Wtorek, 13 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
Polskie Radio PiK » Biznes
Plichta

Czynsz za złotówkę albo obniżka 90 proc. Pomoc dla restauracji i klubów fitness

Kamienice przy Rynku Nowomiejskim w Toruniu/fot. torun.pl
Kamienice przy Rynku Nowomiejskim w Toruniu/fot. torun.pl
Toruń, Włocławek i Grudziądz wspierają przedsiębiorców, którzy z powodu powtórnego lockdownu musieli zamknąć swoje lokale, a wynajmują je od miasta. 
W Toruniu wprowadzona została od grudnia do końca lutego 2021 roku 90-procentowa obniżka czynszu za gminne lokale użytkowe. - Ale też w strefie parkowania wprowadziliśmy abonament COVID-19 w cenie 30 zł dla tych przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy ze strefy korzystają. To, co jeszcze mogliśmy zrobić to działania promocyjne, zachęcające mieszkańców do korzystania z branży gastronomicznej na wynos – mówi rzecznik prezydenta Torunia Anna Kulbicka-Tondel.

Czynsz za symboliczną złotówkę - tak z kolei Włocławek pomaga restauratorom i przedsiębiorcom z branży fitness, którzy wynajmują lokale od miasta. - Obniżka do kwoty 1 zł netto miesięcznie obowiązuje od 1 listopada 2020 roku do momentu odwołania zakazu prowadzenia działalności - mówi Maciej Jagieła z Referatu Dialogu Społecznego we włocławskim ratuszu. By skorzystać z ulgi, przedsiębiorcy muszą złożyć w Urzędzie Miasta odpowiedni wniosek. Jego wzór można znaleźć w biuletynie informacji publicznej.

Grudziądzcy przedsiębiorcy także zapłacą mniej o 90 procent za czynsz za wynajęcie lokalu. Tak zdecydował prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, aby ratować miejski biznes. - Początkowo z pomocy skorzystać mogli mogli przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, teraz dodano do nich wszystkich, którzy przez pandemię odczuwają skutki kryzysu. Mogą to być hotelarze, fryzjerzy, rzemieślnicy czy osoby prowadzące sklepy z odzieżą – mówi Beata Adwent, rzecznik grudziądzkiego ratusza.

W Bydgoszczy, przedsiębiorcy (lub inne podmioty), którzy zostali dotknięci konsekwencjami epidemii, mogą ubiegać się o ulgi w płatnościach z tytułu: podatku od nieruchomości, najmu lokalu użytkowego (w zasobach komunalnych) oraz dzierżawy terenu, dzierżawy gruntu gminy w formie: odroczenia terminu płatności na okres: od 3 do 6 miesięcy, rozłożenia na raty należności, z terminem płatności ostatniej raty 10 stycznia 2021 r.

W celu uzyskania ulgi przedsiębiorca powinien złożyć wniosek oraz dołączyć podstawowe wymagane dokumenty. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.
Mówi rzeczniczka prezydenta Torunia Anna Kulbicka-Tondel
Mówi Maciej Jagieła z Referatu Dialogu Społecznego we włocławskim ratuszu
Mówi Beata Adwent, rzecznik grudziądzkiego ratusza

Biznes

2021-04-12, godz. 20:12 Konfederacja do rządu: Dajcie przedsiębiorcom zarabiać, uwolnijcie gospodarkę O uwolnienie polskiej gospodarki apelowali do rządu na poniedziałkowej konferencji prasowej w Bydgoszczy politycy Konfederacji. » więcej 2021-04-12, godz. 19:54 Biuro RPO: decyzja przejęcia Polska Press przez PKN Orlen wstrzymana - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. ... » więcej 2021-04-12, godz. 09:04 Konto osobiste - w którym banku warto je mieć? [reklama] Konto bankowe to bez wątpienia najpopularniejszy produkt bankowy. To ono jest centrum finansów domowych. Na konto wpływa nasze wynagrodzenie, emerytura i prze ... » więcej 2021-04-11, godz. 09:13 W pandemii więcej osób wsiada na rowery. Polska jest ich 4. producentem w UE W styczniu i lutym br. w Polsce wyprodukowano 154 tys. rowerów, a w 2020 r. w tym samym okresie 155 tys. - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Niestety, w tym ... » więcej 2021-04-09, godz. 15:36 ZUS: firmy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek za kolejne miesiące - Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek na kolejne miesiące, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności ... » więcej 2021-04-09, godz. 11:15 Osiedle pod Sosnami powstaje w Fordonie [reklama] Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła budowę pierwszego etapu Osiedla pod Sosnami - domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej na osiedlu Niepodleg ... » więcej 2021-04-09, godz. 09:12 Jeszcze nie jest dramatycznie, ale rośnie bezrobocie wśród młodych Na ponad 76 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych w Kujawsko-Pomorskiem prawie 1/3 to ludzie do 30. roku życia. To więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego ... » więcej 2021-04-08, godz. 21:05 Opublikowano rozporządzenie w sprawie wydłużenia zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia Rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia - przewiduje opublikowane w czwartek rozporządzenie Rady Ministrów. Zasiłek będ ... » więcej 2021-04-08, godz. 20:17 W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie przedłużające obostrzenia W czwartek wieczorem w Dzienniku ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia, które przedłuża do 18 kwietnia obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią ko ... » więcej 2021-04-08, godz. 13:30 Historyczny rejs Wisłą. Towar na eksport załadowany. Kierunek: Gdańsk [wideo, foto] Barka z towarami dla kujawsko-pomorskich firm została rozładowana na nabrzeżu w Chełmnie. Przypłynęła z Gdańska ze 150 tonowym ładunkiem. Jeszcze dziś (08.04. ... » więcej
1234567