Piątek, 23 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Polskie Radio PiK » Biznes
2021-01-14, 14:16 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

Restauratorzy mają dość obostrzeń. Część z nich zamierza otworzyć swoje lokale

- Nie udało nam się uzyskać żadnej pomocy i nie mamy już wyjścia - argumentuje Agnieszka Czyż ze „Smaków Indii” w Toruniu. Fot. Katarzyna Prętkowska
- Nie udało nam się uzyskać żadnej pomocy i nie mamy już wyjścia - argumentuje Agnieszka Czyż ze „Smaków Indii” w Toruniu. Fot. Katarzyna Prętkowska
„Po wielu przemyśleniach podjęliśmy decyzję, że nasza restauracja od 16 stycznia zostanie otwarta” - napisali na facebooku właściciele jednego z lokali gastronomicznych w Toruniu. To prawdopodobnie pierwsza restauracja w regionie, która w ramach ogólnopolskiej akcji #OtwieraMY decyduje się na taki krok, mimo przedłużenia obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa.
- Nie udało nam się uzyskać żadnej pomocy i nie mamy już wyjścia - argumentuje Agnieszka Czyż ze „Smaków Indii” w Toruniu.

- Nasi kucharze i większość obsługi w kuchni to są Hindusi. Wynajmujemy im również mieszkanie. Wiadomo, że trzeba płacić pensje i wszystkie inne rzeczy. To, co teraz zarabiamy nie jest wystarczające. Nasze obroty spadły o ponad 90 proc. Znaleźliśmy się w takiej sytuacji, że albo otworzymy lokal mimo lockdownu albo będziemy musieli go zamknąć, bo nie ma co brnąć w jeszcze większe przedłużenia - powiedziała restauratorka.

- Jest już duży odzew klientów, jest dużo rezerwacji. Jesteśmy w kontakcie z prawnikami, nawet sami zgłaszają się do nas po tym poście i oferują pomoc. Od prawej strony jesteśmy zabezpieczeni - dodała Agnieszka Czyż.

Właścicielka restauracji powołuje się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który umorzył postępowanie administracyjne w sprawie fryzjera z Głogówka, na którego sanepid nałożył grzywnę w wysokości 10 tys. zł za prowadzenie działalności mimo zakazu. Sąd uznał, że inspektor sanitarny nie może nakładać kar na podstawie rozporządzenia rady ministrów.

Podobny krok zapowiadają od 22 stycznia kolejne restauracje w Toruniu.

O niepodejmowanie ryzykownych decyzji zaapelował prezydent Torunia do restauratorów, którzy zapowiadają otwarcie restauracji mimo obostrzeń sanitarnych.

- Z jednej strony wiem, jak cierpią ci, którzy prowadzą działalność gastronomiczną, szczególnie w Toruniu. To branża, która jest w mieście znakomicie rozwinięta. Rozumiem determinację w chęci powrotu do normalności. Natomiast z drugiej strony jestem świadomy tego, co niesie ze sobą epidemia. Wystąpiłem do wicepremiera Jarosława Gowina z prośbą, aby dedykowaną pomocą ze strony państwa objąć całą branżę turystyczną w kraju, a nie tylko południe Polski - powiedział prezydent Torunia.

Michał Zaleski poinformował podczas konferencji online, że rząd przygotował między innymi projekt ulg związanych z koniecznością płacenia przez restauratorów koncesji za sprzedaż alkoholu, chociaż lokale są zamknięte i czeka na centralne rozstrzygnięcia w tej sprawie. Poprosił przedstawicieli branży gastronomicznej o cierpliwość.
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)

Biznes

2021-04-22, godz. 21:35 O wolności religijnej w edukacji nastolatka. Debata online Spory na tle religijnym są bardzo trudne do rozwiązania - uważa Janusz Kaźmierczak, filozof i mediator Pracowni Dialogu w Toruniu, jeden z uczestników debaty ... » więcej 2021-04-22, godz. 19:54 Ptasia grypa nadal groźna, wykryto kolejne 23 ogniska choroby Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek o wykryciu kolejnych 23 ognisk grypy ptaków na terenie 10 województw kraju. Najwięcej przypadków odnotowano ... » więcej 2021-04-22, godz. 10:03 Dobre bakterie w probiotykach. Co musisz o nich wiedzieć? [reklama] O probiotykach od dawna mówi się głośno. Lekarze zalecają ich przyjmowanie nie tylko w trakcie antybiotykoterapii, ale również przy sezonowych infekcjach orga ... » więcej 2021-04-21, godz. 20:04 Koszula męska czy bluza? Co wybrać? [reklama] Wybór między koszulą a bluzą męską nie jest całkiem oczywisty. W niektórych przypadkach lepsza będzie koszula, w innych bluza, w jeszcze innych decyzję podejm ... » więcej 2021-04-21, godz. 15:21 Materace Gniezno - na co zwrócić uwagę przy zakupie? [reklama] Zakup materaca to jedna z tych decyzji, która ma ogromny wpływ na zdrowie i jakość codziennego życia. Szacuje się, że każdej nocy dorosły człowiek przesypia o ... » więcej 2021-04-21, godz. 12:56 Idealne sukienki na letni rodzinny wyjazd [reklama] Wiosenno-letnie miesiące sprzyjają rodzinnym wyjazdom. Bez względu na to czy jest to krótki wypad za miasto czy też dłuższe wojaże, oprócz dokładnego przemyśl ... » więcej 2021-04-20, godz. 15:50 Jakie ubezpieczenie AC wybrać? [reklama] Jednym z obowiązków posiadacza pojazdu mechanicznego, jest wykupienie i cykliczne odnawianie polisy ubezpieczenia OC. Chroni ona jego budżet w przypadku spowo ... » więcej 2021-04-20, godz. 14:36 Zapłacili, więc bydgoska spółka ProNatura znowu przyjmuje odpady z Torunia Spółka ProNatura poinformowała w mediach społecznościowych, że otrzymała wymagane płatności od toruńskiego kontrahenta i w związku z tym wznawia odbieranie śm ... » więcej 2021-04-20, godz. 12:45 Trzy kondygnacje, nowoczesne rozwiązania. Zbudują dworzec od nowa Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały we wtorek umowę ws. budowy dworca kolejowo-autobusowego we Włocławku. Realizacja inwestycji wartej 25,7 mln zł ma rusz ... » więcej 2021-04-20, godz. 12:00 Jak poprawić swój scoring w BIK przed wzięciem pożyczki? [reklama] Nim otrzymamy pożyczkę, bank dokładnie sprawdzi, czy jesteśmy w stanie ją spłacić. W tym celu zwróci się do Biura Informacji Kredytowej (BIK), gdzie zgromadzo ... » więcej
1234567