Poniedziałek, 02 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Kariny, Gustawa, Euzebiusza
Polskie Radio PiK » Kultura
Harte Zeiten / Ciężkie Czasy
2021-05-23, 19:33 Magda Jasińska

„Młodym nie jest łatwo na rynku muzycznym". Michał Dworzyński o dyplomantach

Koncert Dyplomantów Fot. FB Akademii Muzycznej Adam Kujawski
Koncert Dyplomantów Fot. FB Akademii Muzycznej Adam Kujawski
W Filharmonii Pomorskiej odbył się koncert dyplomantów Akademii Muzycznej. Akademicką orkiestrę symfoniczną poprowadził jej szef - Michał Dworzyński.
To już tradycja, że najlepsi dyplomanci prezentują się podczas specjalnego dorocznego koncertu. W tym roku koncert był transmitowany w sieci, a wybrano pięcioro solistów.

- Po studiach muzycznych nie jest łatwo. Na rynku muzycznym bardzo trudno się przebić. Są konkursy, które pomagają, ale wygrywa je niewielu - mówił Michał Dworzyński, szef Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej. - Praca pedagoga podoba mi się coraz bardziej. Wczoraj pożegnałem pierwszy rok prowadzony przeze mnie. Studentów, których prowadziłem - tych, którzy byli na czwartym, piątym roku, gdy zaczynałem pracować w Akademii Muzycznej - spotykam już w zawodowych orkiestrach i to są bardzo miłe spotkania - dodał.

W programie koncertu dyplomantów znalazły się następujące utwory:
1. Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 24 c-moll, cz. I w wykonaniu Dominika Franczuka,
2. Wolfgang Amadeusz Mozart – recytatyw i aria Dorabelli Ah! scostati!… Smanie implacabili z I aktu opery Così fan tutte - Jana Dolgert mezzosopran,
3. Johann Nepomuk Hummel – Koncert na trąbkę E-dur (w wersji w Es-dur) - Stanisław Karczewski trąbka,
4. Gioacchino Rossini – La calunnia… aria Don Basilia z I aktu opery Cyrulik Sewilski - Wojciech Urbanowski bas,
5. Antonin Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104, cz. I - Agata Nowak wiolonczela.
Relacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2021-08-01, godz. 20:36 Kazimierz Kowalski nie żyje. Znany śpiewak wkrótce miał obchodzić 50-lecie pracy artystycznej W wielu 70 lat zmarł śpiewak operowy oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi Kazimierz Kowalski. Informację o śmierci artysty ... » więcej 2021-08-01, godz. 12:44 Odrestaurowany cyfrowo „Kanał” Wajdy w rocznicę Powstania w bydgoskim kinie To będzie wyjątkowa projekcja w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny! » więcej 2021-07-31, godz. 18:07 „Pośród nas” - pamięci Mieczysława Franaszka [zdjęcia] 31 lipca o godz. 15:50 dokładnie w drugą rocznicę śmierci znanego i cenionego aktora Mieczysława Franaszka, na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy odsłonięta z ... » więcej 2021-07-31, godz. 16:12 Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz - muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor Jerzy „Duduś' Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwięko ... » więcej 2021-07-30, godz. 09:51 Piosenki Anny Jantar popłyną z „Rzeką Muzyki”. Zaśpiewa Joanna Smajdor Znana z telewizyjnych programów muzycznych Joanna Smajdor wystąpi podczas kolejnego koncertu „Rzeka Muzyki” w Bydgoszczy - w niedzielę (1 sierpnia) w amfiteat ... » więcej 2021-07-30, godz. 08:15 Women’s Voices Festival: najlepsze polskie wokalistki wystąpią w Bydgoszczy Paulina i Natalia Przybysz, Kayah, Brodka, Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Ania Rusowicz, Margaret, Monika Borzym - te i inne wokalistki zaśpiewają w Bydg ... » więcej 2021-07-28, godz. 09:14 Ciężkie czasy pokazują w sztuce. Wystawa w Bydgoszczy i w Mannheim Dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich artystów bierze udział w projekcie „Harte Zeiten. Ciężkie czasy'' realizowanym przez Galerię Miejską bwa we współ ... » więcej 2021-07-26, godz. 20:08 Anna Maria Jopek i Jojo Mayer na Festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy W sierpniu na bydgoskim festiwalu Drums Fusion zaśpiewa Anna Maria Jopek, pojawi się też znany na świecie producent muzyczny, muzyk, kompozytor i instrumental ... » więcej 2021-07-25, godz. 09:55 Wyróżnienie zespołu „Ziemia Bydgoska” na konkursie w Albanii [zdjęcia] Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” wraca z Międzynarodowego Festiwalu w Albanii z nagrodą za najpiękniejsze stroje. To wyróżnienie jest szczególne dla Ma ... » więcej 2021-07-24, godz. 11:45 Pięciu Polaków będzie reprezentowało Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Konkursie Chopinowskim Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Adam Kałduński ale też wyłonieni w eliminacjach: Jakub Kuszlik i Marcin Wieczorek, to studenci i absolwenci Akademii Muzycznej ... » więcej
1234567