Piątek, 18 czerwca 2021 r.   Imieniny: Marka, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Kultura
Leszczyńskiego
2021-06-10, 16:04 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

Weekend ze Strawińskim. Toruńska orkiestra na zakończenie sezonu [program]

Wystąpi m.in. Michał Szymanowski/fot. materiały TOS
Wystąpi m.in. Michał Szymanowski/fot. materiały TOS
„Pietruszka”, „Ognisty Ptak”, „Święto wiosny” - podczas toruńskiego weekendu z Igorem Strawińskim nie zabraknie najbardziej znanych utworów tego kompozytora. Toruńska Orkiestra Symfoniczna takim programem kończy 42. sezon artystyczny.
Wydarzenie będzie miało jednak charakter symboliczny, bo nie będzie to ostatni koncert zespołu. Cały weekend poświęcony będzie twórczości Igora Strawińskiego. - To był bardzo trudny sezon, pełen niepokoju, ciągłej niepewności, czy dany artysta przyjedzie i czy koncert będzie można zrealizować w zaplanowanej formule. Dobrze, że udało się wszystko zrealizować – mówi Przemysław Kempiński, dyrektor TOS. - Podczas symbolicznego koncertu na zakończenie sezonu zabrzmią wielkie dzieła – m.in. „Ognisty ptak” Strawińskiego.

WEEKEND ZE STRAWIŃSKIM

OGNISTE FAJERWERKI | ZAKOŃCZENIE 42. SEZONU ARTYSTYCZNEGO
11 czerwca, godz. 19.00, Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wystąpią:
Krzysztof Książek - fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis - dyrygent
Andrzej Sułek - prowadzenie
W programie:
H. Berlioz - Uwertura koncertowa Korsarz op. 21
S. Rachmaninow - II Koncert fortepianowy c-moll op. 18
I. Strawiński - Suita Ognisty Ptak


ŚWIĘTO WIOSNY
12 czerwca, godz. 18.00, Sala Kameralna CKK Jordanki
Recital fortepianowy z okazji 50. rocznicy śmierci I. Strawińskiego
Wystąpią:
Marek Tomaszewski - fortepian
Gabriela Ułanowska - prowadzenie i rozmowa z artystą w trakcie recitalu
W programie:
Kompozycje w aranżacjach Marka Tomaszewskiego:
M. Oldfield - temat z filmu Egzorcysta - Tubular bells
I. Strawiński
- Dance de la foire z baletu Pietruszka
- Dance infernale z baletu Ognisty ptak
- Berceuse z baletu Ognisty ptak
- Finale z baletu Ognisty ptak
- Finał baletu Święto wiosny - Danse sacrale
M. Tomaszewski - Dorian's song


TWÓRCZOŚĆ FORTEPIANOWA IGORA STRAWIŃSKIEGO - WYKŁAD
13 czerwca, godz. 12.00, YouTube
Wykład z okazji 50. rocznicy śmierci I. Strawińskiego
Michał Szymanowski - prowadzenie

Z LITERACKIEGO SKARBCA
13 czerwca, godz. 17.00, Sala Prób CKK Jordanki
Recital fortepianowy z okazji 50. rocznicy śmierci I. Strawińskiego
Wystąpią:
Michał Szymanowski - fortepian
Aneta Derkowska - prowadzenie
W programie:
I. J. Paderewski - Legenda As-dur op. 16 nr 1
M. Moszkowski - Etiuda As-dur op. 72 nr 11
J. Wieniawski - Polonez As-dur op. 21
F. Chopin - Impromptu Ges-dur op. 51
F. Chopin - Etiuda h-moll op. 25 nr 10
Z. Stojowski - Vers l'azur z cyklu Aspirations op. 39 nr 1
K. Szymanowski - Szeherezada z cyklu Maski op. 34 nr 1
I. Strawiński - Taniec rosyjski z baletu Pietruszka
F. Liszt - Impromtu Fis-dur S. 191
Mówi Przemysław Kempiński, dyrektor TOS

Kultura

2021-06-18, godz. 17:23 To będzie koncert idealny na gorący wieczór: „Sen nocy letniej" „Sen Nocy Letniej' - tak Filharmonia Pomorska zatytułowała koncert symfoniczny, który poprowadzi dziś (18.06.) Jose Maria Florencio - obecnie dyrektor muzyczn ... » więcej 2021-06-18, godz. 16:48 Dzieci świata na zdjęciach Elżbiety Dzikowskiej. Plenerowa wystawa w Toruniu Plenerowa wystawa „Dzieci świata' otwarta zostanie dziś przed Książnica Kopernikańską w Toruniu. Autorką prac jest znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska. » więcej 2021-06-18, godz. 07:47 Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia, to dużo więcej. Tak jest na „Londynku” [zdjęcia, wideo] Filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy otwarta. To nowa odsłona filii nr 5 dla dorosłych i dzieci „Londynek - międzykulturowe i mię ... » więcej 2021-06-17, godz. 20:53 Kanał pełen kultury czyli nowy cykl w pięknych okolicznościach przyrody [program na lato] „Kanał Kultura” to projekt społeczny realizowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest to cykl koncertów plenerowych wzdłuż Kanału Bydgoskiego. » więcej 2021-06-17, godz. 07:45 Stworzą nowe murale i odnowią stare. Dzieje się w Bydgoszczy [zdjęcia] Młodsze dzieci uczestniczyły w warsztatach fotograficznych, starsze rozmawiały o muralach i sztuce ulicznej - skąd wziął się street art i jak go czytać. Wszys ... » więcej 2021-06-16, godz. 19:21 Toruń świętuje. Na afiszu mnóstwo koncertów, warsztatów, animacji [program] Zawody strażaków, mobilne koncerty, rycerskie festyny - w Toruniu już w najbliższą niedzielę (20.06.) zaczyna się Święto Miasta. Będzie okazja nie tylko do ro ... » więcej 2021-06-16, godz. 16:34 Jerzy Maksymiuk dyryguje Capellą Bydgostiensis. W repertuarze muzyka dawna Maestro Jerzy Maksymiuk od kilku dni wraz z Capellą Bydgostiensis przygotowuje środowy (16 czerwca) koncert kameralny. W programie znajdą się kompozycje Telem ... » więcej 2021-06-16, godz. 11:40 Nasze miasto na dużym ekranie, czyli premiera „Miasta" Marcina Sautera 23 czerwca, w bydgoskim Kinie „Orzeł' odbędzie się uroczysta prapremiera debiutu fabularnego Marcina Sautera pt. „Miasto”. W rolach głównych wystąpili: Karoli ... » więcej 2021-06-16, godz. 10:16 Historia Rocka Symfonicznie, czyli Żuki i Rock Symphony Orchestra Żuki i Rock Symphony Orchestra pod dyrekcją Marka Czekały wykonują repertuar legendarnej grupy The Beatles i to wszystko można zobaczyć na ekranach komputerów. » więcej 2021-06-16, godz. 07:18 „Wieloryb z Lorino” zdobył kilka nagród. Ale dopiero teraz będzie miał premierę W piątek (18 czerwca) odbędzie się oficjalna, bydgoska i co najważniejsze kinowa premiera dokumentu Macieja Cuske „Wieloryb z Lorino''. » więcej
1234567