Sobota, 10 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Michała, Makarego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-01-23, 15:21 Katarzyna Prętkowska/Redakcja/PAP

Ochotnicy z Kujaw i Pomorza pomagają Słowakom walczyć z pandemią

Załoga kujawsko-pomorskich ochotników wyjechała na Słowację, by pomagać w robieniu wymazów do testów na obecność koronawirusa./fot. WOPR Kruszwica/Facebook
Załoga kujawsko-pomorskich ochotników wyjechała na Słowację, by pomagać w robieniu wymazów do testów na obecność koronawirusa./fot. WOPR Kruszwica/Facebook
Grupa ochotników z Kujaw i Pomorza pomaga Słowakom w pobieraniu próbek do testów na obecność COVID - 19. Pracują w punktach stacjonarnych i mobilnych. Łącznie na Słowację wyjechało 200 polskich wolontariuszy.
- Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci - powiedział Polskiemu Radiu PiK biorący udział w akcji Maciej Banachowski, prezes WOPR w Kujawsko-Pomorskiem.

- Jesteśmy 7 osobową grupę, która składa się z ratowników medycznych oraz pracowników kwalifikowanych pierwszej pomocy. Każdy z nas pracuje osobno. Pomagamy wymazywać praktycznie całe społeczeństwo. Zgłosiliśmy się na ochotnika, chcieliśmy zobaczyć jak taka praca wygląda. Dostaliśmy pełne pakiety zabezpieczenia: kombinezony, maski, przyłbice, rękawice. Ja akurat jestem w mobilnym punkcie, jeździmy po różnych miejscowościach i wioskach położnych niekiedy bardzo daleko od miasta. Inni ratownicy działają w stacjonarnych punktach, i do nich przychodzą ludzie - mówi Maciej Banachowski.

Przypomnijmy, że w piątek (22.01.) 200 polskich medyków wyruszyło na Słowację, by pomóc Słowakom w przeprowadzeniu narodowych testów na obecność Covid-19 na terenach przygranicznych.

- Relacje między państwami nie mogą się opierać wyłącznie na kalkulacjach. To także odruchy serca i solidarności oraz wzajemna pomoc udzielana w czasie, kiedy inni tego najbardziej potrzebują - oświadczył we wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

- Jestem bardzo zadowolony, że ten gest udało się tak szybko zrealizować - powiedział na lotnisku Igor Matovicz, premier Słowacji. Dodał, że cieszy się nie tylko z gestu, ale z wręcz braterskiego zachowania wobec Słowacji.

- Polska przed 30 laty pokazała drogę z mroku komunizmu, w którym żyliśmy, a symboliczne słowo, które wówczas ogarnęło Polskę i dawało nadzieję to była: Solidarność. Do dzisiejszego dnia to słowo jest bardzo ważne w polskiej historii i myślę, że pomoc jest znakiem solidarności między Polską i Słowacją – stwierdził premier.

Polacy pozostaną na Słowacji do niedzieli, 24 stycznia.
Mówi Maciej Banachowski

Wiadomości lokalne

2021-04-10, godz. 19:39 Na pasie awaryjnym autostrady A1 zapalił się samochód Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy jadący autostradą A1 w okolicach miejscowości Grupa, gdzie zapaliło się auto. Ruch w kierunku Gdańska odbywał się ... » więcej 2021-04-10, godz. 16:13 Krew jest potrzebna zawsze. Leśnicy z regionu postanowili pomóc Kujawsko-pomorscy leśnicy oddawali w piątek (09.04.) krew, w ramach akcji 'Leśne osocze, leśna krew' organizowanej przez Lasy Państwowe we współpracy z Narodo ... » więcej 2021-04-10, godz. 14:40 Nie ma kolejnych zakażeń bakterią New Delhi w szpitalu w Ciechocinku Są już wyniki badań. W grupie ponad 20 pacjentów nie stwierdzono obecności patogenu New Delhi opornego na antybiotyki. Przypomnijmy, że wcześniej bakteria ta ... » więcej 2021-04-10, godz. 12:44 Mieszkańcy Torunia mogą dziś "Posadzić drzewo dla pokoleń" Na Barbarce czekają sadzonki różnych gatunków drzew przygotowane przez Lasy Państwowe. Rośliny rozdawane są bezpłatnie. Można po nie przychodzić do godz. 14:0 ... » więcej 2021-04-10, godz. 12:08 Po kontroli, NFZ upomniał szpital w Ciechocinku za szczepienie poza kolejnością Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny w Ciechocinku kilka miesięcy temu zaszczepił grupę naukowców UMK, w tym posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego. NFZ ... » więcej 2021-04-10, godz. 10:56 Koronadane z 10 kwietnia: w kraju prawie 25 tys. zakażeń i 749 zgonów - Mamy 24 856 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - zawiadamia Ministerstwo Zdrowia z raporcie dobowym z 10 kwietnia. Nie żyje 749 osób. » więcej 2021-04-10, godz. 08:00 Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej w kraju i w regionie - z obostrzeniami [zdjęcia] Msze święte, składanie wieńców - tak wyglądają uroczystości smoleńskie w całym kraju. Wieczorem TVP pokaże film przedstawiający wyniki pracy podkomisji smoleń ... » więcej 2021-04-09, godz. 21:00 Ważne dla ok. 700 mieszkańców gminy Strzelno: wody z kranu nadal nie wolno pić Jak już informowaliśmy, pod koniec marca Sanepid stwierdził w wodzie dostarczanej do mieszkań w kilku wsiach gminy Strzelno obecność bakterii grupy coli oraz ... » więcej 2021-04-09, godz. 20:15 Strażacy są zawsze na pierwszej linii frontu - nie tylko pożarniczego Strażakom bardzo szybko udało się opanować pożar trawy na Ludwikowie w Bydgoszczy. Ogień pojawił się w piątek (09.04.)przed 16.00, na skarpie wzdłuż torów kol ... » więcej 2021-04-09, godz. 18:31 Ledwo trzymali się na nogach. W tym stanie okradli sklep monopolowy Dwóch mężczyzn z Włocławka ukradło z jednego ze sklepów alkohol o wartości ok. tysiąca złotych. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. W momencie zatrzymani ... » więcej
1234567