Wtorek, 03 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Harte Zeiten / Ciężkie Czasy
2020-09-10, 12:25 Michał Jędryka/Redakcja

Marszałek: Nie będzie wspólnego ZIT-u dla Bydgoszczy i Torunia [rozmowa]

Marszałek Piotr Całbecki/fot. Archiwum
Marszałek Piotr Całbecki/fot. Archiwum
Zasadą tworzenia ZIT–ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest dobrowolność, więc w najbliższej perspektywie unijnej powstaną najprawdopodobniej dwa - jeden dla Bydgoszczy, a drugi dla Torunia – mówił marszałek województwa Piotr Całbecki, który był gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Michał Jędryka: W poniedziałek brał Pan udział w sesji Rady Miasta Bydgoszczy, która odbyła się w związku z tym, że prezydent Bydgoszczy miał zastrzeżenia co do zapisów dotyczących utworzenia obowiązkowego obszaru wspólnego w ramach tzw. ZIT-u, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgoszczy i Torunia. Prezydent Bydgoszczy uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie odrębnych ZIT-ów dla każdego z miast. Pan marszałek z kolei starał się pokazać, że wspólny byłby lepszy.
Piotr Całbecki: Wciąż uważam, że jeden wspólny obszar rozwojowy jest lepszy niż dzielenie go na dwa odrębne. Patrząc na perspektywę rozwoju całego województwa - z poziomu regionu, a nie pojedynczych miast - rysuje się obraz województwa, w którym dwa miasta stołeczne tworzą jedną wspólną przestrzeń rozwojową o podobnych dla całego tego obszaru cechach: kulturowych, administracyjnych, przemysłowych, rozwoju badań, nauki itd. To, co cechuje ośrodki o tym najwyższym poziomie i potencjale rozwojowym znajdują się i Bydgoszczy, i w Toruniu. Z punktu widzenia służebnej roli tej przestrzeni, czyli dwóch miast stołecznych, dla pozostałej części naszego regionu, patrzymy na to właśnie w ten sposób, w historycznym już przecież ujęciu.

Wszystko zaczęło się od delimitacji statystycznej, którą prowadzi od wielu lat już Komisja Europejska, Unia Europejska. Odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej to obszar Bydgoszczy i Torunia - zanim jeszcze byliśmy jednym regionem - już był postrzegany jako jeden obszar rozwojowy. Wszelakie statystyki, które są akurat przygotowywane i opracowywane w Brukseli, dotyczą tego obszaru.

Idąc dalej tym tropem - jeszcze funkcjonuje jeden ZIT. Owszem on jest w takim kształcie tylko dlatego, że w innym nie mógł powstać. Taka była decyzja ministerstwa oraz Komisji Europejskiej jeszcze na tę perspektywę. Uznając, że funkcjonuje to całkiem poprawnie zaproponowaliśmy, aby przenieść to doświadczenie na najbliższe lata. Wiemy jednak, że już tak nie będzie, bo podstawową zasadą obecnej perspektywy unijnej, także zasadą tworzenia ZIT-ów jest oczywiście dobrowolność. Nikt nikogo nie jest w stanie zmusić do współpracy i zakładania wspólnych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, więc prawdopodobnie w takim kształcie, jak obecnie ZIT funkcjonuje, już nie będzie mógł dalej działać.

Wspomniał Pan o roli Bydgoszczy i Torunia jako dwóch miast stołecznych. Prezydent Rafał Bruski użył mocnych słów, że jego ta równorzędność Bydgoszczy i Torunia nawet obraża, bo Bydgoszcz powinna być wiodąca jako większe miasto. Jak Pan to odbiera?
- Myślę, że zupełnie niepotrzebnie pan prezydent tak odbiera propozycje strategii rozwoju naszego regionu. Nikt nikogo nie chce obrażać, ani dezawuować dorobku. Oczywiście w wielu miejscach sumujemy potencjały obydwu miast, ale nie oznacza to, że jedno jest równe drugiemu. To jest oczywiste, że Bydgoszcz jest i większa, i pod wieloma względami bardziej zaawansowana, chociażby w rozwoju gospodarczym, od Torunia. Można by mnożyć tych nierówności bardzo dużo, ale partnerstwo polega na tym, że docenia się każdego z partnerów i startuje na równorzędnych zasadach.
Przecież Metropolia Bydgoska, czyli stowarzyszenie, które tworzy się wokół miasta Bydgoszcz tak właśnie funkcjonuje. Nikt nikomu nie wytyka, że jest obszarem wiejskim i trzy czwarte jakiegoś powiatu, który wchodzi w skład Metropolii to akurat tereny leśne. Myślę więc, że tutaj pan prezydent raczej chce pokazać wyższość Bydgoszczy nad Toruniem, a jest to zupełnie niepotrzebne. (...)

Posłuchaj całej Rozmowy Dnia

Wiadomości lokalne

2021-08-02, godz. 22:02 Płomienie wglądały groźnie, szczęśliwie obyło się bez ofiar Pożar w Grudziądzu. 2 sierpnia po godz. 20.00 ogień pojawił się na poddaszu budynku mieszkalnego przy ulicy Kwiatowej. » więcej 2021-08-02, godz. 20:55 Poszukujemy zaginionego 38-latka! Policjanci z komisariatu na toruńskim Rubinkowie poszukują 38-letniego Mariusza Wapińskiego. Zaginiony wyszedł z domu 31 lipca tego roku i do chwili obecnej n ... » więcej 2021-08-02, godz. 17:18 Kolejny etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Są już listy przyjętych W poniedziałek (02.08) dyrektorzy szkół ponadpodstawowych ogłosili listę przyjętych i nieprzyjętych uczniów. We wtorek (3.08) rozpocznie się także rekrutacja ... » więcej 2021-08-02, godz. 16:14 Kiedyś był już miastem, później wsią. Od kiedy znów będzie miastem? Pruszcz w powiecie świeckim od nowego roku będzie miastem. Znalazł się na liście miejscowości, którym nadano statut miasta. Znalazła się ona w Rozporządzeniu ... » więcej 2021-08-02, godz. 15:35 Jak się spisujemy w Spisie Powszechnym? Jak wypadamy na tle kraju? Nieco ponad 52 procent mieszkańców kujawsko-pomorskiego wzięło do końca lipca udział w Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. To powyżej średniej krajowej, a ... » więcej 2021-08-02, godz. 15:12 Temida rozważy ich czyny! Surowo i bezwzględnie! W Złotnikach Kujawskich policjanci zatrzymali mężczyznę, który okradł swojego znajomego, który pomógł mu w potrzebie. Zarzuty i areszt po ataku z użyciem noża ... » więcej 2021-08-02, godz. 12:17 Szczepionkobus ciągle w trasie, tym razem po powiecie tucholskim [harmonogram wizyt] Szczepionkobus nie zwalnia. specjalny autobus, gdzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19 odwiedził Cekcyn w powiecie tucholskim. » więcej 2021-08-02, godz. 11:16 Zginął 21-letni motocyklista. Policja i prokurator wyjaśniają okoliczności wypadku [zdjęcia] Policjanci z Kcyni, nadzorowani przez prokuraturę, wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w piątek (30.07.21) w miejscowości Józefkowo. ... » więcej 2021-08-02, godz. 08:02 Kolejne bydgoskie zabytki wypięknieją dzięki unijnym środkom To przede wszystkim historyczne świątynie. Szereg prac prowadzonych jest również w wiekowych kamienicach w oparciu o Bydgoski Program Ochrony Zabytków. » więcej 2021-08-02, godz. 06:48 Nowoczesne oddziały w szpitalu Aleksandrowie Kujawskim. Ile to kosztowało? [zdjęcia] Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim uruchomił zupełnie nowy oddział anestezjologii i intensywnej opieki medycznej, z rozwiązaniami funkcjonalnymi i wy ... » więcej
1234567