Wtorek, 27 lipca 2021 r.   Imieniny: Lilii, Julii, Natalii
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-04-27, 20:00 PAP/Redakcja

50 lat pracy prof. Marka Pijarowskiego, przyjaciela Filharmonii Pomorskiej

Prof. Marek Pijarowski z Filharmonią Pomorską zaprzyjaźniony jest od wielu lat./fot. Magda Jasińska/archiwum
Prof. Marek Pijarowski z Filharmonią Pomorską zaprzyjaźniony jest od wielu lat./fot. Magda Jasińska/archiwum
„Piastując wiele kierowniczych funkcji w instytucjach kultury, wniósł pan ogromny wkład w ich rozwój. Nie do przecenienia jest pańska działalność pedagogiczna" - napisał wicepremier Piotr Gliński w liście do dyrygenta, pedagoga prof. Marka Pijarowskiego z okazji jego 70. urodzin oraz jubileuszu 50-lecia pracy.
„Składam podziękowanie za pełną osiągnięć pięćdziesięcioletnią działalność dyrygencką, która uświetniała niezliczone wydarzenia artystyczne. Wieloletnia praca z renomowanymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami zrodziła wiele przedsięwzięć oraz wykonań na światową skalę. Piastując wiele kierowniczych funkcji w instytucjach kultury wniósł Pan ogromny wkład w ich rozwój.

Nie do przecenienia jest Pańska działalność pedagogiczna. Umiejętne przekazywanie wiedzy i bogatego doświadczenia zaowocowało licznym gronem znakomitych absolwentów, pełniących dzisiaj także kierownicze funkcje w krajowych i zagranicznych instytucjach muzycznych. Wraz z gratulacjami z okazji podwójnego jubileuszu, proszę przyjąć życzenia realizacji dalszych zamierzeń twórczych, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym" – napisał w liście do obchodzącego siedemdziesiątą rocznicę urodzin oraz jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej prof. dra hab. Marka Pijarowskiego wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zamieszczono biogram profesora:

„Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały we Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jeszcze jako młody adept sztuki dyrygowania został doceniony i wyróżniony zdobywając I miejsce na konkursie dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach będąc zarazem najmłodszym uczestnikiem tego konkursu (1974 r.), a kilka lat później został finalistą Konkursu im. H. von Karajana w Berlinie. Był stypendystą rządu austriackiego, dzięki któremu pracował pod okiem prof. Carla Osterreichera, a także miał możliwość poznawać tajniki sztuki dyrygenckiej mistrzów - Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Claudia Abbado oraz Georga Soltiego".

Od 1975 roku zawodowo związany jest z Filharmonią Wrocławską, gdzie początkowo otrzymał stanowisko II dyrygenta, a w latach 1980-2002 kierował instytucją będąc jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. W latach 1980-2000 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, natomiast w okresie od 2002 do 2005 był dyrektorem artystycznym, a także I dyrygentem Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Współpracował z Filharmonią Krakowską pracując na stanowisku I dyrygenta, a także z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy będąc jej stałym gościnnym dyrygentem. Aktualnie jest dyrygentem oraz szefem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu (...).

Kultura

2021-07-26, godz. 20:08 Anna Maria Jopek i Jojo Mayer na Festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy W sierpniu na bydgoskim festiwalu Drums Fusion zaśpiewa Anna Maria Jopek, pojawi się też znany na świecie producent muzyczny, muzyk, kompozytor i instrumental ... » więcej 2021-07-25, godz. 09:55 Wyróżnienie zespołu „Ziemia Bydgoska” na konkursie w Albanii [zdjęcia] Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” wraca z Międzynarodowego Festiwalu w Albanii z nagrodą za najpiękniejsze stroje. To wyróżnienie jest szczególne dla Ma ... » więcej 2021-07-24, godz. 11:45 Pięciu Polaków będzie reprezentowało Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Konkursie Chopinowskim Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Adam Kałduński ale też wyłonieni w eliminacjach: Jakub Kuszlik i Marcin Wieczorek, to studenci i absolwenci Akademii Muzycznej ... » więcej 2021-07-24, godz. 08:02 Rozśpiewana Bydgoszcz, czyli I Konkurs Wokalny im. Zbigniewa Wodeckiego „Sobą być" Bydgoszcz znowu stanie się przystanią dla twórczości krakowskiego artysty. Po Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”, którego trzynasta edycja niedaw ... » więcej 2021-07-23, godz. 19:46 Eric Clapton odmawia grania tylko dla zaszczepionych Brytyjski gitarzysta Eric Clapton oświadczył, że nie będzie występował na koncertach, gdzie będą wymagane certyfikaty sanitarne zaświadczające o przyjęciu szc ... » więcej 2021-07-23, godz. 07:53 Aktorzy na żywo tworzą spektakl z publicznością. Festiwal Improwizacji w Toruniu Siedem kobiet w różnym wieku, Grupa Ludzi, Thornet - te i inne teatry z całej Polski wystąpią w Toruniu podczas Festiwalu Improwizacji Teatralnej Jo! » więcej 2021-07-22, godz. 20:12 Księgową wyciągali przez okno. Co się działo w Filharmonii? [zdjęcia] Pożar na drugim piętrze, ewakuacja rannej osoby - taki był scenariusz ćwiczeń w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Jak mówią pracownicy instytucji, ćwiczeni ... » więcej 2021-07-21, godz. 06:05 Będą mogli wydać książkę, nakręcić film czy zrobić wystawę. Stypendia dla artystów Stypendia marszałka w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami rozdane. 16 artystów otrzymało wsparcie w wysokości o ... » więcej 2021-07-20, godz. 09:16 Prof. Popowa-Zydroń z Bydgoszczy ponownie w jury Konkursu Chopinowskiego - Poziom uczestników oceniam bardzo wysoko i nie jestem jedyną, która tak uważa - mówi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, członkini jury eliminacji do XVIII Konku ... » więcej 2021-07-19, godz. 20:38 Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle. Zrób zdjęcie i wygrywaj Trwa VII edycja konkursu fotograficznego „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”. - Zamki, kościoły, urocze parki i ogrody, pomniki. Poszukajcie tego, ... » więcej
1234567