Sobota, 21 maja 2022 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-11-23, 08:00 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Prace malarzy Stanisława Baja i Rafała Borcza na wystawie w BWA. Co je łączy?

„Nad morzem mgieł
„Nad morzem mgieł'' to tytuł wspólnej wystawy Stanisława Baja i Rafała Borcza w BWA/fot. Bogumiła Wresiło
Przebywanie w bliskości z naturą, postrzeganą z perspektywy konkretnych miejsc na ziemi: Podlasia i Bieszczad - to klucz do twórczości Stanisława Baja i Rafała Borcza, których prace od 23 listopada prezentować będzie Galeria Miejska bwa.
Tytuł wystawy jest nieprzypadkowy...

- Jest to nawiązanie do pewnej pracy, nawiązanie do jednego z najbardziej znanych dzieł niemieckiego romantyzmu, do obrazu Caspara Davida Friedricha „Wędrowiec nad morzem mgły". Zobaczymy prace dwóch artystów, w zasadzie zupełnie niezależnych od siebie, chociaż okazało się, że ci artyści znają się doskonale. Zobaczymy prace Stanisława Baja i Rafała Borcza. To ja zdecydowałam połączyć prace obydwu malarzy. Kluczem do tego tytułu, i do połączenia tych dwóch sylwetek artystów i ich prac było nawiązanie właśnie do myśli Caspara Davida Friedricha o pewnym doświadczeniu obcowania z naturą. Friedrich wskazywał na potrzebę samotności.

W przypadku tych dwóch artystów, to, co ich łączy to jest właśnie pewne podejście do sposobu malowania. Artyści mają swoje ulubione miejsca, do którego wracają w zasadzie cały czas. W przypadku Rafała Borcza jest to oderwane od świata miejsce, jezioro położone w Bieszczadach, gdzie nawet nie można dojechać żadnym środkiem komunikacji, natomiast w przypadku Stanisława Baja jest to niewielki skrawek ziemi położony nad samym Bugiem, w pobliżu miejscowości Dołhobrody, tam gdzie artysta urodził się i nadal mieszka - mówi Danuta Pałys, kurator wystawy, z którą rozmawiała Bogumiła Wresiło.

Więcej w materiale dźwiękowym.Stanisław Baj urodził się w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni. Autor ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Od blisko trzech dekad jego twórczość to pejzaż, głównie rzeka Bug oraz portret.

Rafał Borcz jest absolwentem Wydziału Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka. Dziś na macierzystej uczelni prowadzi Pracownię Rysunku. Laureat wielu nagród i wyróżnień w tym m.in. Grand Prix 35. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień” czy pierwszej nagrody na XXI Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i fotografią.

Twórczość artystów oglądać będzie można od wtorku 23 listopada w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy (ul. Gdańska 20). Wernisaż rozpocznie się o godz. 18. Galeria zaprasza do oglądania wystaw i wydarzeń także online, na stronie internetowej w zakładce: Galeria online

Materiał Bogumiły Wresiło (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2022-05-20, godz. 19:45 Niesamowita sztuka Wojciecha Fangora. Wystawa w CSW w Toruniu [zdjęcia, wideo] W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin jednego z najważniejszych malarzy XX wieku. Wystawa poświęcona jego różnorodnej twórczości od piątku prezentowana… » więcej 2022-05-20, godz. 16:37 „Koncert z solistą” w Filharmonii Pomorskiej. W programie m.in. Mozart Klasyka w pełnym wydaniu zagości podczas piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. » więcej 2022-05-20, godz. 15:00 Grand PiK 2022: Kim był kiedyś „Belfer z ulicy”? Reportaż PR Katowice [posłuchaj!] Prezentujemy reportaże i słuchowiska zgłoszone na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2022”. Oto propozycja Polskiego Radia Kato… » więcej 2022-05-20, godz. 07:00 Konkurs Grand PiK 2022: Ballady pokazują geniusz Adama Mickiewicza [posłuchaj!] Rozpoczynamy prezentację reportaży i słuchowisk zgłoszonych na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2022”. Na początek propozycja… » więcej 2022-05-20, godz. 06:45 Festiwal Muzykofilia przypomni wielkiego, choć trochę niedocenionego kompozytora Twórczość Kazimierza Serockiego zdominuje tegoroczną, 6. już edycję Festiwalu Muzykofilia. Wydarzenie rozpoczyna się w piątek (20 maja). » więcej 2022-05-19, godz. 21:06 Nie żyje Vangelis Papathanassiou! Jeszcze w środowy wieczór 18 maja Jego wspaniała muzyka brzmiała na antenie Polskiego Radia PiK. Nikt nie wiedział, że dzień wcześniej odszedł z tego… » więcej 2022-05-19, godz. 10:15 Żywiołowy koncert TGD i słowa polskiego Papieża. Uczcili jego urodziny [wideo, zdjęcia] Wspólna modlitwa, słuchanie słów polskiego Papieża i świadectwa prezes Hospicjum Pomorze Dzieciom z Gdańska czy wreszcie niezwykły koncert zespołu Trzecia… » więcej 2022-05-18, godz. 16:41 Nareszcie na żywo! W Szafarni zaczyna się konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży To prawdziwe święto - w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni po dwóch latach pandemii znów na żywo wystąpią młodzi artyści. W środę (18 maja) inauguracja… » więcej 2022-05-18, godz. 14:45 Książki, ilustracje i listy Marii Konopnickiej. Jest wystawa, bo „to jej Rok” „To jest mój rok!” - to tytuł wystawy przygotowanej z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej i obchodów Roku wybitnej pisarki. Ekspozycję oglądać… » więcej 2022-05-17, godz. 21:35 Literatura, historia i muzyka, czyli nowy projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Póki Polska żyje w nas” to nowy autorski projekt realizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Będzie to muzyczna podróż w świat polskich kompozytorów… » więcej
1234567