Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-12-04, 16:55 Magda Jasińska/Redakcja

Koncert noworoczny w Filharmonii już nagrany. „Zapominamy, że sala jest pusta"

Dyrygent Sławomir Chrzanowski/fot. Facebook
Dyrygent Sławomir Chrzanowski/fot. Facebook
Ostatnie przygotowania i rejestracja koncertu noworocznego – tak było w piątek w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Za pulpitem dyrygenckim stanął Sławomir Chrzanowski, który poprowadził orkiestrę symfoniczną i solistów wokalistów: Weronikę Bochat  i Łukasza Talika.
W programie koncertu znalazły się hity filmowe i musicalowe. Jak to jest nagrywać koncerty noworoczne na początku grudnia? - pyta Magda Jasińska.

- Czas, w którym żyjemy trochę poplątał nam wszystkie zamierzenia i nasze plany. W dziwnych momentach nagrywamy koncerty, które przynależą do innego czasu, ale nie mamy innego wyjścia – odpowiada dyrygent Sławomir Chrzanowski. - Naszą istotą pracy jest kontakt ze słuchaczem, który siedzi po drugiej stronie i który poprzez emocje nadaje charakter koncertowi, w związku z tym musimy do takich nagrań podejść zupełnie inaczej. Staramy się to zrobić oczywiście z wielką miłością i oddaniem sztuce, zagrać najpiękniej jak potrafimy, zaśpiewać jeszcze ładniej, niż nam się wydaje. Nie jest to łatwe, ale kiedy już potem dźwięki ogarniają nas podczas próby, zapominamy, że sala jest pusta. Cieszymy się, że chociaż w ten sposób możemy utrzymywać kontakt ze słuchaczami.

Koncert będzie dostępny 1 stycznia od godziny 19.00 wyłącznie na kanale YouTube Filharmonii Pomorskiej.
Rozmowa ze Sławomirem Chrzanowskim

Kultura

2021-04-21, godz. 16:51 Tak rolnicy walczyli o wolną Polskę. Wystawa w centrum Bydgoszczy [wideo, zdjęcia] „Tu rodziła się Solidarność rolników” - to tytuł wystawy otwartej w środę w Bydgoszczy.  Ekspozycję można oglądać na placu Teatralnym w centrum miasta. » więcej 2021-04-21, godz. 12:19 Wielkie inwestycje w kulturę: filharmonia i opera. Województwo dzieli pieniądze 15 mln dla Filharmonii Pomorskiej, ok. 60 mln dla Opery Nova - to środki, jakie mają się znaleźć w budżecie województwa dla bydgoskich instytucji kultury. » więcej 2021-04-20, godz. 13:37 „Szepty i cienie” w Międzynarodowym Dniu Tańca. Baletowa premiera online Najbliższa premiera bydgoskiej Opery Nova - trzyczęściowy wieczór baletowy „Szepty i cienie” - zaprezentowana zostanie online w czwartek (29 kwietnia), w Międ ... » więcej 2021-04-20, godz. 13:15 Gershwin - Błękitna Rapsodia już w piątek na ekranach W najbliższy piątek - 23 kwietnia - będzie można zobaczyć premierowo pierwszy odcinek cyklu programów muzyczno-edukacyjnych przygotowanych przez Filharmonię P ... » więcej 2021-04-18, godz. 12:05 10. edycja Festiwalu Animocje. Coś dla miłośników animacji Konkurs o grand prix Bydgoskiej Nagrody za najlepszy film animowany, wizyty w polskich studiach animacji, warsztaty oraz pokazy najciekawszych animowanych pro ... » więcej 2021-04-18, godz. 10:07 Fundacja „Fotografistka" poszukuje starych, podkolorowanych zdjęć Poszukiwane są zdjęcia zrobione na przestrzeni lat w Bydgoszczy, a o szczegółach kolejnej fotograficznej akcji Bogumiła Wresiło rozmawia z Katarzyną Gębarowsk ... » więcej 2021-04-16, godz. 15:50 Premiera „Zemsty” Fredry w Teatrze im. Horzycy w Toruniu [zdjęcia, wideo] W piątek (16.04.) na scenie toruńskiego Teatru Wilama Horzycy premiera „Zemsty”. - Mamy nadzieję, że być może w maju uda nam się zagrać przed publicznością, a ... » więcej 2021-04-16, godz. 09:10 W Internecie nic nie zginie! I dobrze, gdy trafia tam projekt „Pamięć bydgoszczan"! Projekt „Pamięć bydgoszczan' - Archiwum Historii Mówionej zagościł w mediach społecznościowych. Wspomnienia i relacje mieszkańców oraz osób związanych z miast ... » więcej 2021-04-15, godz. 08:54 Kameralne, powściągliwe, milczące. Obrazy Magdaleny Rucińskiej w bydgoskim bwa Wystawa malarstwa Magdaleny Rucińskiej pt. „Międzyprzestrzeń” otwarta została w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa. Na razie można oglądać ją tylko online - mat ... » więcej 2021-04-14, godz. 06:25 Emilia Pawłowska o swojej najnowszej płycie „Niebo nad jeziorem" [wideo] Emilia Pawłowska to wokalistka, która ma odwagę sięgać po swoje marzenia. Po ewidentnym sukcesie, jakim okazała się płyta „Czas nas uczy pogody' z ponadczasow ... » więcej
1234567