Sobota, 31 lipca 2021 r.   Imieniny: Ignacego, Lubomira, Helen
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-06-13, 15:46 Iwona Muszytowska - Rzeszotek/Redakcja

„Schubert szeptem”. Pianoforte zabrzmi na toruńskim Festiwalu Cichej Muzyki

Podczas pierwszego koncertu wysłuchamy recitalu Katarzyny Drogosz - wybitnej znawczyni pianoforte/fot. Magdalena Hałas
Podczas pierwszego koncertu wysłuchamy recitalu Katarzyny Drogosz - wybitnej znawczyni pianoforte/fot. Magdalena Hałas
Trochę cicho, trochę głośno w Toruniu startuje w niedzielę (13 czerwca) XI edycja Festiwalu Cichej Muzyki. W programie zaplanowano pięć koncertów, które odbywać będą się w kolejne niedziele czerwca i września.
- Na scenie Sali Mieszczańskiej wybitni artyści i bardzo ciekawe instrumenty. Repertuar jak zawsze zdominowany zostanie przez muzykę dawną – zapowiada Mirosław Kwiatkowski z Towarzystwa Bachowskiego.

Podczas pierwszego koncertu wysłuchamy recitalu Katarzyny Drogosz - wybitnej znawczyni pianoforte, czyli fortepianu historycznego, w repertuarze stosownym do epoki tego instrumentu. Zabrzmią kompozycje Schuberta. Katarzyna Drogosz specjalizuje się w grze na instrumentach historycznych, interesuje się także historią i budową fortepianu. Jest finalistką międzynarodowego konkursu Musica Antiqua 2007 w Brugii. Oprócz repertuaru solowego wykonuje również muzykę kameralną i orkiestrową. Jest członkinią Trio Laflamme oraz współpracuje z Arte dei Suonatori. Jako solistka występowała z Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Capellą Cracoviensis i Wrocławską Orkiestrą Barokową. Uczy w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi pierwszą w Polsce klasę fortepianu historycznego, oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoją wiedzą z dziedziny historii fortepianu dzieli się w ramach licznych wykładów, prezentacji i warsztatów.

Pierwszy koncert Festiwalu Cichej Muzyki pt. „Schubert szeptem” rozpocznie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w niedzielę o godz. 17.00.
Mówi Mirosław Kwiatkowski z Towarzystwa Bachowskiego

Kultura

2021-07-30, godz. 09:51 Piosenki Anny Jantar popłyną z „Rzeką Muzyki”. Zaśpiewa Joanna Smajdor Znana z telewizyjnych programów muzycznych Joanna Smajdor wystąpi podczas kolejnego koncertu „Rzeka Muzyki” w Bydgoszczy - w niedzielę (1 sierpnia) w amfiteat ... » więcej 2021-07-30, godz. 08:15 Women’s Voices Festival: najlepsze polskie wokalistki wystąpią w Bydgoszczy Paulina i Natalia Przybysz, Kayah, Brodka, Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Ania Rusowicz, Margaret, Monika Borzym - te i inne wokalistki zaśpiewają w Bydg ... » więcej 2021-07-28, godz. 09:14 Ciężkie czasy pokazują w sztuce. Wystawa w Bydgoszczy i w Mannheim Dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich artystów bierze udział w projekcie „Harte Zeiten. Ciężkie czasy'' realizowanym przez Galerię Miejską bwa we współ ... » więcej 2021-07-26, godz. 20:08 Anna Maria Jopek i Jojo Mayer na Festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy W sierpniu na bydgoskim festiwalu Drums Fusion zaśpiewa Anna Maria Jopek, pojawi się też znany na świecie producent muzyczny, muzyk, kompozytor i instrumental ... » więcej 2021-07-25, godz. 09:55 Wyróżnienie zespołu „Ziemia Bydgoska” na konkursie w Albanii [zdjęcia] Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” wraca z Międzynarodowego Festiwalu w Albanii z nagrodą za najpiękniejsze stroje. To wyróżnienie jest szczególne dla Ma ... » więcej 2021-07-24, godz. 11:45 Pięciu Polaków będzie reprezentowało Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Konkursie Chopinowskim Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Adam Kałduński ale też wyłonieni w eliminacjach: Jakub Kuszlik i Marcin Wieczorek, to studenci i absolwenci Akademii Muzycznej ... » więcej 2021-07-24, godz. 08:02 Rozśpiewana Bydgoszcz, czyli I Konkurs Wokalny im. Zbigniewa Wodeckiego „Sobą być" Bydgoszcz znowu stanie się przystanią dla twórczości krakowskiego artysty. Po Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”, którego trzynasta edycja niedaw ... » więcej 2021-07-23, godz. 19:46 Eric Clapton odmawia grania tylko dla zaszczepionych Brytyjski gitarzysta Eric Clapton oświadczył, że nie będzie występował na koncertach, gdzie będą wymagane certyfikaty sanitarne zaświadczające o przyjęciu szc ... » więcej 2021-07-23, godz. 07:53 Aktorzy na żywo tworzą spektakl z publicznością. Festiwal Improwizacji w Toruniu Siedem kobiet w różnym wieku, Grupa Ludzi, Thornet - te i inne teatry z całej Polski wystąpią w Toruniu podczas Festiwalu Improwizacji Teatralnej Jo! » więcej 2021-07-22, godz. 20:12 Księgową wyciągali przez okno. Co się działo w Filharmonii? [zdjęcia] Pożar na drugim piętrze, ewakuacja rannej osoby - taki był scenariusz ćwiczeń w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Jak mówią pracownicy instytucji, ćwiczeni ... » więcej
1234567