Czwartek, 28 stycznia 2021 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Kultura
Spółdzielnia
2020-07-18, 10:20 Agnieszka Marszał

Włocławek: wystawa wielkiej wagi. Ktoś się odważy ją zwiedzić? Warto!

Niezwykła wystawa we Włocławku: wagi i miary od początku naszej ery do czasów współczesnych./fot. Browar B - M. Maciejewski
Niezwykła wystawa we Włocławku: wagi i miary od początku naszej ery do czasów współczesnych./fot. Browar B - M. Maciejewski
We włocławskim Centrum Kultury Browar B znajduje się największa w Polsce kolekcja wag i miar. W jednym miejscu zgromadzono ponad 10 tysięcy eksponatów z różnych stron świata, najstarsze pochodzą z początków naszej ery.
Po wystawie oprowadziła nas Anna Michalak z Działu animacji i edukacji kulturalnej Browaru B.

- Warto zacząć od najstarszych eksponatów, a nasze najstarsze eksponaty pochodzą z czasów od I do XV wieku. Są to odważniki, które wyglądają jak kamyki. Gdy się państwo bawicie nad rzeką i znajdziecie w miarę równomierne kamyki, to być może są to odważniki. Mamy eksponaty pochodzące znad rzeki Zgłowiączki, warto więc być uważnym.

Jeden z dziwniejszych eksponatów, których się w domach raczej nie spotka, to wagi listowe i jubilerskie, które bardzo ciekawie wyglądają w ruchu. Mnie bardzo się kojarzą z pajacykami. Kiedyś były takie pajacyki, które po pociągnięciu za sznureczek ruszały kończynami. Takie mam skojarzenie patrząc na te właśnie wagi. Są tu także wagi z różnych krajów europejskich, ale także z Azji. (...) Waga to urządzenie, które towarzyszy nam od urodzenia. Jako małe dzieci kładzeni jesteśmy na wagę, i ta waga towarzyszy nam przez całe życie. Czasami nie jesteśmy z tego towarzystwa zadowoleni, szczególnie gdy wskaźnik pokazuje za dużo. Mamy tu niemiecką wagę do ważenia niemowląt z 1938 roku. To przytulny wiklinowy koszyk z miękką wyściółką (...).

WŁOCŁAWSKA KOLEKCJA WAG I MIAR

Kolekcja Wag i Miar zawiera ponad 10 000 tys. eksponatów – miar i wag, od towarowych, kupieckich i sklepowych po domowe, pocztowe, aptekarskie i jubilerskie. Ekspozycja zawiera wiele unikalnych urządzeń i przedmiotów, w tym odważniki, pojemniki na płyny, ziarno oraz XIX-wieczną kasę sklepową. Eksponaty pochodzą z różnych krajów, m.in. z Chin, a także z wielu epok począwszy od średniowiecza. Polecamy:

Godziny zwiedzania:

środa i piątek 11.00 – 18.00
wtorek i czwartek 8.30 – 14.30
soboty 14.00 – 18.00

(ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem)

Zwiedzanie z przewodnikiem (bez dodatkowych opłat) po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Ceny biletów:

bilet normalny 5 zł, Karta Seniora / Karta Dużej Rodziny 4,25 zł (w tym 8% VAT)
bilet ulgowy 3 zł, Karta Seniora / Karta Dużej Rodziny 2,55 zł (w tym 8% VAT)
bilet grupowy (min. 10 osób) 2 zł/os.
W przypadku grupy min. 10 osób przewodnik miejski, przewodnik terenowy lub pilot wycieczek nie płaci za bilet.

Warsztaty metrologiczne:
Prowadzimy warsztaty metrologiczne dla grup zorganizowanych. Są one przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym (4-5/6 lat) i wczesnoszkolnym (I-V kl).
Maksymalna liczba uczestników warsztatów: 25 osób + opiekunowie (2 opiekunów gratis), koszt = 30 zł.

Kontakt w sprawie rezerwacji i warsztatów metrologicznych: tel. 54 427 02 50, kolekcjamiariwag@ckbb.pl
Materiał Agnieszki Marszał (Popołudnie z nami)

Kultura

2021-01-27, godz. 20:50 Lubiliście piosenki „Republiki”? Ten koncert jest dla Was! Będzie dostępny online [wideo] To już w piątek 29 stycznia premiera płyty „Czarno-białe ślady” Jacka Bończyka, Zbyszka Krzywańskiego i Kuby Nowaka. » więcej 2021-01-27, godz. 09:56 Młody i zdolny. Mikołaj Macioszczyk zbiera na debiutancką płytę [wideo] Bydgoszczanin, rocznik 1992. Muzyk, kompozytor, wokalista, samouk. Mikołaj Macioszczyk, bo o nim mowa, był uczestnikiem X edycji The Voice of Poland i finalis ... » więcej 2021-01-27, godz. 08:47 Dwa wyjątkowe koncerty na urodziny Mozarta. Tak świętuje Filharmonia [oglądaj!] Koncert na skrzypce i orkiestrę G-dur Mozarta jest już do oglądania i słuchania na kanale YouTube bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Premiera drugiego wydarze ... » więcej 2021-01-25, godz. 08:10 W Bydgoskiej Akademii Sztuki wykład o ludowych inspiracjach w modzie [wideo] 'Ludowe inspiracje w polskiej modzie i dizajnie XX oraz XXI wieku'' - to tytuł kolejnego wykładu w ramach Bydgoskiej Akademii Sztuki, cyklu organizowanego prz ... » więcej 2021-01-24, godz. 20:15 „Lustra, Odbicia, Refleksy i Skazy” w Galerii Sztuki Wozownia Wystawa ukazuje bogactwo symbolicznych znaczeń, z jakimi w naszej kulturze wiąże się motyw lustra. » więcej 2021-01-24, godz. 17:30 Spotkanie z Bartłomiejem i Marią Weznerami Muzyczna rodzina: mama Dorota Owczarzy - skrzypaczka, tata Bartłomiej Wezner - pianista i córka Maria również pianistka. Nie wiadomo czy niedługo nie dołączy ... » więcej 2021-01-24, godz. 08:39 Inowrocław zagra w teledysku do piosenki Marka Dutkiewicza pt. „Czas ołowiu” To przebój, który przed laty rozsławiła Budka Suflera. Nowa aranżacja będzie wspomnieniem polskich muzyków, których już z nami nie ma. A zaśpiewają między inn ... » więcej 2021-01-24, godz. 07:15 Filharmonia Pomorska nagrywa: tanecznym krokiem z nowym rokiem W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy trwają kolejne nagrania - tym razem orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Pawła Kapuły przygotowuje program z tańcami z róż ... » więcej 2021-01-22, godz. 13:40 Krótkie historie o nas samych. Rzeźby Sylwestra Ambroziaka w CSW [zdjęcia] Monumentalne rzeźby podwieszone w sali kolumnowej, postaci uwięzione w piaskownicy, filmy animowane prezentowane na  ekranach - w Centrum Sztuki Współczesnej  ... » więcej 2021-01-22, godz. 09:16 Dźwięki kosmosu na czarnej płycie. Pulsary jak perkusja Płyty, koncerty, wykłady i warsztaty... Od kilku lat artyści i naukowcy z naszego regionu realizują wspólny projekt „Voices of the cosmos”. Zwieńczeniem 10 la ... » więcej
1234567