Niedziela, 01 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Nadii, Justyna, Juliana
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-07-18, 21:00 Magda Jasińska/Redakcja

Wiolonczela i organy w duecie. Muzyczne małżeństwo, czyli „Cellorganic”

Renata i Radosław Marcowie Fot. Magda Jasińska
Renata i Radosław Marcowie Fot. Magda Jasińska
Muzyczne małżeństwo wiolonczelistka - Profesor Renata Marzec i organista - Profesor Radosław Marzec bardzo pracowicie spędzają wakacje. Jak co roku koncertują, organizują koncerty i przygotowują festiwal.
Oboje na co dzień pracują w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W chwilach wolnych realizują swoje pasje pozamuzyczne: fotografię i hodowlę roślin. Ale wakacje mieli krótkie: - Udało nam się na 5 dni wyrwać nad morze i to na razie koniec - opowiadają. - Przed nami dużo koncertów, więc dużo pracy, choć nie narzekamy - mówią. - Koncerty i festiwale organowe odbywają się zazwyczaj w wakacje, więc dla nas to są żniwa. Najbliższe wolne dni będą chyba w listopadzie.

Co ciekawe, ostatnio Duet „Cellorganic” częściej występuje za granicą, niż w kraju. - Duety wiolonczela-organy zdarzają się rzadko. W naszym przypadku powstał, bo jesteśmy małżeństwem. Jest sporo literatury na ten skład, trochę transkrypcji też gramy. Pierwszy nasz duet odbył się jeszcze przed naszym związkiem, a już w małżeństwie zaczęliśmy wspólnie planować nasze koncerty - najpierw w Polsce, a potem okazało się, że na festiwalach zagranicznych nasz duet jest ewenementem - opowiadają. - Dostajemy naprawdę dużo zaproszeń, co naprawdę bardzo nas cieszy.
Relacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2021-08-01, godz. 12:44 Odrestaurowany cyfrowo „Kanał” Wajdy w rocznicę Powstania w bydgoskim kinie To będzie wyjątkowa projekcja w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny! » więcej 2021-07-31, godz. 18:07 „Pośród nas” - pamięci Mieczysława Franaszka [zdjęcia] 31 lipca o godz. 15:50 dokładnie w drugą rocznicę śmierci znanego i cenionego aktora Mieczysława Franaszka, na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy odsłonięta z ... » więcej 2021-07-31, godz. 16:12 Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz - muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor Jerzy „Duduś' Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwięko ... » więcej 2021-07-30, godz. 09:51 Piosenki Anny Jantar popłyną z „Rzeką Muzyki”. Zaśpiewa Joanna Smajdor Znana z telewizyjnych programów muzycznych Joanna Smajdor wystąpi podczas kolejnego koncertu „Rzeka Muzyki” w Bydgoszczy - w niedzielę (1 sierpnia) w amfiteat ... » więcej 2021-07-30, godz. 08:15 Women’s Voices Festival: najlepsze polskie wokalistki wystąpią w Bydgoszczy Paulina i Natalia Przybysz, Kayah, Brodka, Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Ania Rusowicz, Margaret, Monika Borzym - te i inne wokalistki zaśpiewają w Bydg ... » więcej 2021-07-28, godz. 09:14 Ciężkie czasy pokazują w sztuce. Wystawa w Bydgoszczy i w Mannheim Dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich artystów bierze udział w projekcie „Harte Zeiten. Ciężkie czasy'' realizowanym przez Galerię Miejską bwa we współ ... » więcej 2021-07-26, godz. 20:08 Anna Maria Jopek i Jojo Mayer na Festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy W sierpniu na bydgoskim festiwalu Drums Fusion zaśpiewa Anna Maria Jopek, pojawi się też znany na świecie producent muzyczny, muzyk, kompozytor i instrumental ... » więcej 2021-07-25, godz. 09:55 Wyróżnienie zespołu „Ziemia Bydgoska” na konkursie w Albanii [zdjęcia] Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” wraca z Międzynarodowego Festiwalu w Albanii z nagrodą za najpiękniejsze stroje. To wyróżnienie jest szczególne dla Ma ... » więcej 2021-07-24, godz. 11:45 Pięciu Polaków będzie reprezentowało Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Konkursie Chopinowskim Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Adam Kałduński ale też wyłonieni w eliminacjach: Jakub Kuszlik i Marcin Wieczorek, to studenci i absolwenci Akademii Muzycznej ... » więcej 2021-07-24, godz. 08:02 Rozśpiewana Bydgoszcz, czyli I Konkurs Wokalny im. Zbigniewa Wodeckiego „Sobą być" Bydgoszcz znowu stanie się przystanią dla twórczości krakowskiego artysty. Po Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”, którego trzynasta edycja niedaw ... » więcej
1234567