Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Biznes
Spółdzielnia
2021-01-14, 14:16 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

Restauratorzy mają dość obostrzeń. Część z nich zamierza otworzyć swoje lokale

- Nie udało nam się uzyskać żadnej pomocy i nie mamy już wyjścia - argumentuje Agnieszka Czyż ze „Smaków Indii” w Toruniu. Fot. Katarzyna Prętkowska
- Nie udało nam się uzyskać żadnej pomocy i nie mamy już wyjścia - argumentuje Agnieszka Czyż ze „Smaków Indii” w Toruniu. Fot. Katarzyna Prętkowska
„Po wielu przemyśleniach podjęliśmy decyzję, że nasza restauracja od 16 stycznia zostanie otwarta” - napisali na facebooku właściciele jednego z lokali gastronomicznych w Toruniu. To prawdopodobnie pierwsza restauracja w regionie, która w ramach ogólnopolskiej akcji #OtwieraMY decyduje się na taki krok, mimo przedłużenia obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa.
- Nie udało nam się uzyskać żadnej pomocy i nie mamy już wyjścia - argumentuje Agnieszka Czyż ze „Smaków Indii” w Toruniu.

- Nasi kucharze i większość obsługi w kuchni to są Hindusi. Wynajmujemy im również mieszkanie. Wiadomo, że trzeba płacić pensje i wszystkie inne rzeczy. To, co teraz zarabiamy nie jest wystarczające. Nasze obroty spadły o ponad 90 proc. Znaleźliśmy się w takiej sytuacji, że albo otworzymy lokal mimo lockdownu albo będziemy musieli go zamknąć, bo nie ma co brnąć w jeszcze większe przedłużenia - powiedziała restauratorka.

- Jest już duży odzew klientów, jest dużo rezerwacji. Jesteśmy w kontakcie z prawnikami, nawet sami zgłaszają się do nas po tym poście i oferują pomoc. Od prawej strony jesteśmy zabezpieczeni - dodała Agnieszka Czyż.

Właścicielka restauracji powołuje się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który umorzył postępowanie administracyjne w sprawie fryzjera z Głogówka, na którego sanepid nałożył grzywnę w wysokości 10 tys. zł za prowadzenie działalności mimo zakazu. Sąd uznał, że inspektor sanitarny nie może nakładać kar na podstawie rozporządzenia rady ministrów.

Podobny krok zapowiadają od 22 stycznia kolejne restauracje w Toruniu.

O niepodejmowanie ryzykownych decyzji zaapelował prezydent Torunia do restauratorów, którzy zapowiadają otwarcie restauracji mimo obostrzeń sanitarnych.

- Z jednej strony wiem, jak cierpią ci, którzy prowadzą działalność gastronomiczną, szczególnie w Toruniu. To branża, która jest w mieście znakomicie rozwinięta. Rozumiem determinację w chęci powrotu do normalności. Natomiast z drugiej strony jestem świadomy tego, co niesie ze sobą epidemia. Wystąpiłem do wicepremiera Jarosława Gowina z prośbą, aby dedykowaną pomocą ze strony państwa objąć całą branżę turystyczną w kraju, a nie tylko południe Polski - powiedział prezydent Torunia.

Michał Zaleski poinformował podczas konferencji online, że rząd przygotował między innymi projekt ulg związanych z koniecznością płacenia przez restauratorów koncesji za sprzedaż alkoholu, chociaż lokale są zamknięte i czeka na centralne rozstrzygnięcia w tej sprawie. Poprosił przedstawicieli branży gastronomicznej o cierpliwość.
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)

Biznes

2021-01-18, godz. 10:23 Poradnik PIT-37: Wspólne rozliczenie małżonków [reklama] PIT-37 umożliwia rozliczenie się zarówno podatników, którzy chcą opodatkowania dochodów indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem (obojga małżonków). Należy ... » więcej 2021-01-18, godz. 06:46 Przejazdy pociągami droższe! Pandemia, pasażerów mniej, ceny biletów w górę Bilety kolejowe na połączenia regionalne są od piątku droższe o ok. 10 proc. Decyzję w tej sprawie podjął Urząd Marszałkowski. - Powód to pandemia - tłumaczą ... » więcej 2021-01-16, godz. 16:30 Płatny parking przy Dworcu Głównym w Bydgoszczy. 3,5 zł za godzinę PKP SA wprowadziło nowe zasady na parkingu przy Dworcu Głównym w Bydgoszczy - poinformowała kolejowa spółka. Godzina parkowania kosztuje 3,5 zł. » więcej 2021-01-16, godz. 12:38 Otworzyła się pierwsza restauracja na toruńskiej Starówce. Będzie efekt domina? [aktualizacja] Pierwsza restauracja na toruńskiej Starówce otworzyła się w sobotę pomimo lockdownu i obostrzeń związanych ze stanem epidemii. O godzinie 11.00 w „Smakach Ind ... » więcej 2021-01-15, godz. 08:28 Złota era branży e-commerce - 73% internautów wybiera zakupy online [reklama] Jest lepiej niż kiedykolwiek - aż 73% internautów deklaruje, że kupuje w sieci. Czego szukają, co jest dla nich ważne i co ich przekonuje w wybieraniu akurat ... » więcej 2021-01-14, godz. 20:39 Adam Banaszak: - Otwarcie jednej branży, może uruchomić lawinę nieposłuszeństwa Radni Porozumienia z Inowrocławia odnieśli się do kwestii rządowego wsparcia przedsiębiorców oraz do ostatnich doniesień o tym, że właściciele m.in. lokali ga ... » więcej 2021-01-14, godz. 19:32 Zaraza w kurnikach. Kolejna ferma z regionu musi zlikwidować stado indyków Około 30 tysięcy indyków z fermy w Kaczkowie koło Gniewkowo zostanie zagazowanych, po wykryciu drugiego w naszym regionie ogniska ptasiej grypy. » więcej 2021-01-14, godz. 09:02 Bądź bez serca i wyrzuć kopciucha z domu! A wcześniej napisz wniosek o dofinansowanie! Pierwsze w tym roku wnioski już są. Bydgoszczanie mogą starać się o dotację z Urzędu Miasta na wymianę starych pieców. » więcej 2021-01-13, godz. 06:15 Dla małego i średniego biznesu. W BPPT powstanie inkubator przedsiębiorczości Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny chce jeszcze lepiej wspierać małe i średnie firmy. Na terenie parku powstanie inkubator przedsiębiorczości. Właśnie o ... » więcej
1234567