Sobota, 19 czerwca 2021 r.   Imieniny: Gerwazego, Protazego
Polskie Radio PiK » Kultura
2020-09-07, 18:28 Andrzej Krystek/Magda Jasińska/Redakcja

Poprowadzą operę i filharmonię przez kolejnych pięć lat. Nowe umowy dla dyrektorów

Umowa dla Macieja Puto na poprowadzenie Filharmonii przez kolejne pięć lat/fot. Andrzej Krystek
Umowa dla Macieja Puto na poprowadzenie Filharmonii przez kolejne pięć lat/fot. Andrzej Krystek
Umowa dla Macieja Figasa na poprowadzenie Opery przez kolejne pięć lat/fot. Andrzej Krystek
Umowa dla Macieja Figasa na poprowadzenie Opery przez kolejne pięć lat/fot. Andrzej Krystek
Nowe umowy na 5-letnie kadencje otrzymali dotychczasowi dyrektorzy: Maciej Figas na prowadzenie Opery Nova oraz Maciej Puto – Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wręczył je w poniedziałek marszałek regionu Piotr Całbecki. 
- Opera i Filharmonia są chlubą naszego województwa i Polski jako instytucje z poziomu kultury wysokiej – mówił Piotr Całbecki w Bydgoszczy. - Opera w sposób szczególny wypełnia z dużą nawiązką swoje zadania, oferując piękne dzieła jako kolejne premiery. Wręczam panu dyrektorowi akt powołania do 2025 roku i mam nadzieję, że spotkamy się za tych pięć lat ponownie – dodał. Jak wspominał marszałek, przed operą rozbudowa czwartego kręgu, który jest już zaprojektowany. - Czekamy tylko na pieniądze unijne – mówił.

Ogromne przedsięwzięcie czeka także Filharmonię Pomorską, która za około 1,5 roku rozpocznie rozbudowę gmachu. - Próbujemy w różnych miejscach pozyskać pieniądze, ale jak znam życie, to skończy się na regionalnym programie operacyjnym – mówił marszałek. - Filharmonia też jest instytucją, która nas rozsławia i ciągle poszerza swoją ofertę dla melomanów – dodał. Obaj dyrektorzy dziękowali za okazane zaufanie.

Podczas konferencji prasowej w Salonie Hoffmann w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury mówiono także o tegorocznych budżetach instytucji kulturalnych, podległych Urzędowi Marszałkowskiego. - Nie są, jak na razie, zagrożone - zapewnili marszałek województwa kujawsko -pomorskiego Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Umowy dla dyrektorów - relacja Andrzeja Krystka
Budżety instytucji kultury - relacja Andrzeja Krystka
Relacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2021-06-18, godz. 17:23 To będzie koncert idealny na gorący wieczór: „Sen nocy letniej" „Sen Nocy Letniej' - tak Filharmonia Pomorska zatytułowała koncert symfoniczny, który poprowadzi dziś (18.06.) Jose Maria Florencio - obecnie dyrektor muzyczn ... » więcej 2021-06-18, godz. 16:48 Dzieci świata na zdjęciach Elżbiety Dzikowskiej. Plenerowa wystawa w Toruniu Plenerowa wystawa „Dzieci świata' otwarta zostanie dziś przed Książnica Kopernikańską w Toruniu. Autorką prac jest znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska. » więcej 2021-06-18, godz. 07:47 Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia, to dużo więcej. Tak jest na „Londynku” [zdjęcia, wideo] Filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy otwarta. To nowa odsłona filii nr 5 dla dorosłych i dzieci „Londynek - międzykulturowe i mię ... » więcej 2021-06-17, godz. 20:53 Kanał pełen kultury czyli nowy cykl w pięknych okolicznościach przyrody [program na lato] „Kanał Kultura” to projekt społeczny realizowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest to cykl koncertów plenerowych wzdłuż Kanału Bydgoskiego. » więcej 2021-06-17, godz. 07:45 Stworzą nowe murale i odnowią stare. Dzieje się w Bydgoszczy [zdjęcia] Młodsze dzieci uczestniczyły w warsztatach fotograficznych, starsze rozmawiały o muralach i sztuce ulicznej - skąd wziął się street art i jak go czytać. Wszys ... » więcej 2021-06-16, godz. 19:21 Toruń świętuje. Na afiszu mnóstwo koncertów, warsztatów, animacji [program] Zawody strażaków, mobilne koncerty, rycerskie festyny - w Toruniu już w najbliższą niedzielę (20.06.) zaczyna się Święto Miasta. Będzie okazja nie tylko do ro ... » więcej 2021-06-16, godz. 16:34 Jerzy Maksymiuk dyryguje Capellą Bydgostiensis. W repertuarze muzyka dawna Maestro Jerzy Maksymiuk od kilku dni wraz z Capellą Bydgostiensis przygotowuje środowy (16 czerwca) koncert kameralny. W programie znajdą się kompozycje Telem ... » więcej 2021-06-16, godz. 11:40 Nasze miasto na dużym ekranie, czyli premiera „Miasta" Marcina Sautera 23 czerwca, w bydgoskim Kinie „Orzeł' odbędzie się uroczysta prapremiera debiutu fabularnego Marcina Sautera pt. „Miasto”. W rolach głównych wystąpili: Karoli ... » więcej 2021-06-16, godz. 10:16 Historia Rocka Symfonicznie, czyli Żuki i Rock Symphony Orchestra Żuki i Rock Symphony Orchestra pod dyrekcją Marka Czekały wykonują repertuar legendarnej grupy The Beatles i to wszystko można zobaczyć na ekranach komputerów. » więcej 2021-06-16, godz. 07:18 „Wieloryb z Lorino” zdobył kilka nagród. Ale dopiero teraz będzie miał premierę W piątek (18 czerwca) odbędzie się oficjalna, bydgoska i co najważniejsze kinowa premiera dokumentu Macieja Cuske „Wieloryb z Lorino''. » więcej
1234567