11:57 Kanadyjski wiolonczelista wystąpi na 60. BFM. Zaprasza na swój koncert [wideo] Twórczość brytyjskiego kompozytora - Edwarda Elgara - zainauguruje kolejny koncert odbywający się w ramach 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Jego koncert… » więcej 2022-09-30, godz. 10:21 Gramy tylko polskie piosenki! Dzień Polskiej Muzyki w Polskim Radiu PiK W sobotę (1 października) już po raz czwarty w Polskim Radiu PiK będziemy świętować Dzień Polskiej Muzyki. Włączamy się w ogólnopolską kampanię społeczną… » więcej 2022-09-29, godz. 21:00 Theatro Project w Toruniu. Retransmisja koncertu w Polskim Radiu PiK [zdjęcia] Zespół Theatro Project - Jorgos Skolias & Apostolis Anthimos - zagrali we wrześniu w Hard Rock Pubie Pamela w Toruniu. Retransmisja koncertu odbędzie się… » więcej 2022-09-28, godz. 20:41 Zbliża się „Weekend seniora z kulturą”. Warto wyjść z domu – atrakcje czekają! [program] Kilkadziesiąt instytucji z regionu dołączyło do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Weekend seniora z kulturą”. Dzięki… » więcej 2022-09-28, godz. 07:55 „Tribute to Gulda” - koncert Adama Kośmiei w Teatrze Kameralnym W czwartek (29 września) Festiwal Muzyka w willi Blumwego po raz pierwszy zagości na scenie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Aby sprawdzić, jak zabrzmi muzyka… » więcej 2022-09-27, godz. 07:00 Gawędziarze, tancerze i śpiewacy ludowi spotkali się w Osięcinach [zdjęcia] Po rocznej przerwie pandemicznej, w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach (powiat radziejowski) zorganizowano Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego… » więcej 2022-09-26, godz. 10:05 The King’s Singers w Bydgoszczy. Zapraszają na swój koncert [wideo] The King’s Singers - jeden z najsłynniejszych zespołów wokalnych na świecie - wystąpi w środę (28 września) na 60. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym. » więcej 2022-09-25, godz. 20:30 Muzyka łagodzi obyczaje. Na bydgoskiej scenie zespoły ukraińskie, białoruskie, romskie Dwanaście grup polskich i zagranicznych zagrało podczas międzynarodowego koncertu, pt. „Muzyka Łączy narody' na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Byd… » więcej
1234567